Sokółka Okna i Drzwi świętuje swoje 50-lecie

2022-06-07 19:03
Sokolka
Autor: Sokółka Okna i Drzwi

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie – to właśnie tam swoją siedzibę i fabrykę posiada Sokółka Okna i Drzwi. Produkty firmy, świętującej właśnie swoje 50-lecie, są obecne na niemal każdym kontynencie.

Historia Sokółki

Gdy na początku lat 70. Edward Gierek ogłosił budowę „drugiej Polski”, w mniejszych miastach w całym kraju przystąpiono do organizowania nowych zakładów produkcyjnych, mających zapewnić im cywilizacyjny awans. Jednym z nich był Stolbud — zlokalizowany w Sokółce, niecałe 20 km od granicy z Białorusią, wyspecjalizowany w stolarce drewnianej.

Większość z tych państwowych przedsiębiorstw nie przetrwała jednak okresu transformacji gospodarczej i konfrontacji z zagraniczną konkurencją. Tymczasem Stolbud, od 1997 roku noszący nazwę Sokółka Okna i Drzwi, zdołał w nowych okolicznościach nie tylko utrzymać, ale i umocnić swoją rynkową pozycję.

W 2006 roku firma stała się częścią szwedzkiej Grupy Inwido AB, największego producenta okien i drzwi w Europie, osiągającego obecnie przychody na poziomie około 800 milionów euro rocznie. Pozwoliło to zrealizować w Sokółce szereg wielkich inwestycji, umożliwiających spółce podjęcie równorzędnej rywalizacji z najbardziej renomowanymi, globalnymi markami.

Sokółka Okna i Drzwi obecnie

Produkty z logo Sokółka Okna i Drzwi są dziś obecne w domach i mieszkaniach w kilkudziesięciu państwach – od upalnej Australii po mroźną Kanadę. Oznacza to, że okna tworzone na Podlasiu potwierdzają swoją jakość oraz wytrzymałość w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych czy pogodowych.

Proces kontroli jakości zaczyna się już przy starannej selekcji drewna – używamy wyłącznie szlachetnych, certyfikowanych surowców. Ponieważ każde okno drewniane, drewniano-aluminiowe czy tarasowo-balkonowe jest szyte na miarę, koncentrujemy się na jakości, a nie ilości, korzystając z naszego 50-letniego doświadczenia – mówi Marek Aniśko, który został właśnie, po 22 latach pracy przedsiębiorstwie, nowym dyrektorem zarządzającym firmy.

Wartość każdej marki definiuje nie tylko popularność i rozpoznawalność jej oferty, ale również, a może przede wszystkim, tworzący ją ludzie. W produkcję okien i drzwi w Sokółce – a w zeszłym roku powstało ich 61 000 – zaangażowanych jest ponad 350 osób. Większość z nich pracuje w firmie od lat, nierzadko od kilku pokoleń.

Osiągająca sukcesy na całym świecie Sokółka Drzwi i Okna nie zapomina o swoich korzeniach, a jej prężny rozwój jest dźwignią rozwoju dla regionu i całego Podlasia.

Świętując 50-lecie istnienia wybiegamy już myślami w przyszłość. Przed nami kolejne inwestycje, które umożliwią nam oferowanie najwyższej jakości produktów z poszanowaniem środowiska naturalnego. Grono naszych klientów stale rośnie, obecnie już na kilku kontynentach, dlatego okrągła rocznica to okazja nie tylko do podsumowań, ale przede wszystkim – do planowania kolejnych dekad rozwoju firmy – podkreśla Marek Aniśko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE