Moskitiera na okno dachowe. Jak kupić i zamontować? Jaką moskitierę wybrać?
Moskitiera na oko dachowe chroni wnętrza na poddaszu przed insektami. Dzięki niej, w ciepłe noce możemy zostawić uchylone okno, bez obaw, że pogryzą nas komary czy meszki. Na poddaszu często projektuje się sypialnie. Moskitiera umożliwi częste wietrzenie pomieszczenia, co pozytywnie wpłynie na komfort snu i ułatwi zasypianie. Jakie zalety jeszcze może mieć moskitiera?
Spis treści
- Moskitiery na okna dachowe - co to jest?
- Moskitiera na okno dachowe - budowa
- Moskitiera na okno dachowe - jaka powinna być?
- Rodzaje moskitier na okna dachowe
- Moskitiera a otwieranie okna dachowego
- Kiedy, jak i gdzie kupić moskitierę?
- Montaż moskitiery do okna dachowego krok po kroku
- Jak czyścić moskitierę?
Moskitiery na okna dachowe - co to jest?
Moskitiery na okna dachowe to specjalne siatki, które mają chronić wnętrze przed natrętnymi owadami, ale również przed pyłkami roślin, szczególnie jeśli mieszkamy blisko lasu. To przesłony, które zapewniają optymalny przepływ powietrza w pomieszczeniach na poddaszu.
Moskitiera na okno dachowe - budowa
Moskitiery na okna dachowe to moskitiery ramkowe. Są bardzo podobnie do tych na okna elewacyjne. Zbudowane są z profili aluminiowych tworzących ramę, w której mocuje się siatkę z włókna szklanego powlekanego PCV. Moskitiery do okien dachowych przeznaczone są do montażu od wewnątrz pomieszczeń.
Moskitiera na okno dachowe - jaka powinna być?
Dobra moskitiera powinna być wykonana z wytrzymałej i przezroczystej siatki, która nie zaciemni pomieszczenia i nie przesłoni widoku. Powinna mieć też drobne oczka, aby chronić przed najdrobniejszymi insektami, jak np. meszki. Materiał z którego wykonana jest moskitiera powinien być dobrej jakości, aby nie uległ zniszczeniu pod wpływem silnego wiatru, słońca i deszczu. Taka osłona okna dachowego będzie służyła przez wiele lat. Umożliwi częste wietrzenie pomieszczeń oraz spokojny sen, nie zakłócony uporczywym bzyczeniem.
To nie wszystko. Na rynku dostępne są też moskitiery, które chronią przed pyłkami roślin i drzew. To przesłony wykonane z tzw. siatek przeciwpyłowych, dedykowane dla alergików. Skuteczność takiej moskitiery przed najbardziej uczulającymi pyłkami sięga 97% w ochronie np. przed pyłkami brzóz i traw.
Rodzaje moskitier na okna dachowe
Moskitiery dachowe mogą być:
- gładkie - na dolnej części ramy znajduje się uchwyt, za pomocą którego możemy przesuwać moskitierę po bocznych prowadnicach w pozycji góra-dół. Kiedy moskitiera nie jest używana, można ją zwinąć i schować w górnej kasecie.
- plisowane - składają się w harmonijkę. Trzeba wiedzieć, że w tym przypadku, przy rozwiniętej moskitierze na tle okna widać linie połączeń poszczególnych plis.
Moskitiera a otwieranie okna dachowego
Przy rozwiniętej moskitierze nie ma dostępu do okna. Żeby otworzyć okno dachowe, moskitierę trzeba zwinąć do kasety lub zsunąć do góry (w przypadku moskitier plisowanych). Po otwarciu okna trzeba ponownie rozwinąć moskitierę. Aby zamknąć okno, należy moskitierę zwinąć do kasety.
Kiedy, jak i gdzie kupić moskitierę?
Najlepiej zamówić moskitiery przy zakupie okien dachowych. Jednak trzeba wiedzieć, że nie wszyscy producenci mają w ofercie moskitiery. W takim przypadku należy udać się do salonu z przesłonami do okien lub po prostu zamówić moskitierę przez internet.
W każdym przypadku moskitiery zakupimy w kilku elementach do samodzielnego złożenia. Ich montaż jest łatwy i nie wymaga specjalisty. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem, przez internet lub w salonie, prawidłowo wykonać pomiary według wskazówek sprzedawcy. Do zamówienia zawsze powinna być dołączona szczegółowa instrukcja.
Montaż moskitiery do okna dachowego krok po kroku
Do montażu moskitiery na okno dachowe potrzebne są kołki, śruby, wiertarko-wkrętarka, poziomica.
Montaż moskitiery dachowej należy rozpocząć od:
- dokładnego przeczytania instrukcji otrzymanej wraz z zamówieniem,
- przyłożenia kasety moskitiery do wnęki okiennej i zaznaczenia ołówkiem miejsc, w których będą nawiercane otwory na górne śruby,
- wywiercenia otworów i przykręcenia kasetki do ściany,
- sprawdzenia poziomicą poziomu kasety,
- zamocowania prowadnic bocznych wkrętami,
- wkręcenia dolnych wkrętów i zamknięcia ramy dodatkową listwą.
Jak czyścić moskitierę?
Moskitierę wystarczy raz na jakiś czas umyć letnią wodą z dodatkiem mydła. W ten sposób nie uszkodzimy siatki i skutecznie oczyścimy ją z brudu. Im lepszej jakości siatka, tym łatwiejsza jej konserwacja. Są również moskitiery, które można łatwo demontować, gdy sezon wiosenno-letni dobiegnie końca. W takim przypadku zyskujemy czas, w którym nie musimy zajmować się czyszczeniem moskitiery.