Otwieranie okien. Okucia okienne z urządzeniami elektrycznymi
Wygodne otwieranie okien, zwłaszcza tych usytuowanych wysoko nad podłogą, umożliwiają okucia wyposażone w urządzenia elektryczne i elektroniczne. Takie okucia okienne często stosowane są w obiektach użyteczności publicznej.
Spis treści
- Zamykanie i otwieranie okien. Otwieracze/zamykacze okienne
- Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-ryglujące
- Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-rozwierane
Okucia wyposażone w urządzenia elektryczne lub elektroniczne są coraz częściej stosowane w konstrukcjach okien, szczególnie tych wysoko usytuowanych, w pomieszczeniach wymagających okresowego wietrzenia itp. Dzięki nim możliwe jest zarówno wygodne otwieranie, zamykanie, jak i blokada okien. Asortyment okuć okiennych z urządzeniami elektrycznymi lub elektronicznymi obejmuje m.in.:
- zamykacze/otwieracze okienne,
- okucia uchylno-ryglujące i uchylno-rozwierane.
Okna z wymienionymi okuciami są z zasady usytuowane w obiektach użyteczności publicznej, np. biurowcach, salach widowiskowych i sportowych, obiektach handlowych, zamieszkania zbiorowego, m.in. hotelach, pensjonatach i sanatoriach, a coraz częściej także w budynkach mieszkalnych o podwyższonym standardzie lub przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Zamykanie i otwieranie okien. Otwieracze/zamykacze okienne
Wysoko usytuowane okna, służące do doświetlania pomieszczeń oraz ich wietrzenia lub odprowadzania ciepła, są często spotykane w obiektach użyteczności publicznej (sale widowiskowe i sportowe, aule, terminale, obiekty sakralne itp.). Wówczas zamykanie i otwieranie okien bezpośrednio z poziomu posadzki zwykle jest niemożliwe, dlatego wymagają one zastosowania otwieraczy/zamykaczy ręcznych lub z elektrycznym napędem, w tym także ze zdalnym sterowaniem. Otwieracze z napędem pozwalają na komfortowe wietrzenie, również w zakresie związanym z ochroną pożarową budynków, szczególnie w odniesieniu do systemów oddymiania. Nowoczesne budownictwo wymaga, aby mechanizmy otwierające były w maksymalnym stopniu ukryte oraz wpasowane w architekturę okna i całego obiektu.
Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-ryglujące
Współczesne okna są bardzo szczelne i nie przepuszczają powietrza, co wymaga zastosowania odpowiedniej metody wietrzenia. Skutecznym sposobem obsługi okuć np. do okien uchylnych jest użycie elektrycznego napędu uchylno-ryglującego, który jest ukryty we wrębie i zintegrowany z okuciem uchylno-rozwieranym zainstalowanym na obwodzie okna. Takie rozwiązanie umożliwia – w połączeniu z odpowiednimi czujnikami, włącznikami zegarowymi oraz systemami inteligentnych budynków – w pełni automatyczne uchylanie i ryglowanie okien, w tym także wysoko sytuowanych. Mechanizm okucia pozwala na zaprogramowanie regularnych okresów wietrzenia, dopasowanych do potrzeb wymiany powietrza, co stwarza przyjemny klimat we wnętrzu pomieszczeń.
Zamykanie i otwieranie okien. Okucia uchylno-rozwierane
Stosowane obecnie okna są najczęściej wyposażone w okucia uchylno-rozwierane, służące do otwierania i blokowania okien. Nowoczesne konstrukcje takich okuć charakteryzują się budową modułową oraz realizacją dodatkowych funkcji, np. monitorowania pozycji okna, współpracy z systemami alarmowymi oraz grzewczymi i klimatyzacyjnymi. Jednym z rozwiązań tych wyrobów są np. okucia activPilot, cechujące się dużą funkcjonalnością, bezpieczeństwem oraz wysokim komfortem użytkowania. W ramach tego systemu występuje wiele wariantów, w tym typu activPilotControl, przeznaczonych do elektronicznej kontroli okien i drzwi balkonowych. W ich skład wchodzą specjalne zaczepy kontaktowe, umieszczone na ramie ościeżnicy okna, które współpracują z odpowiednio przygotowanym okuciem na skrzydle. Ponadto są wyposażone w dyskretne i niezawodne czujniki zamknięcia, informujące o aktualnym usytuowaniu skrzydła okna.