Jak zabudować balkon? Montaż zabudowy balkonu
Co trzeba wiedzieć przed montażem zabudowy balkonu? Przede wszystkim, czy inwestor ma zgodę na zabudowę balkonu w bloku. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stabilności i wypoziomowania podłoża oraz czy jest możliwe stabilne zamocowanie konstrukcji zabudowy balkonu ze względu na ocieplenie muru.
Zgoda na zabudowę balkonu jest szczególnie istotna przy konstrukcjach przeszklonych i drewnianych. Konstrukcje z tworzywa są lżejsze i mają mniejszy wpływ na nośność balkonu. Zatem na samym początku należy się upewnić jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie balkonu. O taką informację zazwyczaj można wystąpić do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Taka informacja na pewno jest zawarta w projekcie budowlanym.
Czym zabudować balkon w bloku?
Na początek decyzja o rodzaju zabudowy balkonu. Balkon w bloku najczęściej narzuca wybranie konstrukcji przeszklonej, aby nie zasłaniać widoku sąsiadom. Przesuwne przeszklenie to na pewno najbardziej estetyczny sposób na zabudowę balkonu w bloku. Szkło hartowane oraz profile i mocowania zabezpieczone przed korozją będą właściwym wyborem.
Do wyboru jest system ramowy lub bezramowa zabudowa balkonu. W systemie ramowym każda tafla szkła jest w ramce z aluminiowych profili, w systemie bezramowym tafle szkła do siebie przylegają bezpośrednio, a specjalne uszczelki zapewniają szczelność.
Jeśli konstrukcja balkonu nie pozwala na montaż ciężkiej konstrukcji przeszklonej, można szkło zastąpić tworzywem sztucznym - szkłem akrylowym lub poliwęglanem komorowym.
Jak zabudować balkon - od czego zaczynamy?
Krok 1. Przed montażem zabudowy balkonu sprawdzamy wypoziomowanie płyty balkonowej, zarówno poprzeczne, jak i podłużne, oraz zadbać o równoległe ułożenie kształtowników górnych i dolnych, aby umożliwić prawidłową pracę okien i paneli szklanych oraz ich późniejszą konserwację, np. wystawianie ram ze szkłem z prowadnicy w celu ich umycia.
Krok 2. Oczywiście do montażu konstrukcji zabudowy balkonu podłoże musi być równe, aby zapewnić stabilność zabudowy. Podłoże, do którego mocowane są wszelkie konstrukcje, musi być stabilne, aby ewentualne obciążenia wiatrowe występujące na danym terenie nie powodowały deformacji lub zniszczeń. Ponadto elementy mocujące konstrukcję do podłoża powinny być odporne na korozję i dobrane tak, aby sprostać ww. obciążeniom.
Krok 3. Z tego względu nie zaleca się np. prowadzenia instalacji prowadnic przez istniejące ocieplenie płyty balkonowej. Ocieplenie należy usunąć liniowo lub punktowo w miejscu montażu prowadnicy górnej i zastosować odpowiednio twarde i stabilne dystanse, które umożliwią bezpośrednie przykręcenie prowadnicy do betonowej konstrukcji płyty balkonowej.
Jak zabudować balkon bez błędów?
Najpoważniejszym i najczęstszym błędem przy zabudowie balkonu w bloku jest montaż prowadnicy górnej przez istniejące ocieplenie płyty balkonowej. Zwykle stosuje się do tego specjalne tuleje dystansowe, montowane w styropianie. Taki sposób montażu prowadnicy górnej jest niestabilny i niebezpieczny. Ciągły napór wiatru na całą powierzchnię przeszklenia przy tego typu kotwieniu powoduje luzowanie się górnej prowadnicy, co z czasem może doprowadzić do wypadnięcia okna z prowadnicy.
Innym poważnym błędem jest złe wypoziomowanie prowadnic, przez co wstawione okna zacinają się podczas przesuwania, nie można ich wyjąć do mycia albo, co gorsza, wypadają z prowadnicy.
Niedostateczny drenaż prowadnicy może z kolei powodować zacieki wody na balkonie.