Pianka montażowa do okien. Rodzaje i dobór pianek montażowych

2021-06-30 9:43
Montaż okna - nanoszenie pianki poliuretanowej
Autor: Mariusz Bykowski|Rehau Pianka poliuretanowa jast konieczna do wypełniania pustej przestrzeni między oknem a murem.

Odpowiednia pianka montażowa do okien umożliwia montaż w różnych temperaturach. Ogólnie można podzielić je na letnie, zimowe i uniwersalne. Piany uniwersalne są bardzo popularne, ale należy pamiętać, że nie sprawdzą się, jeśli będą nakładane podczas silnych mrozów albo upałów.

Rodzaje pianek montażowych do okien

Dostępne są pianki montażowe do okien wężykowe, do których nakładania służy rurka przymocowana do puszki z preparatem. Drugi rodzaj to piany montażowe pistoletowe. Różnic między tymi preparatami jest więcej, a najważniejsze to: „zapotrzebowanie” na wilgoć podczas nakładania, zalecana temperatura aplikacji, liczba składników i rozprężność.

Piany montażowe wysokoprężne są produktami dwuskładnikowymi, a ich utwardzenie następuje w wyniku reakcji chemicznej miedzy nimi i nie jest do tego procesu potrzebna wilgoć. Preparat jednak po nałożeniu bardzo zwiększa objętość, przez co aplikacja wymaga dużej ostrożności. Po utwardzeniu struktura jest bardziej gąbczasta niż produktów niskoprężnych. Dlatego tego rodzaju piany montażowe znakomicie się sprawdzają w przypadku większych przestrzeni, które wymagają bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.

Piany montażowe niskoprężne, jak nazwa wskazuje, po nałożeniu rozprężają się stosunkowo mało. Pozwalają wiec na bardziej precyzyjne nakładanie i nie stwarzają ryzyka odkształcenia ościeżnicy z powodu dużego przyrostu objętości. Po utwardzeniu mają dość zwartą strukturę, dzięki czemu są jednocześnie bardzo dobrą izolacją akustyczną. Pianki montażowe do okien niskoprężne to produkty jednoskładnikowe, które do utwardzenia wymagają wilgoci. Są przy tym wodoodporne, mniej od wysokoprężnych podatne na uszkodzenia i odkształcenia, nie ulegają degradacji.

Zdaniem eksperta

Kierunki rozwoju pianek montażowych do okien

Rynek szuka rozwiązań specjalistycznych, innowacyjnych, spełniających nowe wymagania dotyczące izolacyjności, energooszczędności czy niskoprężności, stąd stale rosnący segment pian superelastycznych czy tzw. low expansion. I to na pewno jest kierunek rozwoju. Z drugiej strony natomiast wielu wykonawców ceni produkty markowe, zapewniające wysoką i stabilną jakość, bardzo dobrą wydajność i dostępność w różnych wersjach sezonowych.

Andrzej Chromiak z firmy Soudal

Pianka montażowa do okien - dobór w zależności od pory roku

Najlepiej osadzać okna latem, jednak nierzadko prace te prowadzi się też w chłodniejszych porach roku. Umożliwiają to odpowiednie piany montażowe do okien, które ogólnie można podzielić na letnie, zimowe i uniwersalne.

Latem wilgotność powietrza jest większa niż zimą, dlatego tzw. letnia pianka montażowa do okien potrzebuje do utwardzenia mniej wilgoci. Jest też przy tym higroskopijna, co oznacza, że bardzo dobrze wchłania wodę. Letnie piany montażowe są dwuskładnikowe, a należy używać ich wówczas, gdy temperatura powietrza nie jest mniejsza niż 5°C. Maksymalna temperatura jest różna – najczęściej jest to 35°C, ale znajdziemy też pianki montażowe do okien umożliwiające pracę przy 40°C.

Pianka montażowa do okien tzw. zimowa jest produktem jednoskładnikowym o niskiej rozprężności, przeznaczonym do stosowania zazwyczaj w temperaturze do -5°C, choć zdarzają się też preparaty tolerujące -10°C (do +25), a nawet -25°C. Temperatura aplikacji nie jest przy tym tożsama z tą, na jaką może być wystawiony produkt po zamontowaniu stolarki. Tutaj wartości są znacznie bardziej elastyczne. Wiele preparatów wytrzymuje bowiem – przykładowo – od -25 do +75°C. Jeden z wytwórców deklaruje odporność do 90°C i opieranie się degradacji podczas niedługiego oddziaływania temperatury do 200°C.

Odpowiednie zabezpieczenie pianek montażowych do okien

Pianka montażowa do okien nie lubi kontaktu ani z powietrzem, ani z wodą, nie jest też odporna na promienie UV. Pozostaje więc osłonięcie tej warstwy od zewnątrz i od strony pomieszczenia w taki sposób, żeby stworzyć odpowiednią barierę dla wymienionych czynników. Tutaj korzysta się z taśm i folii montażowych, których jest kilka rodzajów. Oddzielne produkty są przeznaczone do izolacji szczeliny montażowej od zewnątrz, oddzielne od wewnątrz, ale są również wyroby uniwersalne. Wiedza na temat działania materiałów pod kątem przepuszczalności pary wodnej powinna być szczególnie duża wśród montażystów. Od ich prawidłowego użycia zależy bowiem, czy montaż warstwowy w ogóle spełni swoje zadanie.

Przypomnijmy więc, że pianka montażowa do okien od strony wewnętrznej ma być osłonięta taśmą lub folią paroszczelną. Chodzi o to, aby wilgoć znajdująca się w pomieszczeniu nie dotarła do piany stanowiącej ocieplenie; zawilgocony preparat przestaje być dobrym izolatorem. Z kolei od zewnątrz montuje się taśmy lub folie paroprzepuszczalne, a jednocześnie wodoodporne. W tym przypadku chodzi o to, aby wilgoć – o ile dostanie się do środka szczeliny – znalazła ujście. Jednocześnie konieczne jest oczywiście zabezpieczenie miejsca montażu ościeżnicy przed infiltracją wody opadowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.