Montaż okien połaciowych w dachach krytych blachą na rąbek stojący

2021-04-19 15:13
montaż okna dachowego fakro
Autor: FAKRO Montaż okien połaciowych – widok opierzonego okna z fragmentem pokrycia

Prawidłowy montaż okien połaciowych pozwoli zachować ich funkcjonalność, energooszczędność oraz zapewni bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe. Instrukcja montażu okna dachowego jest niezwykle przydatna, gdy montaż odbywa się w dachach krytych blachą na rąbek.

Decydując o miejscu montażu okien połaciowych, należy brać pod uwagę ważną regułę, w myśl której lepsze efekty oświetlenia pomieszczeń na poddaszu uzyskuje się przez zamontowanie kilku mniejszych okien w różnych punktach dachu niż jednego dużego. Okna dachowe mogą być montowane pojedynczo lub w zestawach w różnych konfiguracjach, np. w układzie pionowym lub poziomym. Dobór okien dachowych jest uzależniony od przeznaczenia i wielkości pomieszczenia, a także kąta nachylenia połaci dachowej. 

Montaż okien połaciowych krok po kroku

Montaż okien połaciowych rozpoczyna się od wyboru wysokości umiejscowienia okien w połaci dachowej. Miejsce montażu okien dachowych, tak aby optymalnie spełniały swoje funkcje, określają przepisy. W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosi co najmniej 85 cm, a na tych powyżej 25 m – nie mniej niż 110 cm. Wysokości te mogą być mniejsze pod warunkiem zastosowania zabezpieczenia balustradą do wymaganej wysokości lub zamontowania w tej części okna skrzydła nieotwieranego i oszklenia o podwyższonej wytrzymałości.

Montaż okien połaciowych przeważnie zaczyna się wówczas, gdy pokrycie jest już na swoim miejscu. W przypadku dachu wykańczanego panelami zdecydowanie lepiej jest najpierw wstawić okna, a później uzupełnić pokrycie o brakujące elementy. Łatwiej wtedy połączyć szczelnie okno z pokryciem za pośrednictwem specjalnego kołnierza dostarczanego przez producenta okien.

montaż okna dachowego FAKRO
Autor: FAKRO Montaż okien połaciowych: 1) przygotowanie materiału pod rąbek stojący kątowy z tytan-cynku, 2) zaciśnięcie rąbka.

Montaż okien połaciowych – osadzenie okna w konstrukcji dachu

Instrukcja montażu okna dachowego określa, że okno powinno zajmować centralne i w miarę możliwości wysokie miejsce w pomieszczeniu – wówczas uzyskuje się największe doświetlenie wnętrza. Każda ściana lub mebel ustawiony w okolicy stolarki ogranicza dostęp światła, czego skutkiem może być niedostateczna jasność pomieszczenia. Miejsce montażu okien połaciowych jest uwarunkowane: kątem nachylenia dachu, powierzchnią przeszklenia, rodzajem pomieszczenia.

Po wyznaczeniu miejsca montażu okien połaciowych należy porównać szerokość okna (zewnętrzny wymiar ramy) z rozstawem krokwi (wymiar mierzony w ich świetle). Jeżeli okno będzie montowane na krokwiach, rozstaw między nimi powinien być większy od szerokości okna od 2 do 5 cm. Taki montaż okien połaciowych jest szczególnie zalecany przy wymianie starych okien na nowe w dachach już istniejących oraz jeżeli projektowane są duże wymiary stolarki.

Istnieją dwie najpopularniejsze metody montażu okien połaciowych. Pierwszy – osadzenie okna na łatach, charakteryzuje się tym, że okno montuje się na górnej krawędzi łaty znajdującej się przed oknem i za nim, na mocowaniach umieszczonych na górze i dole okna. W tym przypadku mamy możliwość przesuwania stolarki w poziomie celem lepszego dopasowania miejsca jej zamontowania do profilu pokrycia dachowego. Drugą metodą jest montaż okien połaciowych na kozłach, gdzie uchwyty mocuje się z boku okna, po wcześniejszym ustaleniu głębokości mocowania, czyli odległości od wierzchniej krawędzi łaty do głębokości kontrłaty bądź kozła. Wysokość montażu okien połaciowych jest najczęściej na trzech głębokościach: N (wysokie), V (średnie) oraz J (niskie).

montaż okna dachowego fakro
Autor: FAKRO Montaż okien połaciowych: 3) położenie rąbka gontowego, 4) wywinięcie listwy zaciągowej do obróbki okiennej.

Montaż okien połaciowych – przygotowanie otworu okiennego

Montaż okien połaciowych w fazie przygotowania otworu montażowego obejmuje prace związane z zaznaczeniem wielkości okna na folii dachowej z zachowaniem odpowiednich wymiarów i wyciąć otwór tak, aby prawidłowo zawinąć i zamontować folię. Oprócz wymiarów okna połaciowego trzeba doliczyć tzw. margines na docieplenie. Jeśli do jego wykonania będzie zastosowana wełna, różnica wynosi 2 cm z każdej strony, przy użyciu specjalistycznej pianki są to natomiast 3 cm. Należy wziąć pod uwagę, czy jest to okno pojedyncze, bliźniacze, czy w innych rozstawach. Przygotowując otwór okiennypod montaż okien połaciowych, trzeba pamiętać, że jeśli jest on na łatach, należy je usunąć, a folię wywinąć na nie z min. 10-centymetrowym zakładem. Natomiast przy pełnym odeskowaniu należy usunąć deski i wywinąć folię do góry (o ile była zakładana).

montaż okna dachowego fakro
Autor: FAKRO Montaż okien połaciowych: 5) dopasowanie obróbki okiennej przedniej, 6) założenie przedniej obróbki okna.

Montaż okien połaciowych – głębokość osadzenia

Montaż okien połaciowych może być przeprowadzony na trzech głębokościach w stosunku do powierzchni dachu: 0 – czyli na tym samym poziomie, oraz –3 i –6, czyli 3 lub 6 cm w głąb dachu. Producenci nazwali te trzy poziomy odpowiednio N, V, J. Głębokość montażu okien połaciowych zależy od względów architektonicznych oraz sposobu ułożenia materiału termoizolacyjnego. Zgodnie z instrukcją montażu okna dachowego powinno być ono umieszczone jak najbliżej ocieplenia. Najlepiej, by ościeżnica była zagłębiona w warstwie materiału termoizolacyjnego.

Montaz okien połaciowych może być przeprowadzony na trzech głębokościach:

  • J – obniżony,
  • V – do pokryć falistych, które nie są wyższe niż 6 cm,
  • N – osadzanie na łatach – rzadko spotykane ze względów estetycznych, stosuje się je do pokryć płaskich i takich, które są wyższe niż 6 cm.

Warto pamiętać, że system montażu okien połaciowych obliguje wybór odpowiednich obróbek okiennych.

montaż okna dachowego fakro
Autor: FAKRO Montaż okien połaciowych: 7) dopasowanie bocznych obróbek okna, 8) dopasowanie obróbek po drugiej stronie okna.

Montaż okien połaciowych – montaż ościeżnicy

Kolejnym etapem podczas montażu okien połaciowych jest montaż ościeżnicy. Na kątownikach montażowych trzeba odznaczyć grubości łat znajdujących się na konstrukcji dachu, a następnie przykręcić je do boków ościeżnicy krótkimi wkrętami w odległości około 10 cm od naroży, tak aby mijały łaty. Na ościeżnicy wyfrezowane są rowki oznaczone literami N, V, J, które odpowiadają różnym głębokościom montażu okien połaciowych. Kątowniki powinny być tak zamontowane, aby odznaczona grubość łaty odpowiadała wyfrezowanemu rowkowi z głębokością montażu na ościeżnicy. W przypadku montażu okien połaciowych na łatach kątowniki montażowe należy przykręcić zarówno od dołu, jak i góry ościeżnicy w odległości od 5 do 7 cm od naroża.

montaż okna dachowego fakro
Autor: FAKRO Montaż okien połaciowych: 9) dopasowanie tylnej obróbki okiennej, 10) wykonywanie rąbka na obróbce.

Montaż okien połaciowych – instalacja obróbek okiennych

Sposób montażu obróbek również jest narzucany przez producenta okna dachowego. W przypadku instrukcji montażu okien dachowych Fakro najczęściej występujący schemat montażu to: przód – listwa okienna, boki, osłona nawiewu (przy oknach trzyszybowych), obróbka tylna. Obróbki boczne mocuje się na gwoździe, a osłonę nawiewu i obróbkę tylną wkrętami w wyznaczonych do tego miejscach.

montaż okna dachowego fakro
Autor: FAKRO Montaż okien połaciowych: założenie elementów osłony nawiewnika i zaokiennej obróbki okna

Montaż okien połaciowych – izolacja na połączeniu okno-dach

Montaż okien połaciowych to również wykonanie prawidłowej izolacji na połączeniu okno-dach. Instrukcja montażu okna dachowego wskazuje, że zmniejszeniu ucieczki ciepła przez okno służy głębokość jego osadzenia i staranne ocieplenie ościeżnicy. Dodatkowa izolacja może być ułożona zarówno w poziomie łat, jak i ponad nimi. Producenci proponują różne zestawy izolacji termicznej. Mogą być one zrobione ze spienionego polietylenu, polipropylenu lub z naturalnej wełny owczej. Zestawy izolacyjne ułożone w poziomie łat zajmują przestrzeń wokół ramy okna, dlatego zalecany rozstaw krokwi (w świetle) powinien być większy o 4–6 cm od szerokości okna. Do ocieplenia ramy wystającej ponad poziom łat można w systemie Fakro zastosować kołnierz uszczelniający zintegrowany z materiałem ocieplającym. Bok takiego kołnierza jest szerszy o 22 mm, gdyż do jego elementów doklejono izolację. Należy to uwzględnić podczas montażu okien połaciowych i o tyle zwiększyć odległość okna od pokrycia dachowego.

Montaz okien połaciowych – dobór kołnierzy

Podstawowym elementem wykorzystywanym podczas montażu okien połaciowych jest kołnierz uszczelniający. Prace montażowe należy rozpocząć od jego dolnego elementu i kolejno osadzać następne, aby woda spływająca z góry nie wpłynęła pod pokrycie. Montuje się go poprzez przybicie gwoździami do boku ościeżnicy (przy jego górnej krawędzi), następnie trzeba założyć dolny profil maskujący dół ościeżnicy, przykręcić wkrętami nierdzewnymi i przyłożyć do pokrycia dachowego. Gumowy plisowany fartuch należy dopasować do kształtu pokrycia (dłonią lub młotkiem), przesuwając się od środka do boków. Następnie zakłada się boczne elementy kołnierza (przybija się je do boków ościeżnicy, do łat zaś paski blachy), a w dalszej kolejności – górne. Kliny uszczelniające trzeba przyciąć tak, aby nie przeszkadzały w układaniu pokrycia dachowego. Następnie należy uzupełnić brakujące elementy pokrycia dachowego wokół okna dachowego. Montaż okien połaciowych z pakietem dwuszybowym najczęściej wykonuje się z użyciem zwykłych kołnierzy, nieocieplonych, w tych wyposażonych w pakiet trzyszybowy należy zaś uwzględnić tak zwany ciepły montaż, czyli obróbki z dopiskiem thermo.

Montaż okien połaciowych – obróbka wokół okna

Montaż okien połaciowych obejmuje również wykonanie pokrycia wokół okna. Aby prawidłowo obrobić okno dachowe, trzeba mieć na uwadze miejsce wypadania rąbka stojącego. Należy tak podzielić i wymierzyć miejsca montażu poszczególnych paneli, żeby rąbek nie wypadł na krawędzi bądź zbyt blisko brzegu okna i innych elementów dzielących – kominów, lukarn, belek, ogniomurów itp. Pokrycie typu rąbek powinno się układać od środka w kierunku prawo-lewo. Jeżeli nie jest to możliwe, montaż trzeba wykonać zgodnie z instrukcją producenta, z wykorzystaniem odpowiednich obróbek.

Prawidłowe wykończenie wnęk okiennych na poddaszu użytkowym jest równie istotne jak sam montaż okien połaciowych. Warto tu wykorzystać gotowe szpalety oferowane przez producentów okien. Element ten jest przeznaczony do szybkiego wykonania wnęki okiennej od strony pomieszczenia. Daje ona możliwość zastosowania prawidłowej grubości izolacji termicznej wokół okna i nie ogranicza kąta padania światła. Połączenie szpalety ze ścianą za pomocą specjalnie wyprofilowanych listew jest szczelne i estetyczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają