Czy nawiewniki w oknach chronią przed smogiem? Oto co oferuje rynek

2021-11-03 15:33
Nawiewniki w oknach mogą zapewnić ochronę przed smogiem
Autor: Schüco Nawiewniki w oknach mogą zapewnić ochronę przed smogiem

Nawiewniki w oknach, ale także osłony i inne dodatkowe elementy, które montuje się przy stolarce okiennej, mogą stanowić jeden ze sposobów walki ze smogiem. Poznaj rozwiązania, które pozwalają znacząco poprawić jakość powietrza we wnętrzach, a co za tym idzie – zadbać o zdrowie przebywających w nich osób.

Nawiewniki w oknach mogą zapewnić ochronę przed smogiem

Nawiewniki w oknach stanowią element wentylacji domowej i mają za zadanie doprowadzać powietrze do pomieszczeń. Najlepiej, aby nie zawierało ono zanieczyszczeń, dlatego w tym celu nawiewniki w oknach można wyposażyć w filtry. Takie działanie stanowi to jednak pewne wyzwanie, bo oznacza, że ten dodatkowy element zmniejszy wydajność urządzenia. Konstruktor w takim przypadku musi się zmierzyć z zadaniem jak osiągnąć dobry poziom wymiany powietrza i przy okazji wprowadzać je do wnętrza już oczyszczone.

Nawiewniki w oknach – dostępne rozwiązania

Wiele firm w ogóle nie podjęło się produkcji nawiewników w oknach z filtrem właśnie z obawy, że nie spełniłyby one wymogów dotyczących wydajności wymiany powietrza. Oczywiście są takie, które zdecydowały się na wprowadzenie rozwiązań spełniających obie funkcje. Przykładem jest firma Brevis oferująca linię nawiewników pod marką Insolio. Przeznaczone są one do montażu między górną częścią ramy a nadprożem i wyposażone w filtr antysmogowy. W materiałach informacyjnych producent podkreśla ich bardzo dobre parametry.

Innym rozwiązaniem są filtry NovaAir firmy Brookvent, w które można wyposażyć nawiewniki w oknach oraz w ścianach. Co ciekawe są one kompatybilne z produktami różnych marek. Zapewniają ochronę przed pyłkami, smogiem, grzybami i bakteriami, a także przed owadami. W filtrach zastosowano siatkę Respilon, czyli materiał złożony z warstw nanowłókien, których splot jest bardzo gęsty, a włókna mają średnicę od 50 do 150 nanometrów. Tkanina ta była także wykorzystywana w markizach antysmogowych Fakro, jednak firma już ich nie oferuje.

Na rynku pojawiły się też wyroby firm, które nie są związane bezpośrednio ze stolarką otworową. Jedną z nich jest Smogall, proponujący filtry, w które można wyposażyć nawiewniki w oknach dowolnej marki. Konrad Lewiński z tej firmy tłumaczy – „Filtr jest umieszczany na skrzydle lub ramie okna i zasłania otwór wentylacyjny. Dopiero na przyklejony filtr montowany jest nawiewnik”. Urządzenie jest tak zaprojektowane, że nie zatrzymuje obiegu powietrza, a proces filtrowania przebiega normalnie. Takie zapewnienie otrzymują klienci.

Inne rozwiązanie proponuje Schüco – system wentylacji VentoLife. Urządzenie ma postać kasety zintegrowanej z oknem lub fasadą, natomiast filtrowanie powietrza i jego nawiew są automatyczne. Powietrze z zewnątrz pobierane jest przez zawór, a wielkością strumienia sterują czujniki.

Nawiewniki w oknach to nie jedyne rozwiązanie antysmogowe

Nawiewniki w oknach, jako element ochrony przed zanieczyszczeniami można zastąpić innymi rozwiązaniami. Przykładowo firma Molma od kilku lat ma w ofercie antybakteryjną siatkę moskitierową. Jej najważniejszą część stanowi materiał, dzięki któremu na powierzchni siatki dochodzi do procesu fotokatalizy. Prowadzi on do oczyszczania powietrza z mikroorganizmów, bakterii i pyłów. Moskitiera zamontowana w oknie stanowi więc także zabezpieczenie przed smogiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.