Ciepła ramka. Jakie ciepłe ramki mają najlepsze parametry?
Ciepła ramka – choć to nazwa potoczna – oznacza produkt o określonych parametrach technicznych. Istotną cechą jest współczynnik przewodności cieplnej λ (W/mK). Im wyższa liczba, tym mniejsza izolacyjność termiczna. Najgorzej w zestawieniu wypada ramka z aluminium, ponieważ ten metal jest dobrym przewodnikiem ciepła.
Każde nowe okno wyposażone jest w tak zwaną ciepła ramkę, czyli ramkę dystansową, która rozdziela szyby w pakietach dwu- i trzyszybowych. Ciepła ramka wpływa na współczynnik przewodności cieplnej i odpowiada za uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych. Aby zabezpieczyć przestrzeń szybową przed zawilgoceniem, ramka dystansowa jest wypełniona granulatem higroskopijnym. Istnieją różne rodzaje ciepłych ramek. Jakie są zatem ich parametry i które ciepłe ramki są najlepsze?
Rodzaje ciepłych ramek
Istotną cechą jest współczynnik przewodności cieplnej λ (W/mK). Im wyższa liczba, tym mniejsza izolacyjność termiczna. Najgorzej w zestawieniu wypada ciepła ramka z aluminium, ponieważ ten metal jest dobrym przewodnikiem ciepła. Współczynnik ciepłej ramki aluminiowej wynosi 160 W/mK. Stal izoluje nieco lepiej, tu wartość współczynnika wynosi 50 W/mK. Zdecydowanie lepiej wypada pod kątem przewodnictwa cieplnego stal nierdzewna – 17 W/mK.
Najlepsze parametry mają produkty wykonane z tworzyw sztucznych; ich współczynnik wynosi 0,20 W/mK. Jednak wartość przenikania termicznego to za mało, by wskazać, która ramka jest ciepła, a która zimna. Produkty różnią się także kształtem czy grubością ścianek, co wpływa na ich właściwości. Dlatego do porównania poszczególnych pro-duktów należy zastosować wzór Σ(d*λ )≤0,007 W/K. W ten sposób opisywana jest krawędź szyby zespolonej o ulepszonych właściwościach cieplnych. Jeśli zastosować ten wzór do ciepłych ramek i wynik jest 0,007 lub niższy, wówczas możemy mówić, że ramka jest ciepła.
Takie wytyczne znajdują się w normie PN-EN ISO 10077-1: 2007 "Cieplne właściwości użytkowe okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła". Ramka aluminiowa nie spełnia tych wymogów, podobnie jak ta ze stali ocynkowanej. Dopiero stal nierdzewna i bardziej zaawansowane technologicznie przekładki z tworzyw sztucznych spełniają te założenia i można o nich mówić, że są ciepłe.
Rynek ciepłych ramek w Polsce
Producenci szyb twierdzą, że oferowana obecnie dwukomorowa szyba zespolona o współczynniku izolacyjności termicznej 0,5 W/m2K jest optymalna. Zakładają, że trudno będzie osiągnąć lepsze parametry, nie zwiększając drastycznie ceny produktu. Dodajmy: przy niewielkiej poprawie izolacyjności termicznej. Szyby o tak wysokich parametrach termicznych są na rynku już od kilku lat i nikt nie spodziewa się nagłego wzrostu ich sprzedaży.
Przedstawiciele firm, z którymi rozmawialiśmy, oceniają, że obecnie udział ciepłych ramek w ogólnej sprzedaży na polskim rynku wynosi od 55 do 75%. Pozostałą część stanowią głównie ramki aluminiowe. W 2021 roku (rok obowiązywania nowych WT) w niektórych firmach może nastąpić delikatny wzrost sprzedaży ciepłych ramek w związku z zaostrzonymi wymaganiami dotyczącymi współczynnika Uw. W następnych dwóch, trzech latach ich udział w oknach wytwarzanych w naszym kraju może się zwiększyć (ci, którzy uważają, że obecnie jest to 55 proc. sądzą, że wzrośnie do 75 proc.).
Aluminiowe ramki, czyli te o wysokim przewodnictwie cieplnym, wciąż będą sprzedawane na naszym rynku. Polscy producenci okien eksportują swoje wyroby do krajów, w których nie ma tak rygorystycznych wymagań dotyczących izolacyjności. Na południu Europy nie ma potrzeby, by okna były tak wysoko izolujące termicznie.
Według dostawców ciepłych ramek, sprzedaż tych aluminiowych w Polsce w najbliższych latach będzie utrzymywać się na poziomie 20-30%. Czy z rynku krajowego znikną okna o gorszych parametrach niż Uw = 0,9 W/m2K? Nie jest to do końca pewne, bo coraz większego znaczenia nabiera rynek remontowy. W przypadku zaś wymiany okien inwestor nie musi stosować się do wymogów dotyczących izolacyjności cieplnej. Dla wielu klientów liczy się cena, a okna o niskich parametrach termicznych są po prostu tańsze.