Aluminiowe nakładki na ramy okienne. Wygląd i funkcja profili nakładkowych

2021-07-29 11:53
Aluminiowe nakładki na ramy okienne
Autor: Aliplast Aluminiowe nakładki na ramy okienne można montować zarówno na oknach z drewna, jak i tworzywa, a odbywa się to w zakładach produkujących stolarkę

Aluminiowe nakładki na ramy okienne są radą na gdy inwestor ma dylemat: okna drewniane, ale trwalsze lub PVC, ale mocniejsze. Czy są takie? Jest sposób, aby obie te właściwości pogodzić, nie tracąc nic z funkcjonalności okien. Wystarczy zamontować aluminiowe nakładki na ramy okienne.

Spis treści

  1. Aluminiowe nakładki na ramy okienne - budowa
  2. Funkcje nakładek na ramy okienne
  3. Aluminiowe nakładki na okna - indywidualny projekt do systemów profili

Obecnie okna drewniane wykonuje się z kantówek klejonych warstwowo. Są odporne na paczenie, wytrzymałe i znacznie trwalsze od surowego materiału. Jednak należy je systematycznie konserwować, a co jakiś czas trzeba wymienić powłokę lakierniczą. Okna z PCW również z powodzeniem służą nam przez wiele lat. Są, podobnie jak drewniane, odporne na warunki atmosferyczne, a ich wytrzymałość na odkształcanie zwiększają wzmocnienia umieszczone w profilach.

Jednak wraz z umacnianiem się na rynku pozycji okien aluminiowych pojawiły się nowe możliwości. Wykorzystaniu tego z kolei materiału sprzyja też obecna moda. Okazuje się, że coraz więcej klientów chce mieć okna nowoczesne w wyglądzie, aspirujące często do tendencji industrialnych. Nie każdy jednak decyduje się na kupno okien na bazie profili aluminiowych, być może obawiając się gorszej izolacyjności termicznej ram.

Aluminiowe nakładki na ramy okienne - budowa

Jak wiadomo, możliwe jest posiadanie okien wykonanych z dwóch materiałów. Aluminiowe nakładki na ramy okienne można montować zarówno na oknach z drewna, jak i tworzywa, a odbywa się to w zakładach produkujących stolarkę.

Nakładka składa się z kilku elementów. Najczęściej na zewnętrznej stronie ramy skrzydła, w jej dolnej części, jest umieszczony aluminiowy okapnik przyszybowy. Ościeżnicę osłania drugi okapnik, przez niektórych producentów wyposażony we wkładkę termiczną, która podwyższa izolacyjność cieplną okna. Oba okapniki chronią ramy przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych; także przenikaniem wody opadowej. Zabezpieczają też przed niszczącymi promieniami ultrafioletowymi. W wersjach obecnie spotykanych znacznie częściej zewnętrzne płaszczyzny okien w całości są osłonięte profilami aluminiowymi.

Jest też kolejne rozwiązanie, które dotyczy okien z drewna. Otóż do ramy od strony zewnętrznej jest zamontowane dodatkowe skrzydło – aluminiowe, z szybą od strony elewacji. Szyba może mieć grubość nawet 6 mm. Tego rodzaju aluminiowa nakładka na ramy okienne, czy może raczej: osłona, nie tylko chroni ramy, ale też wpływa na poprawę współczynnika izolacyjności termicznej i akustycznej okna.

Wśród propozycji, w których istotną rolę odgrywa poprawa ciepłochronności okna, jest też umieszczanie pod nakładką aluminiową pianki izolacyjnej. Znajduje się ona na całej zewnętrznej stronie ram skrzydeł i ościeżnicy.

Aluminiowe nakładki na ramy okienne
Autor: Schüco Nakładki są tak wyprofilowane, że obejmują ramę okna i skrzydła od strony zewnętrznej

Funkcje nakładek na ramy okienne

Aluminiowe nakładki na ramy okienne nie są wykonywane z płaskiej blachy. Od strony okna mają występy, wyglądają zatem z grubsza jak kształtownik okienny przecięty równolegle do jego powierzchni. To umożliwia zachowanie między ramą a osłoną równej szczeliny na całej długości nakładki.

  • Osłonięcie ram okiennych metalowymi nakładkami nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność okna i sposób jego otwierania. W takiej konstrukcji są więc oferowane zarówno okna rozwierane, uchylno-rozwierane, jak i uchylne czy stałe. Także obrotowe, dwuskrzydłowe, uchylno-przesuwne oraz przesuwne. Oczywiście również nieistotna jest wielkość. W nakładki wyposaża się zatem zarówno zwykłe okna fasadowe, jak i balkony oraz drzwi tarasowe.
  • Profile nakładkowe mogą mieć rożny kształt, odpowiadający dostępnym na rynku wariantom designu okien. Są zatem elementy o krawędziach kanciastych, ale też zaokrąglonych, czyli soft – tak jak ramy okienne. Również, jeśli chodzi o kolor nakładek na ramy okienne, nie jesteśmy uzależnieni jedynie od kilku barw. Jedną z technologii wykańczania nakładek jest anodowanie. W tym przypadku jednak liczba barw jest mocno ograniczona. Aluminium natomiast szczególnie dobrze przyjmuje lakier proszkowy, oferowane jest więc bardzo dużo kolorów i odcieni; także imitujących drewno. Powierzchnia tak wykończonego materiału może być gładka, szorstka lub z delikatną fakturą. Zgodnie z panującą obecnie modą najczęściej jednak wybierane są nakładki szare lub brązowe.

Aluminiowe nakładki na okna - indywidualny projekt do systemów profili

Aluminiowe nakładki na okna drewniane są projektowane indywidualnie dla poszczególnych producentów. Chociaż dostępne są również bardziej uniwersalne. Natomiast w przypadku okien z PCW standaryzacja nie jest możliwa. Nakładki są dostosowane do konkretnych systemów profili. Zdarza się, że tylko do jednego, chociaż zazwyczaj pasują do kilku.

Nakładki są tak wyprofilowane, że obejmują ramę okna i skrzydła od strony zewnętrznej. Do okien drewnianych są montowane na klipsach przykręcanych do ram. Jeśli chodzi o okna tworzywowe, to technologia mocowania nakładek jest bardziej skomplikowana i dostosowana do tego materiału. Unika się więc dziurawienia profili, za wyjątkiem niezbędnych otworów odwadniających. Odpowiednio wyprofilowane elementy są przyklejanie do tworzywowych ram silikonem.

Do niedawna nakładki były docinane w narożach ościeżnicy i skrzydeł pod kątem 45 stopni, co wymagało dużej precyzji. Obecnie docina się je przede wszystkim pod kątem 90 stopni. Nakładki są łączone czołowo, a proste linie łączenia nasuwają na myśl okna drewniane. Taka technologia ułatwia i skraca proces produkcji okna. Elementy mogą być przygotowywane po jego wytworzeniu, ale też w trakcie na podstawie listy optymalizacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.