Ceny okien. Dynamika wzrostu cen okien spada, ale czy w 2022 okna będą tańsze

2021-11-19 15:43
Ceny okien
Autor: Centrum Analiz Branżowych

W marcu 2020 roku średnia cena ofertowa okien wyniosła 390 zł/m2, w połowie 2021 roku wzrosła do 550 zł/m2. W październiku 2021 ceny okien były średnio na poziomie 570 zł./m2, pokazuje to zdecydowanie mniejszą dynamikę wzrostu.

Największym problemem roku 2021 były ceny i dostępność surowców. Miało to bardzo duży wpływ także na działalność branży stolarki. Problem dotyczył zarówno dostawców szkła, okuć, jak i profili z tworzyw sztucznych, drewna czy aluminium. To z kolei przełożyło się na producentów stolarki otworowej, którzy byli zmuszeni kilka razy w ciągu tego roku podnieść ceny swoich produktów.

Sprawdź aktualne ceny materiałów budowlanych

Jakie będą ceny okien w 2022?

Choć dynamika wzrostu cen okien wyraźnie już spada, to w przyszłym roku pozostaną one na wysokim poziomie i klienci nie powinni się spodziewać ich spadku.

Do takich wniosków doszli eksperci branżowi podczas debat, które odbyły w trakcie Ogólnopolskiego Forum Stolarki. Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych, podał, że w roku 2021 jedynie 4% producentów okien nie wprowadziło w pierwszym półroczu 2021 podwyżek cen okien, za to ponad połowa z nich wprowadzała w tym okresie podwyżki dwu- lub trzykrotnie. 28% ankietowanych producentów okien podnosiło ceny okien nawet 4 i więcej razy. 

Dziennikarze miesięcznika Forum Branżowe regularnie wysyłają zapytania do punktów sprzedaży z prośbą o wycenę zestawu okien i drzwi balkonowych z białymi ramami i szkleniem trzyszybowym. Gdy w marcu 2020 roku średnia cena ofertowa wyniosła 390 zł/m2, tak w połowie 2021 roku wzrosła ona do poziomu 550 zł/m2. Październik to z kolei wyceny oscylujące średnio na poziomie 570 zł/m2, co oznaczało wzrost już jedynie o 3,5% względem czerwca 2021 roku. Widać więc, że dynamika wzrostu cen okien spada.

Ogólnopolskie Forum Stolarki to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń polskiej branży stolarki otworowej, organizowane każdego roku przez Centrum Analiz Branżowych we współpracy z redakcją miesięcznika Forum Branżowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE