Ceny okien. Początek 2022 ze spadkiem cen okien

2022-01-21 12:37

Zimowy zastój w pracach montażowych oraz niższe w stosunku do jesieni ceny surowców, spowodowały stabilizację cen okien. Poziom cen okien wrócił do wartości z I półrocza 2021. Czy taki stan jednak się utrzyma?

Największym problemem roku 2021 były ceny i dostępność surowców. Miało to bardzo duży wpływ także na działalność branży stolarki. Problem dotyczył zarówno dostawców szkła, okuć, jak i profili z tworzyw sztucznych, drewna czy aluminium. To z kolei przełożyło się na producentów stolarki otworowej, którzy byli zmuszeni kilka razy w ciągu tego roku podnieść ceny swoich produktów.

Sprawdź aktualne ceny materiałów budowlanych

W marcu 2020 roku średnia cena ofertowa okien wyniosła 390 zł/m2, w połowie 2021 roku wzrosła do 550 zł/m2. W październiku 2021 ceny okien były średnio na poziomie 570 zł./m2. Jesienna analiza rynku okien zakończyła się stwierdzeniem, że w najbliższych miesiącach nie powinniśmy się spodziewać dalszego wzrostu cen okien. Już w październiku widać było spowolnienie dynamiki ich wzrostu, a okres zimowy trend ten powinien zachować. Przypomnijmy, że punkty handlowe oferowały wówczas ceny na poziomie 570 zł/m2. okna i było to zaledwie o 3,5 proc. więcej niż w połowie ub. roku. Charakterystyczne dla sytuacji jesiennej było wydłużanie terminu realizacji zamówień, niekiedy nawet powyżej 8 tygodni. Oznaczało to, że już w listopadzie portfele zamówień u producentów były wypełnione do końca roku.

Jakie będą ceny okien w 2022?

Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych, podał, że w roku 2021 jedynie 4% producentów okien nie wprowadziło w pierwszym półroczu 2021 podwyżek cen okien, za to ponad połowa z nich wprowadzała w tym okresie podwyżki dwu- lub trzykrotnie. 28% ankietowanych producentów okien podnosiło ceny okien nawet 4 i więcej razy. 

Początek roku 2022 to czas tradycyjnych promocji cenowych, zbierania kolejnych zamówień, budowania portfela na nowyy sezon budowlany. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w ofertach cenowych składanych w styczniu. Średnia cena, jaką oferowano w pierwszym miesiącu tego roku, wyniosła 550 zł/m2 okna (tworzywowe, białe, o wsp. Uw<1,0). Oznacza to, że cena była o 3,5% niższa od tej jesiennej i zrównała się z ceną oferowaną w czerwcu 2021 roku.

Rozpiętość cenowa ofert wahała się tym razem w przedziale 2000-2700 zł, a więc była mniejsza niż jesienią, kiedy to otrzymano wyceny wartości takiego samego zamówienia w wysokości od 2050 do 2900 zł. Radykalnemu skróceniu uległ również czas realizacji, gdyż zamówienie styczniowe najczęściej deklarowano dostarczyć po 4 tygodniach (asekuracyjnie czasami pisząc w ofercie o 4-5 tygodniach).

Zauważalnym zjawiskiem w ofertowaniu jest mniej propozycji udzielenia rabatu – zaledwie kilka ofert zawierało taką informację.

Czy ceny okien wzrosną?

Zimowy zastój w pracach montażowych oraz niższe w stosunku do jesieni ceny surowców, spowodowały stabilizację oferty cenowej na okna. Poziom cen wrócił do wartości z I półrocza 2021, a terminy realizacji skróciły się do 4 tygodni. Czy taki stan utrzyma się dłużej?

Wobec rosnących cen energii, wysokiego poziomu inflacji oraz rosnącej presji płacowej wielce prawdopodobnym wydaje się wzrost cen okien w kolejnych miesiącach, kiedy to rozpocznie się kolejny sezon budowlany.

Ceny okien z PVC i ich dynamika
Autor: Centrum Analiz Branżowych Ceny okien z PVC i ich dynamika Link: KLIKNIJ, aby powiększyc

Centrum Analiz Branżowych regularnie monitoruje sytuację na rynku stolarki. Regularnie też wysyła zapytania do punktów sprzedaży detalicznej z prośbą o wycenę konkretnego zestawu okien i drzwi balkonowych z białymi ramami i szkleniem trzyszybowym. Po każdej fali takiego badania otrzymuje kilkadziesiąt ofert, spośród których analizuje te, które spełniają określone kryteria. Uwzględniany jest w nich współczynnik przenikania ciepła Uw<1,0, termin realizacji oraz szczegóły specyfikacji. Wyniki takiej analizy porównywane są z wynikami z wcześniejszego okresu. Należy zwrócić uwagę, że analizowane są ceny detaliczne netto oferowane nabywcom indywidualnym. Nie są to ceny transakcyjne, gdyż nie uwzględniają ewentualnych upustów i rabatów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE