Aluminium z recyklingu. Na co zwracać uwagę przy wyborze systemów z aluminium z recyklingu?
Przy projektowaniu przeszklonych fasad wybór aluminium wydaje się oczywisty. Jednak w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, ślad węglowy pierwotnego aluminium może wydawać się wysoki, jeśli analizować średnie emisje CO2 lub węgiel wbudowany w materiały budowlane.
Wynika to ze sposobu jego produkcji. Jeśli jest on produkowany w sposób zrównoważony, w rzeczywistości ma jeden z najniższych śladów węglowych.
Dobrym początkiem jest unikanie aluminium, gdzie paliwo wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej w procesie wytapiania powoduje wysoki ślad węglowy. Średnia światowa, według CRU, Hydro Analysis, IAI, wynosi 16,7 kg CO2 na kilogram aluminium, co jest w dużej mierze za sprawą węgla, więc poszukiwanie alternatyw wykorzystujących energię odnawialną z wody (energia wodna), wiatru i słońca jest jedną z opcji.
Alternatywnie, można szukać aluminium, które wykorzystuje w procesie produkcyjnym aluminium pochodzące z recyklingu pokonsumenckiego, co oznacza, że wytwarzana jest mniejsza ilość ciepła (a tym samym energii). Według European Aluminium (2015) w publikacji „Aluminium pochodzące z recyklingu. Ścieżka do zrównoważonej gospodarki”, tylko 5% energii potrzebnej do produkcji metalu pierwotnego jest potrzebne w procesie recyklingu.
Mimo, że niektóre architektoniczne systemy aluminiowe są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż inne, a producenci twierdzą, że są one wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, nie jest to wystarczające – ważne jest, aby pójść o krok dalej i poznać różnicę między subtelniejszymi terminami, takimi jak złom przedkonsumencki i pokonsumencki, ponieważ w rzeczywistości jest między nimi duża różnica.
Polecany artykuł:
Aluminium z recyklingu - przydatne definicje
Niezależnie od tego, czy cprojektujemy jednolitą, klejoną czy wykonaną na zamówienie elewację, oto kilka przydatnych definicji, które pomogą w poruszaniu się po terminach związanych z zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.
Zawartość recyklingu - w kontekście przemysłu aluminiowego zawartość recyklingu w produkcie obejmuje zarówno złom przedkonsumencki, jak i złom pokonsumencki.
Złom przedkonsumencki – odpady niewykorzystane. Recykling złomu przedkonsumenckiego lub aluminiowego złomu technologicznego jest zasadniczo odpadem z procesu produkcyjnego, takiego jak wytłaczanie aluminium – nigdy nie był „produktem” jako takim. Pozytywną rzeczą w tym jest, że recykling aluminium pozwala zaoszczędzić około 95% energii wykorzystywanej do produkcji aluminium pierwotnego.
Odzyskiwany złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane. Dzieje się tak, gdy rzeczywisty produkt aluminiowy przeszedł pełny cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia, uznajemy go wtedy za poużytkowy złom aluminiowy. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może zostać uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie wyburzony. Uzyskane aluminium zostanie posortowane, przetopione, a następnie wykorzystane do stworzenia nowego produktu.
Różnice w pozyskaniu aluminium z recyklingu
Wykorzystanie aluminium pochodzącego z recyklingu i nadającego się do ponownego przetworzenia to rozwiązanie lepsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wytwarzanie najwyższej jakości metalu o dużej zawartości złomu poużytkowego jest procesem bardziej złożonym. Jednak zapewnia mniejszy ślad węglowy, dzięki czemu jest bardziej atrakcyjny z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa.
Spójrzmy ponownie na przykład aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie anodowana i pomalowana. Może również zawierać elementy łączące, śruby, szkło, przekładkę termiczną - izolację wewnątrz ramy. I odwrotnie, złom technologiczny to w zasadzie "czysty" metal.
Recykling aluminium z ram okiennych obejmuje wiele etapów, w tym kontrolę, sortowanie, rozdrabnianie i odbarwianie. Metal musi zostać prześwietlony promieniami rentgenowskimi w celu zidentyfikowania pierwiastków stopowych i posegregowany, ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być stapiane razem, jeśli chcemy uzyskać podobnej jakości stop w procesie recyklingu.
Na co zwracać uwagę przy wyborze systemów z aluminium z recyklingu?
Coraz częściej klienci jako wymóg stawiają aluminium pochodzące z recyklingu. Oto lista kontrolna dotycząca wiarygodności pod względem zrównoważonego rozwoju przy sporządzaniu specyfikacji aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi.
-
sprawdź identyfikowalność - czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny? Czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt?
-
poszukaj dowodu certyfikacji - szukaj systemów, które mogą mieć również inne certyfikaty, takie jak ift Rosenheim, EPD (Environmental Product Declaration) lub międzynarodowy certyfikat Cradle to Cradle™
-
szukaj produktów, które spełniają normy budownictwa ekologicznego - na rynku brytyjskim dostępne są systemy aluminiowe, które spełniają standardowe certyfikaty zielonego budownictwa, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.