Sokółka Okna i Drzwi świętuje swoje 50-lecie

2022-06-07 19:03
Sokolka
Autor: Sokółka Okna i Drzwi

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie – to właśnie tam swoją siedzibę i fabrykę posiada Sokółka Okna i Drzwi. Produkty firmy, świętującej właśnie swoje 50-lecie, są obecne na niemal każdym kontynencie.

Historia Sokółki

Gdy na początku lat 70. Edward Gierek ogłosił budowę „drugiej Polski”, w mniejszych miastach w całym kraju przystąpiono do organizowania nowych zakładów produkcyjnych, mających zapewnić im cywilizacyjny awans. Jednym z nich był Stolbud — zlokalizowany w Sokółce, niecałe 20 km od granicy z Białorusią, wyspecjalizowany w stolarce drewnianej.

Większość z tych państwowych przedsiębiorstw nie przetrwała jednak okresu transformacji gospodarczej i konfrontacji z zagraniczną konkurencją. Tymczasem Stolbud, od 1997 roku noszący nazwę Sokółka Okna i Drzwi, zdołał w nowych okolicznościach nie tylko utrzymać, ale i umocnić swoją rynkową pozycję.

W 2006 roku firma stała się częścią szwedzkiej Grupy Inwido AB, największego producenta okien i drzwi w Europie, osiągającego obecnie przychody na poziomie około 800 milionów euro rocznie. Pozwoliło to zrealizować w Sokółce szereg wielkich inwestycji, umożliwiających spółce podjęcie równorzędnej rywalizacji z najbardziej renomowanymi, globalnymi markami.

Sokółka Okna i Drzwi obecnie

Produkty z logo Sokółka Okna i Drzwi są dziś obecne w domach i mieszkaniach w kilkudziesięciu państwach – od upalnej Australii po mroźną Kanadę. Oznacza to, że okna tworzone na Podlasiu potwierdzają swoją jakość oraz wytrzymałość w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych czy pogodowych.

Proces kontroli jakości zaczyna się już przy starannej selekcji drewna – używamy wyłącznie szlachetnych, certyfikowanych surowców. Ponieważ każde okno drewniane, drewniano-aluminiowe czy tarasowo-balkonowe jest szyte na miarę, koncentrujemy się na jakości, a nie ilości, korzystając z naszego 50-letniego doświadczenia – mówi Marek Aniśko, który został właśnie, po 22 latach pracy przedsiębiorstwie, nowym dyrektorem zarządzającym firmy.

Wartość każdej marki definiuje nie tylko popularność i rozpoznawalność jej oferty, ale również, a może przede wszystkim, tworzący ją ludzie. W produkcję okien i drzwi w Sokółce – a w zeszłym roku powstało ich 61 000 – zaangażowanych jest ponad 350 osób. Większość z nich pracuje w firmie od lat, nierzadko od kilku pokoleń.

Osiągająca sukcesy na całym świecie Sokółka Drzwi i Okna nie zapomina o swoich korzeniach, a jej prężny rozwój jest dźwignią rozwoju dla regionu i całego Podlasia.

Świętując 50-lecie istnienia wybiegamy już myślami w przyszłość. Przed nami kolejne inwestycje, które umożliwią nam oferowanie najwyższej jakości produktów z poszanowaniem środowiska naturalnego. Grono naszych klientów stale rośnie, obecnie już na kilku kontynentach, dlatego okrągła rocznica to okazja nie tylko do podsumowań, ale przede wszystkim – do planowania kolejnych dekad rozwoju firmy – podkreśla Marek Aniśko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.