Ciepła ramka. Jakie ciepłe ramki mają najlepsze parametry?

2021-05-20 12:06
Ciepła ramka
Autor: Termoprofi, https://termoprofi.com/ Stolarka okienna powinna mieć współczynnik izolacyjności termicznej co najmniej 0,9 W/m2K. Dlatego w zespoleniach szybowych musi być instalowana ciepła ramka

Ciepła ramka – choć to nazwa potoczna – oznacza produkt o określonych parametrach technicznych. Istotną cechą jest współczynnik przewodności cieplnej λ (W/mK). Im wyższa liczba, tym mniejsza izolacyjność termiczna. Najgorzej w zestawieniu wypada ramka z aluminium, ponieważ ten metal jest dobrym przewodnikiem ciepła.

Każde nowe okno wyposażone jest w tak zwaną ciepła ramkę, czyli ramkę dystansową, która rozdziela szyby w pakietach dwu- i trzyszybowych. Ciepła ramka wpływa na współczynnik przewodności cieplnej i odpowiada za uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych. Aby zabezpieczyć przestrzeń szybową przed zawilgoceniem, ramka dystansowa jest wypełniona granulatem higroskopijnym. Istnieją różne rodzaje ciepłych ramek. Jakie są zatem ich parametry i które ciepłe ramki są najlepsze?

Rodzaje ciepłych ramek

Istotną cechą jest współczynnik przewodności cieplnej λ (W/mK). Im wyższa liczba, tym mniejsza izolacyjność termiczna. Najgorzej w zestawieniu wypada ciepła ramka z aluminium, ponieważ ten metal jest dobrym przewodnikiem ciepła. Współczynnik ciepłej ramki aluminiowej wynosi 160 W/mK. Stal izoluje nieco lepiej, tu wartość współczynnika wynosi 50 W/mK. Zdecydowanie lepiej wypada pod kątem przewodnictwa cieplnego stal nierdzewna – 17 W/mK.

Najlepsze parametry mają produkty wykonane z tworzyw sztucznych; ich współczynnik wynosi 0,20 W/mK. Jednak wartość przenikania termicznego to za mało, by wskazać, która ramka jest ciepła, a która zimna. Produkty różnią się także kształtem czy grubością ścianek, co wpływa na ich właściwości. Dlatego do porównania poszczególnych pro-duktów należy zastosować wzór Σ(d*λ )≤0,007 W/K. W ten sposób opisywana jest krawędź szyby zespolonej o ulepszonych właściwościach cieplnych. Jeśli zastosować ten wzór do ciepłych ramek i wynik jest 0,007 lub niższy, wówczas możemy mówić, że ramka jest ciepła.

Takie wytyczne znajdują się w normie PN-EN ISO 10077-1: 2007 "Cieplne właściwości użytkowe okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła". Ramka aluminiowa nie spełnia tych wymogów, podobnie jak ta ze stali ocynkowanej. Dopiero stal nierdzewna i bardziej zaawansowane technologicznie przekładki z tworzyw sztucznych spełniają te założenia i można o nich mówić, że są ciepłe.

Rynek ciepłych ramek w Polsce

Producenci szyb twierdzą, że oferowana obecnie dwukomorowa szyba zespolona o współczynniku izolacyjności termicznej 0,5 W/m2K jest optymalna. Zakładają, że trudno będzie osiągnąć lepsze parametry, nie zwiększając drastycznie ceny produktu. Dodajmy: przy niewielkiej poprawie izolacyjności termicznej. Szyby o tak wysokich parametrach termicznych są na rynku już od kilku lat i nikt nie spodziewa się nagłego wzrostu ich sprzedaży.

Przedstawiciele firm, z którymi rozmawialiśmy, oceniają, że obecnie udział ciepłych ramek w ogólnej sprzedaży na polskim rynku wynosi od 55 do 75%. Pozostałą część stanowią głównie ramki aluminiowe. W 2021 roku (rok obowiązywania nowych WT) w niektórych firmach może nastąpić delikatny wzrost sprzedaży ciepłych ramek w związku z zaostrzonymi wymaganiami dotyczącymi współczynnika Uw. W następnych dwóch, trzech latach ich udział w oknach wytwarzanych w naszym kraju może się zwiększyć (ci, którzy uważają, że obecnie jest to 55 proc. sądzą, że wzrośnie do 75 proc.).

Aluminiowe ramki, czyli te o wysokim przewodnictwie cieplnym, wciąż będą sprzedawane na naszym rynku. Polscy producenci okien eksportują swoje wyroby do krajów, w których nie ma tak rygorystycznych wymagań dotyczących izolacyjności. Na południu Europy nie ma potrzeby, by okna były tak wysoko izolujące termicznie.

Według dostawców ciepłych ramek, sprzedaż tych aluminiowych w Polsce w najbliższych latach będzie utrzymywać się na poziomie 20-30%. Czy z rynku krajowego znikną okna o gorszych parametrach niż Uw = 0,9 W/m2K? Nie jest to do końca pewne, bo coraz większego znaczenia nabiera rynek remontowy. W przypadku zaś wymiany okien inwestor nie musi stosować się do wymogów dotyczących izolacyjności cieplnej. Dla wielu klientów liczy się cena, a okna o niskich parametrach termicznych są po prostu tańsze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE