Nowoczesne parapety wewnętrzne. Jaki parapet wewnętrzny wybrać?
Nowoczesne parapety wewnętrzne stanowią istotną rolę w aranżacji zarówno okna, jak i całego wnętrza. Jaki parapet wewnętrzny wybrać? Na pewno estetyczny, funkcjonalny i o odpowiednich parametrach technicznych.
Nowoczesne parapety wewnętrzne – niepozorne, a jednak funkcjonalne
Nowoczesne prapety wewnętrzne muszą być z jednej strony ładne, a z drugiej wytrzymałe. Choć wydają się niepozornym elementem wykończeniowym, tak naprawdę pełnią one wiele funkcji – parapety zabezpieczają płaszczyznę pod zamontowanym oknem, chronią ścianę przed zamoknięciem w kuchni, łazience lub gdy zapomnimy zamknąć okno podczas deszczu, kierują ciepłe powietrze unoszące się z grzejnika do wewnątrz pomieszczenia. Nowoczesne parapety wewnętrzne są też istotnym elementem aranżacji wnętrza, dlatego powinien być wykonany z materiałów atrakcyjnych wizualnie, a jednocześnie odpornych na uszkodzenia mechaniczne i łatwych w konserwacji.
Nowoczesne parapety wewnętrzne jako sposób na aranżację wnętrza
Zazwyczaj parapet jest w kształcie prostokąta i zamontowany pod jednym oknem. Warto jest jednak zaplanować aranżację okna stosując nowoczesne parapety wewnętrzne i rozważyć niestandardowe rozwiązania. Połączenie dwóch lub kilku okien wspólnym parapetem, czy połączenie parapetu z blatem kuchennym lub biurkiem. Jeśli pod oknem nie ma grzejnika parapet może być blatem szafki. Parapety mogą pełnić także funkcję siedziska. Jeśli planujemy obudowę grzejnika, parapet jest wtedy jej częścią, i powinien z nią współgrać. Parapety są stałym elementem wykończenia domu, warto więc dobrać je tak, aby nie było konieczności ich wymiany wraz ze zmieniającą się modą. Nowoczesne parapety wewnętrzne najlepiej dopasować do innych widocznych elementów wnętrza jak okna, ściany czy podłoga. W kuchni, łazience i pomieszczeniach gospodarczych warto rozważyć wykończenie parapetów płytkami ceramicznymi. Oczywiście, najlepiej wykorzystać terakotę lub gres.
Jaki parapet wewnętrzny wybrać?
Przy wyborze parapetu należy się kierować funkcją pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Dotyczy to przede wszystkim materiału, z którego zostanie wykonany. W salonie i innych pokojach mieszkalnych przy wyborze należy uwzględnić wielkość okna, jego szerokość, materiał, z którego go wykonano oraz wystrój pokoju. Jeśli szukamy parapetu do okna mieszczącego się w łazience, należy dodatkowo pamiętać o tym, że musi on być wykonany z materiału odpornego na wilgoć. Do kuchni – odporny na zaplamienia i zarysowania. W pomieszczeniach gospodarczych, np. pralni, wystarczy tańszy parapet z PVC.
Nowoczesne parapety wewnętrzne – rodzaje materiałów i ich wpływ na właściwości
Nowoczesne parapety wewnętrzne w zależności od tego jaki materiał został użyty do ich produkcji charakteryzują się zróżnicowanym wyglądem oraz parametrami,,np. odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są znane powszechnie materiały takie jak eleganckie parapety kamienne, zamienniki z konglomeratu, drewniane i z materiałów drewnopochodnych, PVC czy niespotykane dotąd parapety akrylowe. Poniżej przedstawiono najczęściej wykorzystywane materiały i ich wpływ na właściwości gotowych wyrobów.
Jaki parapet wewnętrzny wybrać? Materiały i parametry:
- parapety drewniane – zwykle sosnowe, dębowe, bukowe, lub z gatunków egzotycznych. Drewno na parapety powinno być klejone warstwowo, po to, aby nie odkształcało się pod wpływem wilgoci i ciepłego powietrza od grzejników. Drewniane parapety zabezpieczone są lakierem bezbarwnym. Wymiary parapetów drewnianych dostępnych u producentów dostosowane są do typowych okien (długości 90, 120, 150, 180, 210 cm; szerokość 25-30 cm), ale to już rzadkość i opcja dostępna przede wszystkim w marketach budowlanych. W większości przypadków można zamówić parapety dowolnej wielkości, z dowolnego gatunku drewna i różnie wykończone (zaokrąglone tylko górna lub obie krawędzie, fazowanie, czyli ścięcie krawędzi pod kątem 45°). Parapety drewniane montowane są po nadaniu im właściwego wymiaru i kształtu. Obróbka krawędzi powinna być wcześniej wykonana przez fachowców. Ceny parapetów drewnianych zależą od gatunku drewna – za te z drewna egzotycznego zapłacimy najwięcej, najmniej – za wykonane z sosny. Parapety drewniane sprawdzą się w salonie, sypialni czy gabinecie.
- parapety kamienne – głownie z marmuru, ewentualnie z piaskowca, trawertynu lub granitu. Podobnie jak drewniany, montuje się go po nadaniu mu wymaganego wymiaru i kształtu. Powierzchnia parapetu jest szlifowana lub polerowana, a brzegi zaokrąglone (tylko na górnej krawędzi lub na obydwu, możliwe jest także fazowanie). Porowaty marmur i piaskowiec muszą być także zabezpieczone specjalnym impregnatem. Marmur, chociaż piękny, jest podatny na uszkodzenia, zwłaszcza w czasie transportu i montażu. Parapety z naturalnego kamienia są także ciężkie. Wadą jest także ich cena. Do wyboru są rożne odcienie kamieni, w zależności od pochodzenia skały. Ze względu na estetykę parapety kamienne dobrze będą wyglądać w salonie, ze względu na trwałość – sprawdzą się w kuchni i łazience. Podobnie jak drewno można zastąpić materiałem drewnopochodnym, kamień może być sztuczny. Konglomeraty, aglomarmury (konglomeraty marmurowe), lastryka, kompozyty mineralne są tańsze i lżejsze od prawdziwego kamienia, a równie wytrzymałe i odporne na różne uszkodzenia.
- parapety z PVC – z twardego PVC o przekroju komorowym, odpornego na żółknięcie. Dostępne w bardzo wielu wzorach i kolorach, mogą imitować kamień lub drewno. Parapety z PVC są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i najtańsze spośród wszystkich materiałów. Niestety nie są specjalnie estetyczne, dlatego najlepiej się sprawdzą w pralni lub innych pomieszczeniach gospodarczych. Z PVC robi się też tzw. parapety nakładane, renowacyjne, montowane na starych parapetach bez ich demontażu.
- parapety z płyt postformingowych, czyli płyty wiórowej, oklejonej laminatem HPL z obu stron. Płyta postforming charakteryzuje się zaoblonymi maszynowo krawędziami z jednej lub z dwóch stron. Laminat może być jednobarwny lub imitować kamień albo drewno. Powierzchnia może być wykończona jako matowa, półmatowa lub z połyskiem. Po docięciu parapetu na właściwy wymiar producenci parapetów z płyt postformingowych wykańczają boki tworzywem lub oklejają laminatem HPL. Parapety są bardzo odporne na uszkodzenia, ale także na wilgoć i temperaturę. Mogą być montowane w salonie lub kuchni. Są tańsze od parapetów z materiałów naturalnych.
- parapety akrylowe - wytwarza się je z masy akrylowej z wypełniaczami mineralnymi. Są bardzo twarde, nie odbarwiają się i są odporne na działanie większości stosowanych w gospodarstwie domowym środków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy. Dużą zaletą jest to, że uszkodzoną powierzchnię (po trudnych do usunięcia plamach z papierosów, farbie do włosów) można zeszlifować. Powierzchnia parapetów może być matowa, półmatowa lub z połyskiem. Są dostępne w wielu kolorach. Ze względu na swoje cechy idealnie nadają się do kuchni.