Szyby z powłoką kwantową. Wynalazek polskiej firmy od grudnia z seryjną produkcją

2021-11-17 16:39
Przeszklona fasada
Autor: Gettyimages Szyby z powłoką kwantową sprawdzą się zarówno w pionowych fasadach budynków, stolarce okiennej, a także jako szyby samochodowe

Szyby z powłoką kwantową wyglądem nie różnią się od zwykłych szyb, zachowują się jednak jak typowe ogniwa fotowoltaiczne. Ich wynalazca, polska firma ML SYSTEM, ogłosiła, że 16 grudnia 2021 otworzy pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb z powłoką kwantową.

ML SYSTEM wykorzystało technologię nowoczesnych prądotwórczych materiałów zintegrowanych ze strukturą tradycyjnej przeźroczystej szyby okiennej. W szybach z powłoką kwantową zamieniono tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę, która swobodnie przepuszcza światło widzialne, a promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną.

Powłoka kwantowa to warstwa małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. To właśnie one zamieniają promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną.

Szyby z powłoką kwantową zachowują przezierność i wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej. Powłoka kwantowa jest bardziej stabilna i odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, niż tradycyjne panele fotowoltaiczne. Kąt padania światła słonecznego nie ma też dużego wpływu na działanie powłoki kwantowej. 

Szybami z powłoką kwantową - Quantum Glass, tak brzmi oficjalna nazwa tego wynalazku, zainteresowani są zarówno producenci szkła, jak i producenci stolarki fasadowej i otworowej.

Otwarcie pierwszej na świecie linii produkcyjnej Quantum Glass można będzie obejrzeć 16 grudnia o godzinie 13, online na kanale firmy na YT. Firma udostępnia to wydarzenie nieograniczonej liczbie odbiorców na całym świecie.

ML System to podkarpacka spółka technologiczna oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne dla budownictwa (BIPV), a także produkty tradycyjnej fotowoltaiki oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Swoją siedzibę firma ma w podkarpackim Zaczerniu. Tam też działa testowa instalacja szyb z powłoką kwantową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE