Niezbędne narzędzia do montażu okien dachowych
Narzędzia do montażu okien dachowych stanowią m.in. metr stolarski, miara zwijana, wkrętarka akumulatorowa z końcówkami typu PH1, PH2, PZ1, PZ2, szlifierka kątowa z tarczą do cięcia dachówki, piła do drewna, młotek ciesielski, nóż z ostrzem wysuwanym, zszywacz tapicerski, poziomnica, nożyce do blachy, drabiny z atestem, okulary ochronne czy rękawice robocze.
Narzędzia do montażu okien dachowych dla kolejnych etapów prac
Początkowym etapem pracy jest przygotowanie otworu pod montaż okna. Niezbędne narzędzia do montażu okien przy wykonywaniu otworu montażowego to:
- wkrętarka,
- wkrętak ręczny,
- metr stolarski.
Na tym etapie trzeba także przygotować okna – zdemontować drewniane listwy ochronne i zainstalować kątowniki montażowe (należy na nich oznaczyć grubości łat znajdujących się na konstrukcji dachu, a następnie przy pomocy wkrętarki przykręcić je do boków ościeżnicy krótkimi wkrętami w odległości ok. 10 cm od naroży, tak aby mijały łaty). Kątowniki powinny być tak zamontowane, aby oznaczona grubość odpowiadała wyfrezowanemu rowkowi z głębokością montażu na ościeżnicy. W przypadku mocowania okna na łatach należy je przykręcić zarówno od dołu, jak i od góry ościeżnicy w odległości od 5 do 7 cm od naroża skrzydła.
Narzędzia do montażu okien to również przyrządy pomiarowe, takie jak:
- miary zwijane, które powinny charakteryzować się widocznymi i wyraźnymi wskazaniami podziałki w górnym odczycie pomiaru.
Rozwiązaniem ułatwiającym pomiary jest wykorzystanie miary wyposażonej w dwustronną taśmę mierniczą. Dzięki temu, niezależnie od tego, z której strony wykonuje się wymiarowanie, zawsze będzie można odczytać wynik. Udogodnieniem może być również kolor taśmy – biała zwiększy kontrastowość i sprawi, że pomiary będzie się odczytywało dużo łatwiej. Ważne jest także, aby zaczep mierniczy był skutecznie zamocowany (np. na trzy nity mocujące), co pozwoli na dokonywanie dokładnych pomiarów wewnętrznych i zewnętrznych, a ponadto przedłuży żywotność miary. Szerokość taśmy nie powinna być mniejsza niż 19 mm. Warto także zwrócić uwagę na jakość blokady i płynne zwijanie. W przypadku metra stolarskiego, inaczej zwanego miarą składaną, istotną rolę odgrywa sposób łączenia poszczególnych jego części. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest wybór modelu z ukrytymi nitami. Dzięki temu powierzchnia z naniesioną podziałką jest jednolita i pomiar można odczytać w każdym miejscu.
- narzędzia do montażu okien dachowych, które sprawdzą się na etapie umieszczania ościeżnicy (do jej odpowiedniego wypoziomowania) w przygotowanym otworze okiennym, to klasyczne poziomnice skrzynkowe. Wygodne dla montażysty są powiększone libelki, ułatwiające odczyty wskazań w tolerancji +/– 0,5 mm/m, oraz wytrzymała i lekka obudowa. Osłony zainstalowane na końcach poziomnicy pozwolą uniknąć jej uszkodzenia np. podczas spadku ze znacznej wysokości.
Kolejnym etapem jest montaż skrzydła okna dachowego, sprawdzenie jego poprawności oraz regulacja, po zakończeniu której należy zamocować folię dachową i rynienkę odprowadzającą wilgoć poza okno dachowe. Do tego celu można wykorzystać wiertarkowkrętarkę.
Elektronarzędzia do montażu okien
Do prac w przestrzeni dachowej, jako narzędzia do montażu okien, sprawdzą się rozwiązania akumulatorowe, które umożliwiają łatwiejsze przemieszczanie się z urządzeniem i gwarantują swobodę ruchów podczas prac. Ich zaletą jest niezależność i mobilność, co zdecydowanie poprawia jakość pracy.
- Wybierając wiertarkowkrętarkę akumulatorową jako narzędzia do montażu okien istotny jest zakres parametrów technicznych, takich jak: odpowiednia moc (w przypadku montażu okien dachowych najlepiej sprawdzą się te o napięciu akumulatora 18 V), sposób zasilania oraz moment i prędkość obrotowa. Równie istotna jest pojemność akumulatora, która ma wpływ na długość działania urządzenia. Obecnie na rynku najczęściej wykorzystywane są akumulatory Li-Ion (litowo-jonowe), charakteryzujące się wysoką wydajnością, a im większa ich pojemność, tym dłuższe działanie narzędzi.
Narzędzia do montażu okien powinny się również charakteryzować niską wagą, która ma zasadniczy wpływ na wygodę użytkowania. Montażyści okien dachowych korzystający z wiertarkowkrętarek powinni zwrócić także uwagę na liczbę biegów – przełożenie między głowicą a silnikiem czy zakres sprzęgła, na którym ustawia się moment obrotowy – im szersza rozpiętość ustawień skali, tym lepiej można dostosować moc do wykonywanych prac. Udogodnieniem jest podświetlenie miejsca wkręcania diodą LED, zwłaszcza podczas prac wykonywanych w strefie montażu na dachu, gdzie nie ma odpowiedniego naświetlenia.
- Narzędzia do montażu okien to również różnego rodzaju akcesoria, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości wiertarkowkrętarki, warto zaopatrzyć się m.in. bity (końcówki do wkręcania śrub i wkrętów). Najprostsze mają końcówkę pasującą do trzpienia śruby z jednej strony, przy czym oferowane są także bity dwustronne. Dostępne są również bity namagnesowane, które trzymają przykręcaną śrubę, co jest niezwykle przydatnym udogodnieniem. W przypadku montażu okien dachowych wykorzystuje się końcówki typu PH1, PH2, PZ1 oraz PZ2. Rynek oferuje także zestawy wyposażone w różne końcówki, w tym płaskie i krzyżowe. Całość przeważnie dostarczana jest w praktycznym opakowaniu, które można zabrać ze sobą i np. przytwierdzić do paska. Jeśli w czasie pracy trzeba używać kilku rodzajów końcówek, warto aby taki zestaw był wyposażony w uchwyt magnetyczny. Mocuje się go w uchwycie wiertarskim i w prosty sposób można wymieniać końcówki – wkładając je w gniazdo montażowe.
Narzędzia potrzebne do montażu okien – szlifierki i nożyce do cięcia blachy
Narzędzia potrzebne do montażu okien w postaci szlifierek sprawdzą się podczas mocowania pasków folii dachowej wokół okna oraz kołnierzy uszczelniających wykorzystuje się:
- szlifierkę kątową,
- nożyce do cięcia blachy.
W przypadku pierwszego z tych narzędzi warto zwrócić uwagę na moc silnika i gabaryty urządzenia. Do precyzyjnego cięcia blachy stanowiącej pokrycie dachowe w zupełności wystarczy poręczna maszyna obsługująca tarcze o śr. 115 mm. Tarcze korundowe powinny mieć jak najmniejszą grubość. W przypadku cięcia blach idealnie sprawdzą się tarcze płaskie do cięcia stali nierdzewnej o gr. 1 mm, które zapewniają dużą wydajność i komfort pracy.
Bardziej precyzyjne cięcia wykonuje się za pomocą nożyc. Do wyboru są modele nazwane tradycyjnymi oraz dźwigniowe (różnią się konstrukcją, a co za tym idzie – zmianą siły nacisku na siłę tnącą). Wybierając tego typu narzędzia do montażu okien należy zwrócić uwagę np. na wytrzymałość – szczęki powinny charakteryzować się odpowiednią twardością, co pozwoli przecinać różne rodzaje blach. Materiał części roboczej musi być odporny na korozję, a także zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku dostępne są modele, na których wykonano ząbkowane krawędzie tnące, dlatego przecinanie jest stabilne, a poślizg szczęk został zmniejszony do minimum.
Sprzęt do montażu okien zapewniający bezpieczeństwo
Sprzęt do montażu okien zapewniający bezpieczeństwo to bardzo istotny element wyposażania montażystów, którzy w trakcie prac są narażeni na odpryski ciał stałych. Istotne jest zadbanie o ochronę oczu i twarzy, do czego zobowiązują również przepisy polskiego i europejskiego prawa z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas prac na wysokości należy korzystać z drabin mających odpowiednie deklaracje zgodności, które potwierdzają, że wyrób spełnia wymagania odpowiednich polskich norm (w przypadku drabin jest to PN-EN 131-2:1997).