Aluminium z recyklingu. Na co zwracać uwagę przy wyborze systemów z aluminium z recyklingu?

2022-01-20 12:02
Elewacje szkło wieżowce
Autor: Getty Images Coraz częściej klienci jako wymóg stawiają aluminium pochodzące z recyklingu. Wykorzystanie aluminium pochodzącego z recyklingu i nadającego się do ponownego przetworzenia to rozwiązanie lepsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Przy projektowaniu przeszklonych fasad wybór aluminium wydaje się oczywisty. Jednak w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, ślad węglowy pierwotnego aluminium może wydawać się wysoki, jeśli analizować średnie emisje CO2 lub węgiel wbudowany w materiały budowlane.

Wynika to ze sposobu jego produkcji. Jeśli jest on produkowany w sposób zrównoważony, w rzeczywistości ma jeden z najniższych śladów węglowych.

Dobrym początkiem jest unikanie aluminium, gdzie paliwo wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej w procesie wytapiania powoduje wysoki ślad węglowy. Średnia światowa, według CRU, Hydro Analysis, IAI, wynosi 16,7 kg CO2 na kilogram aluminium, co jest w dużej mierze za sprawą węgla, więc poszukiwanie alternatyw wykorzystujących energię odnawialną z wody (energia wodna), wiatru i słońca jest jedną z opcji.

Alternatywnie, można szukać aluminium, które wykorzystuje w procesie produkcyjnym aluminium pochodzące z recyklingu pokonsumenckiego, co oznacza, że wytwarzana jest mniejsza ilość ciepła (a tym samym energii). Według European Aluminium (2015) w publikacji „Aluminium pochodzące z recyklingu. Ścieżka do zrównoważonej gospodarki”, tylko 5% energii potrzebnej do produkcji metalu pierwotnego jest potrzebne w procesie recyklingu.

Mimo, że niektóre architektoniczne systemy aluminiowe są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż inne, a producenci twierdzą, że są one wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, nie jest to wystarczające – ważne jest, aby pójść o krok dalej i poznać różnicę między subtelniejszymi terminami, takimi jak złom przedkonsumencki i pokonsumencki, ponieważ w rzeczywistości jest między nimi duża różnica.

Aluminium z recyklingu - przydatne definicje

Niezależnie od tego, czy cprojektujemy jednolitą, klejoną czy wykonaną na zamówienie elewację, oto kilka przydatnych definicji, które pomogą w poruszaniu się po terminach związanych z zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.

Zawartość recyklingu - w kontekście przemysłu aluminiowego zawartość recyklingu w produkcie obejmuje zarówno złom przedkonsumencki, jak i złom pokonsumencki.

Złom przedkonsumencki – odpady niewykorzystane. Recykling złomu przedkonsumenckiego lub aluminiowego złomu technologicznego jest zasadniczo odpadem z procesu produkcyjnego, takiego jak wytłaczanie aluminium – nigdy nie był „produktem” jako takim. Pozytywną rzeczą w tym jest, że recykling aluminium pozwala zaoszczędzić około 95% energii wykorzystywanej do produkcji aluminium pierwotnego.

Odzyskiwany złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane. Dzieje się tak, gdy rzeczywisty produkt aluminiowy przeszedł pełny cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia, uznajemy go wtedy za poużytkowy złom aluminiowy. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może zostać uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie wyburzony. Uzyskane aluminium zostanie posortowane, przetopione, a następnie wykorzystane do stworzenia nowego produktu.

Różnice w pozyskaniu aluminium z recyklingu

Wykorzystanie aluminium pochodzącego z recyklingu i nadającego się do ponownego przetworzenia to rozwiązanie lepsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wytwarzanie najwyższej jakości metalu o dużej zawartości złomu poużytkowego jest procesem bardziej złożonym. Jednak zapewnia mniejszy ślad węglowy, dzięki czemu jest bardziej atrakcyjny z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa.

Spójrzmy ponownie na przykład aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie anodowana i pomalowana. Może również zawierać elementy łączące, śruby, szkło, przekładkę termiczną - izolację wewnątrz ramy. I odwrotnie, złom technologiczny to w zasadzie "czysty" metal.

Recykling aluminium z ram okiennych obejmuje wiele etapów, w tym kontrolę, sortowanie, rozdrabnianie i odbarwianie. Metal musi zostać prześwietlony promieniami rentgenowskimi w celu zidentyfikowania pierwiastków stopowych i posegregowany, ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być stapiane razem, jeśli chcemy uzyskać podobnej jakości stop w procesie recyklingu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze systemów z aluminium z recyklingu?

Coraz częściej klienci jako wymóg stawiają aluminium pochodzące z recyklingu. Oto lista kontrolna dotycząca wiarygodności pod względem zrównoważonego rozwoju przy sporządzaniu specyfikacji aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi.

  • sprawdź identyfikowalność - czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny? Czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt?

  • poszukaj dowodu certyfikacji - szukaj systemów, które mogą mieć również inne certyfikaty, takie jak ift Rosenheim, EPD (Environmental Product Declaration) lub międzynarodowy certyfikat Cradle to Cradle™

  • szukaj produktów, które spełniają normy budownictwa ekologicznego - na rynku brytyjskim dostępne są systemy aluminiowe, które spełniają standardowe certyfikaty zielonego budownictwa, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE