Jak uszczelnić okno? Przegląd dostępnych metod i produktów

2021-07-14 16:01
Jak uszczelnić okno
Autor: tremco illbruck Jak uszczelniają okno montażyści? Najczęściej nakładając na piankę izolacyjną taśmy samoprzylepne: paroizolacyjną od wewnątrz i wodoszczelną, ale paroprzepuszczalną od zewnątrz

Nie ma jednej, najlepszej metody szczelnego montażu okna. Najpopularniejsza metoda uszczelnienia okna polega na nałożeniu na piankę taśm samoprzylepnych. Interesującą alternatywą są płynne powłoki uszczelniające.

Spis treści

  1. Jak uszczelnić okno wg wytycznych do montażu okien
  2. Najpopularniejsze sposoby uszczelnienia okna
  3. Tańsze i droższe sposoby na uszczelnienie okna
  4. Najnowsze metody uszczelnienia okna

Polskie prawo mówi, że połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza. Prawo nie wskazuje przy tym, jaką technologię zastosować, aby montaż był zgodny z tym zaleceniem i nie narażał wykonawcy na reklamacje.

Jak uszczelnić okno wg wytycznych do montażu okien

Według „Wytycznych do montażu okien i drzwi zewnętrznych”, opracowanych przez Niemieckie Stowarzyszenie Jakości RAL, prawidłowy montaż powinien skutecznie zabezpieczać połączenie z murem przed przenikaniem powietrza, wody i pary wodnej. Zatem aby skutecznie uszczelnić okno niezbędne jest uszczelnienie trzech płaszczyzn: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej.

  • Uszczelnienie wewnętrzne ma zabezpieczyć warstwę środkową przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczenia.
  • Uszczelnienie zewnętrzne musi skutecznie chronić szczelinę przed wpływem czynników zewnętrznych, np. wiatru i wody opadowej, a jednocześnie umożliwiać odprowadzenie ewentualnej wilgoci ze spoiny. Taki montaż okna nazywany jest ciepłym lub warstwowym. Ciepły montaż okna pozwala na uzyskanie odpowiedniej szczelności na przenikanie powietrza, wody i pary wodnej. Izolacja termiczna w warstwie środkowej pozostaje zawsze sucha i trwale spełnia swoje funkcje.

Najpopularniejsze sposoby uszczelnienia okna

Najpopularniejsza metoda szczelnego montażu okna polega na nałożeniu na piankę izolacyjną taśm samoprzylepnych: paroizolacyjnej od wewnątrz i wodoszczelnej, a paroprzepuszczalnej od zewnątrz. Do ich właściwego przymocowania konieczne jest wyrównanie i zagruntowanie ościeża oraz zastosowanie specjalnego kleju do połączenia z murem.

Takie rozwiązania proponuje wielu producentów, m.in. Soudal, Tremco illbruck, ISO-Chemie, Hanno, Förch czy Würth.

W celu uproszczenia montażu warstwowego do uszczelnienia okna stosuje się także taśmy uniwersalne, które zmieniają właściwości dyfuzyjne w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia.

Zastosowanie taśm do uszczelnienia okna jednak znacznie podnosi koszty montażu i wydłuża czas jego wykonania. Dlatego cena takiego montażu jest wyższa o ok. 50% od standardowego, tj. na samą piankę.

Jeszcze droższe okazuje się zastosowanie wielofunkcyjnych taśm rozprężnych, choć ich zastosowanie do uszczelnienia okna zdecydowanie skraca czas pracy. Nie trzeba wówczas wypełniać szczeliny pianką poliuretanową, gdyż taśma zastępuje wszystkie trzy warstwy uszczelnienia. Dla wielu ekip montażowych jest to ciągle nowinka technologiczna i wysiłek, za który klient może nie chcieć zapłacić.

Tańsze i droższe sposoby na uszczelnienie okna

Montażyści, świadomi konieczności zabezpieczenia okna przed wilgocią, często stosują prostsze i tańsze uszczelnienia. Takie jest np. naniesienie na piankę izolującą warstwy silikonu od wewnątrz, a od zewnątrz akrylu. Jednak takie uszczelnienie okna stwarza problemy z otynkowaniem ościeży. Od zewnątrz piankę bez zabezpieczenia przykrywa się często styropianem podczas ocieplania elewacji.

Jak jeszcze można uszczelnić okno? Na rynku dostępne są również specjalne masy uszczelniające. Od wewnątrz piankę można zabezpieczyć paroszczelną powłoką np. SP925 firmy Tremco illbruck. Nakładana jest wyciskaczem bezpośrednio na wyrównaną piankę i rozprowadzana pędzlem lub packą. Można ją też rozpylać pistoletem ciśnieniowym i nakładać na nierówne powierzchnie. Jeden metr bieżący takiego uszczelnienia wewnętrznego kosztuje 5–6 zł.

Niedawno na polskim rynku pojawiły się kolejne materiały do uszczelnienia okna, które uławiają pracę montażystom.

Najnowsze metody uszczelnienia okna

Produkt o nazwie PU Safe to farba uszczelniająca do stosowania na piankę poliuretanową. Ma dobrą przyczepność do wszystkich materiałów stosowanych w stolarce: PCW, drewna i aluminium, malowanych oraz pokrytych foliami dekoracyjnymi. Po naniesieniu jej pędzlem na powierzchnię wyrównanej pianki, powstaje wodoszczelna i elastyczna membrana o dużej wytrzymałości mechanicznej. W celu uzyskania optymalnych właściwości produktu zaleca się nałożenie co najmniej dwóch warstw w odstępie czterech godzin. Farba ma zmienny opór dyfuzyjny, zależny od wilgotności, dzięki czemu można ją stosować na zewnątrz i wewnątrz budynku. Koszt dwukrotnego malowania jednego metra szczeliny dylatacyjnej o szerokości 1 cm (od wewnątrz i z zewnątrz) mieści się w 5 złotych.

Z kolei Soudal wprowadził całą serię płynnych produktów do uszczelniania styku okna z murem. Membrany Soudatight mają wysoką elastyczność, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być nakładane nawet na wilgotne lub nieznacznie zapylone powierzchnie. Są łatwe w aplikacji również na bardzo nierównych podłożach. Płynne membrany do uszczelnienia okna to:

  • Soudatight LQ - służy do zastosowań wewnętrznych i nanosi się go pędzlem malarskim.
  • Soudatight Hybrid przeznaczony jest do zastosowań zewnętrznych, a nakładany pistoletem.
  • Soudatight SP oraz Soudatight SP Gun są membranami wewnętrznymi.

Podobnie jak w przypadku farby do uszczelnienia okna, koszt dwustronnego uszczelnienia jednego metra bieżącego połączenia okna z murem mieści się w 5 złotych.

Jak zatem uszczelnić okno? Płynne powłoki uszczelniające mogą być rozsądną alternatywą dla taśm. Są prostsze w aplikacji i zdecydowanie tańsze. Dzięki temu mogą pomóc w upowszechnieniu szczelnego montażu jako usługi wykonywanej standardowo. Poza tym takie płynne uszczelnienia można nanieść na warstwę termoizolacji okien już wbudowanych. To stwarza szansę na poprawę wadliwie zrobionych uszczelnień okien, których miliony powstało przez ostatnie ćwierćwiecze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają