Kolory okien. Jakie będą najmodniejsze kolory okien w 2021

2021-05-25 20:51
Kolory okien
Autor: KRISPOL Kolory okien mają istotny wpływ na odbiór wizualny budynku, a możliwość zamówienia stolarki dwukolorowej umożliwia również dopasowanie okien do aranżacji wnętrz

Kolory okien mają duży wpływ na aranżację całego budynku - stolarka powinna być więc estetyczna, wykończona w modnych wzorach i barwach. Klienci coraz częściej decydują się na barwne ramy, dlatego wskazywanie przez producentów nowych trendów czy podkreślanie roli koloru okien czy drzwi jest zasadne.

Najmodniejsze kolory okien – dane od producentów

Wytwórcy okien zaczęli zwracać uwagę na znaczenie koloru okien w wystroju wnętrz, a także jego wpływ na wygląd elewacji. Część producentów na podstawie prognoz ekspertów z WGSN (ang. Worth Global Style Network) stwierdziło, że w nadchodzącym roku najbardziej popularne będą barwy pastelowe. Są to: niebieski w lazurowym odcieniu A.I. Aqua, żółty Lemon Sherbet, zielony Quiet Wave, czerwony Oxy Fire i szary Good Gray. Natomiast specjaliści z Pantone Color Institute uznali, że w przyszłym roku 2021 modne będzie aż 21 barw, które pogrupowane są w trzech paletach.

Zwracanie uwagi na najmodniejsze kolory okien ma cel. Chodzi o to, by klienci, partnerzy handlowi pomyśleli o stolarce jak o elemencie zdobiącym wnętrze. Z informacji spływających od producentów szacuje się, że obecnie sprzedaje się ok. 30% okien białych, bez oklein. Pozostała liczba, to produkty wykończone w kolorach, wśród których przeważają takie kolory okien jak wszelkie odcienie szarości oraz ciągle popularny złoty dąb (dane Oknoplast).

Informacje z firmy Awilux, która przeanalizowała dane ze sprzedaży i zapytań z lat 2019 i 2020 potwierdzają, że najmodniejszy kolor okien to właśnie barwa szara i klienci od kilku sezonów wybierają okna wykończone w tej tonacji. Z danych wynika, że najczęściej wybierany kolor okien to antracyt – decyduje się na niego 37% klientów, na drugim miejscu są okna białe – decyduje się na nie 27% inwestorów. Na niższych pozycjach znajdują się okna w okleinach drewnopodobnych.

W przypadku Vetrexu te proporcje są jeszcze bardziej przesunięte w kierunku kolorowych ram. Sprzedaż okien okleinowanych jedno- i dwustronnie stanowi na polskim rynku blisko 80%, co oznacza, że na białe decyduje się 20% kupujących. Również tu, tak jak w konkurencyjnych firmach, najbardziej popularny kolor okien to antracyt. Chętnie zamawiane są także okleiny drewnopodobne w kolorze winchester, złoty dąb, orzech i dąb bagienny.

Najmodniejsze kolory okien – co mówią dostawcy oklein

Dostawcy oklein także zauważyli zmianę. Od wielu lat najmodniejszy kolor okien stanowiły te z wzorem złoty dąb, jednak powoli się to zmienia. Na przykład na podstawie informacji z Lumatechu (okleiny Continental) najchętniej kupowane były produkty z serii Woodec. Najbardziej popularnym, nowym wzorem była folia Turner Oak Malt. Cała seria to wzory imitujące drewno – dotyczy to zarówno wyglądu, jak i struktury powierzchni.

Natomiast w Renolicie zauważono, że moda jeśli chodzi o kolory okien, jest raczej stała. Oczywiście, nie oznacza to, że nie pojawiają się nowości czy delikatne zmiany – jak np. folia z wykończeniem matowym. Tu również kolory okien, które cieszyły się największym powodzeniem to produkty w kolorze antracytu. Przedstawiciele firmy przyznają, że antracyt jest numerem jeden i to we wszystkich rodzajach wytłoczeń – czyli gładkiej, o strukturze drewna czy matowej. Firma zwraca również uwagę, że klienci rzadziej decydują się na okna we wzorach drewnopodobnych takich jak złoty dąb czy orzech. Odpowiedzią na to jest Winchester, który staje się powoli numerem jeden w foliach drewnopodobnych.

Forum Branżowe, miesięcznik branżowy o stolarce otworowej

Forum Branżowe obecne jest na rynku wydawniczym od 18 lat. Miesięcznik jest liderem wśród pism branżowych skierowanych do menadżerów branży stolarki (potwierdzają to badania agencji KFCati). Czytelnicy znajdą w Forum Branżowym rozmowy, dyskusje i opinie menedżerów stolarki; krótkie notki z wydarzeń branżowych, przeczytają o problemach, jakie stoją przed branżą. Dostępny jest także serwis internetowy https://forumbranzowe.com/

Dzięki nawiązanej współpracy, udostępniamy artykuły z miesięcznika użytkownikom serwisu https://stolarka.muratorplus.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE