Otwieranie okien. Okucia okienne z urządzeniami elektrycznymi

2021-03-02 10:22
Zamykanie i otwieranie okien. Okucia okienne z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
Autor: G-U Polska Okno z elektrycznym zamykaczem, który ułatwia zamykanie i otwieranie okien zamontowanych wysoko nad podłogą

Wygodne otwieranie okien, zwłaszcza tych usytuowanych wysoko nad podłogą, umożliwiają okucia wyposażone w urządzenia elektryczne i elektroniczne. Takie okucia okienne często stosowane są w obiektach użyteczności publicznej.

Spis treści

  1. Zamykanie i otwieranie okien. Otwieracze/zamykacze okienne
  2. Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-ryglujące
  3. Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-rozwierane

Okucia wyposażone w urządzenia elektryczne lub elektroniczne są coraz częściej stosowane w konstrukcjach okien, szczególnie tych wysoko usytuowanych, w pomieszczeniach wymagających okresowego wietrzenia itp. Dzięki nim możliwe jest zarówno wygodne otwieranie, zamykanie, jak i blokada okien. Asortyment okuć okiennych z urządzeniami elektrycznymi lub elektronicznymi obejmuje m.in.:

  • zamykacze/otwieracze okienne,
  • okucia uchylno-ryglujące i uchylno-rozwierane.

Okna z wymienionymi okuciami są z zasady usytuowane w obiektach użyteczności publicznej, np. biurowcach, salach widowiskowych i sportowych, obiektach handlowych, zamieszkania zbiorowego, m.in. hotelach, pensjonatach i sanatoriach, a coraz częściej także w budynkach mieszkalnych o podwyższonym standardzie lub przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Zamykanie i otwieranie okien. Otwieracze/zamykacze okienne

Wysoko usytuowane okna, służące do doświetlania pomieszczeń oraz ich wietrzenia lub odprowadzania ciepła, są często spotykane w obiektach użyteczności publicznej (sale widowiskowe i sportowe, aule, terminale, obiekty sakralne itp.). Wówczas zamykanie i otwieranie okien bezpośrednio z poziomu posadzki zwykle jest niemożliwe, dlatego wymagają one zastosowania otwieraczy/zamykaczy ręcznych lub z elektrycznym napędem, w tym także ze zdalnym sterowaniem. Otwieracze z napędem pozwalają na komfortowe wietrzenie, również w zakresie związanym z ochroną pożarową budynków, szczególnie w odniesieniu do systemów oddymiania. Nowoczesne budownictwo wymaga, aby mechanizmy otwierające były w maksymalnym stopniu ukryte oraz wpasowane w architekturę okna i całego obiektu.

Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-ryglujące

Współczesne okna są bardzo szczelne i nie przepuszczają powietrza, co wymaga zastosowania odpowiedniej metody wietrzenia. Skutecznym sposobem obsługi okuć np. do okien uchylnych jest użycie elektrycznego napędu uchylno-ryglującego, który jest ukryty we wrębie i zintegrowany z okuciem uchylno-rozwieranym zainstalowanym na obwodzie okna. Takie rozwiązanie umożliwia – w połączeniu z odpowiednimi czujnikami, włącznikami zegarowymi oraz systemami inteligentnych budynków – w pełni automatyczne uchylanie i ryglowanie okien, w tym także wysoko sytuowanych. Mechanizm okucia pozwala na zaprogramowanie regularnych okresów wietrzenia, dopasowanych do potrzeb wymiany powietrza, co stwarza przyjemny klimat we wnętrzu pomieszczeń. 

Zamykanie i otwieranie okien. Okucia okienne z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
Autor: Winkhaus Okno uchylno-rozwierane z okuciem activPilot Control

Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-rozwierane

Stosowane obecnie okna są najczęściej wyposażone w okucia uchylno-rozwierane, służące do otwierania i blokowania okien. Nowoczesne konstrukcje takich okuć charakteryzują się budową modułową oraz realizacją dodatkowych funkcji, np. monitorowania pozycji okna, współpracy z systemami alarmowymi oraz grzewczymi i klimatyzacyjnymi. Jednym z rozwiązań tych wyrobów są np. okucia activPilot, cechujące się dużą funkcjonalnością, bezpieczeństwem oraz wysokim komfortem użytkowania. W ramach tego systemu występuje wiele wariantów, w tym typu activPilotControl, przeznaczonych do elektronicznej kontroli okien i drzwi balkonowych. W ich skład wchodzą specjalne zaczepy kontaktowe, umieszczone na ramie ościeżnicy okna, które współpracują z odpowiednio przygotowanym okuciem na skrzydle. Ponadto są wyposażone w dyskretne i niezawodne czujniki zamknięcia, informujące o aktualnym usytuowaniu skrzydła okna. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE