Nowczesny magazyn stolarki – jak powinien być zorganizowany?
Nowoczesny magazyn stolarki przeważnie idzie w parze ze wzrostem produkcji firmy. Co rusz pojawiają się informacje o kolejnych inwestycjach w moce produkcyjne i dlatego też coraz częściej firmy budują powierzchnie magazynowe. Nowoczesny magazyn powinien być tak zorganizowany, aby ułatwić codzienne realizowanie zamówień.
Informacje z ostatnich miesięcy udowadniają, że wraz ze wzrostem produkcji, polskie firmy z branży stolarki potrzebują też nowych powierzchni do magazynowania. Wiele z nich stawia na nowoczesny magazyn, w którym powierzchnia składowania jest odpowiednio zorganizowana, wiele procesów jest zautomatyzowanych, a funkcjonowanie obiektu wspomagają nowoczesne technologie.
Nowoczesny magazyn stolarki to dla firmy tak na prawdę nowy poziom magazynowania komponentów oraz produktów gotowych. Nowe przestrzenie magazynowe są bowiem wyposażane w nowoczesne rozwiązania, które organizują lub wręcz rewolucjonizują logistykę.
Nowoczesny magazyn – planowanie inwestycji
Inwestycja w nowoczesny magazyn musy być poprzedzona analizą uwzględniającą tok całorocznej produkcji. Nowocześnie zorganizowana przestrzeń magazynowa może pozytywnie wpłynąć na efektywność, ułatwić planowanie i kontrolę procesów, zapewnić płynny przepływ materiałów. Przy okazji rozwiązania takie mogą wyeliminować obszary, w których istnieje zagrożenie uszkodzenia materiału.
Wdrożenie najnowocześniejszych rozwiązań magazynowych przypisane jest przede wszystkim do nowo budowanych hal. W halach już istniejących jest oczywiście możliwość wprowadzenia rozwiązań usprawniających procesy magazynowe, ale mogą one nie dać oczekiwanych efektów – zawsze może znaleźć się element, którego nie będzie można przebudować.
Nowoczesny magazyn XXI wieku powinien być połączony z procesem produkcji. Przykładem mogą być Włochy, gdzie jeden z producentów dysponuje magazynem wysokiego składowania, który jest połączony z piłami i według potrzeby operatorów profile są podstawiane pod piłę przez automat – to według ekspertów z branży stolarki jest przyszłość produkcji. Patrząc z tej perspektywy nie można mówić o nowoczesnym magazynie bez nowoczesnych rozwiązań opakowywania produktów. Proces magazynowania rozpoczyna się jeszcze w hali produkcyjnej i już w tym miejscu potrzebne jest opakowanie, które nie tylko spełni swoje podstawowe funkcje, ale również będzie przygotowane do właściwego magazynowania produktu. Można tu wyróżnić trzy etapy: pakowania, magazynowania i transportu, dlatego opakowanie musi być uniwersalne i przygotowane do każdego z nich.
Nowoczesny magazyn może rozwiązać wiele problemów: większa przestrzeń pozwoli wyeliminować brak miejsca na przechowywanie towaru oraz na towar spakowany, który czeka na wysyłkę. Pełna automatyzacja natomiast znacznie skróca czas pobierania towaru z półek i kompletowania zamówień, dzięki czemu w tym samym czasie firma może zrobić dużo więcej, w dodatku dużo mniejszym nakładem sił. Należy również podkreślić, że budując nowoczesny magazyn warto wziąć pod uwagę dalszy rozwój przedsiębiorstwa: powinien być on zaprojektowany tak, aby wystarczył na kilkadziesiąt lat. Można więc postawić na magazyn w systemie modułowym i w razie potrzeby rozbudować go o kolejne regały i suwnice.
Nowoczesny magazyn w praktyce
Korzyści z posiadania zautomatyzowanej przestrzeni, jaką ma nowoczesny magazyn jest wiele. Poniżej kilka przykładów wdrożeń w firmach z branży stolarki budowlanej.
Firma Pryzmet trzykrotnie zwiększyła swoją powierzchnię magazynową – zainwestowała nie tylko w nowy budynek, sprzęt i regały, ale także w systemy informatyczne, które umożliwią sprawniejsze zarządzanie. W budynku zainstalowano system kamer, który pokazuje cały proces pakowania zlecenia. Pozwala to na weryfikację zamówień i optymalizację całego procesu. Z kolei w Rzgowie Gealan postawił nowoczesny magazyn o powierzchni 12,5 tys. m2, w którym zaplanowano wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak automatyczny system oświetlenia LED czy system zarządzania logistyką.
Wikęd z Luzina dzięki budowie hali produkcyjnej, na dotychczasowych powierzchniach zyska nowe możliwości magazynowania komponentów do produkcji stolarki oraz wyrobów końcowych. Po sąsiedzku firma Bertrand ma ambitne plany budowy nowoczesnego magazynu wysokiego składowania, który w dużym stopniu usprawni realizację zamówień. Według założeń będzie miał wysokość kilkunastu metrów i ma być w znacznym stopniu zautomatyzowany. Realizacja tej inwestycji powinna się rozpocząć w 2021 roku. Awilux z Leszna chce podwoić powierzchnię zakładu, a wśród inwestycji przedsiębiorstwo przewiduje halę magazynową. Również mniejsi producenci planują inwestycje w tym zakresie. Dla przykładu Technika Okienna, właściciel marki Avante, ma w planach budowę magazynu, a dzięki nowej przestrzeni firma będzie mogła tak przeorganizować produkcję, by do oferty wprowadzić również ślusarkę aluminiową.