Automatyka do okien. Rodzaje siłowników i napędów do okien
Automatyka do okien najczęściej jest montowana w oknach dachowych i oddymiających, ale z powodzeniem można ją stosować w oknach pionowych. Automatyka do okien znacząco ułatwia ich obsługę, a włączona do systemów zarządzania budynkiem wpływa również na mniejsze zużycie energii i zachowanie odpowiedniego klimatu wewnątrz pomieszczeń (np. poprzez automatyczne wietrzenie).
Automatyka do okien - urządzenia wspomagające obsługę stolarki
Automatyka do okien sprawdza się zwłaszcza w oknach zamontowanych w trudno dostępnych miejscach. W wielu budynkach, niezależnie od ich architektury czy przeznaczenia, są takie okna, których otwieranie jest bardzo ograniczone bądź w ogóle niemożliwe. Automatyka do okien oferuje różnorodne rozwiązania, a najprostszym z nich służącym do obsługi okien na dużych wysokościach jest nożycowy otwieracz naświetli. Nożyce uchylające skrzydło uruchamia się dźwignią lub korbą. Cięgna oraz korby w kilku długościach, pozwalają na obsługę stolarki uchylnej i odchylnej, otwieranej do wewnątrz i na zewnątrz, zamontowanej na różnej wysokości. Niektóre rodzaje nożycowych otwieraczy naświetli można wyposażyć w tłokowy siłownik elektryczny, zamontowany poziomo na ościeżnicy przy nożycach lub pionowo, zamiast dźwigni lub korby.
Automatyka do okien umożliwia bezpośrednie uruchamianie skrzydeł okiennych, w tym celu wykorzystuje się elektryczne napędy. Od lat stosowane są do otwierania klap i okien dymowych w razie pożaru. Instaluje się je w obiektach użytku publicznego: urzędach państwowych, hotelach, centrach handlowych, zakładach produkcyjnych czy halach sportowych. Stanowią ważny element systemu ochrony przeciwpożarowej budynku, a w codziennej eksploatacji służą do naturalnej wentylacji.
Automatyka do okien umożliwia również zautomatyzowanie wietrzenia. Napędy zintegrowane z okuciami umożliwiające wietrzenie przydają się szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności jak łazienka czy kuchnia, a także pokojach dziecięcych, dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Siłownik z panelem dotykowym umieszczony jest na ramie skrzydła zamiast klamki. Uchyla i rygluje skrzydło, a po odryglowaniu kluczykiem umożliwia ręczne otwarcie.
Stolarka, w której została zastosowana automatyka do okien daje się zaprogramować np. na otwarcie w określonym czasie. Okna takie można połączyć z czujnikami jakości powietrza, stacją pogodową czy systemem automatyki budynkowej, a ich obsługa sprowadza się do wciśnięcia przycisku naściennego, uzycia pilota lub aplikacji zainstalowane w smartfonie. Daje to korzyści w postaci podwyższonego komfortu oraz oszczędności energii.
Automatyka do okien pionowych
Automatyka do okien w domach prywatnych najczęściej jest montowana w oknach dachowych. Jednak siłowniki elektryczne można również instalować w oknach pionowych uchylnych i rozwieralnych. Zwłaszcza tych o znacznych rozmiarach oraz zamontowanych w trudno dostępnych miejscach. Dostępne jest wiele typów siłowników do okien, a najpopularniejsze to siłowniki łańcuchowe, które łatwo dostosować do różnych warunków zabudowy. Korpusy w kształcie długiego prostopadłościanu wykonane są z aluminium lub tworzywa sztucznego. Skrzydło okienne pcha bądź ciągnie sztywny łańcuch wysuwający się z korpusu siłownika. Napędy łańcuchowe przeznaczone są zarówno do stolarki aluminiowej, jak i drewnianej oraz z PVC. Mogą być montowane na ościeżnicy, ramie skrzydła czy wewnątrz ościeżnicy okna aluminiowego. Nadają się do okien otwieranych do wewnątrz i na zewnątrz: uchylnych, odchylnych, rozwiernych i obrotowych. Jest to możliwe dzięki dużemu wyborowi konsoli mocujących. W zależności od sposobu zamontowania siłowniki uchylają bądź rozwierają skrzydło. Najmocniejsze mają siłę pchającą do 1500 N.
Automatyka do okien sprawdzi się również do obsługi dużych i ciężkich skrzydeł drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych HS. Napędy do drzwi tarasowych najczęściej instaluje się na górnej ramie ościeżnicy, ale dostępny jest również napęd do montażu pod podłogą. Dzięki nim łatwo otwiera, zamyka i rygluje się skrzydła o masie do 400 kg. Silnik jest zabezpieczony przed przeciążeniem, co wyklucza przytrzaśnięcie użytkownika oraz awarie wskutek zbyt dużego oporu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się czujniki ruchu lub kurtynę świetlną.
Automatyka do okien, w których wymagane jest uzyskanie dużego kąta otwarcia skrzydła obejmuje rozwiązania, które pozwalają na rozwarcie do 90°, są to siłowniki ramieniowe. Służą do napowietrzania podczas alarmu pożarowego. Siłowniki te mają ramię połączone na stałe z ramą bądź przesuwające się po szynie ślizgowej. Można je mocować do ościeżnicy lub do skrzydła, zarówno w oknach otwieranych do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Siłowniki okienne w większości przypadków eliminują potrzebę zakładania klamki. Jednak dla zapewnienia właściwego docisku skrzydła do ościeżnicy niekiedy w jej miejsce montuje się napęd ryglujący.
Automatyka do okien dachowych
Automatyka do okien dachowych odchylnych oraz klap dachowych obejmuje najczęściej napędy zębatkowe, montowane prostopadle na ościeżnicy. Elementem poruszającym skrzydło jest listwa zębata wysuwająca się z aluminiowego korpusu. Napędy te charakteryzuje znaczna siła pchająca – w najmocniejszych dochodzi do 3000 N.
Automatyka do okien dachowych o dużych wymiarach, kopuł świetlnych oraz klap dymowych wykorzystuje siłowniki wrzecionowe. Ruch skrzydła powoduje wysuwający się lub wsuwający do korpusu tłok. Montuje się je podobnie jak napędy zębatkowe – na ościeżnicy, prostopadle do niej. Mogą przenosić obciążenia do 3000 N i wysuwać trzpień do 1200 mm. Dzięki szczelnej obudowie są odporne na wilgoć, korozję i promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego można je montować w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki, kuchnie, baseny oraz tam, gdzie należy zachować maksymalną czystość.