Okna z nakładką aluminiową: drewniane i PVC

2021-07-30 13:43
Dwa w jednym
Autor: AM Okna Okna z nakłdką aluminiową chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo, obecnie, przed utratą ciepła z wnętrza budynku

Okna z nakładką aluminiową pozwalają połączyć funkcje dwóch materiałów. Najczęściej jest to połączenie okien PVC z aluminiowymi nakładkami lub okien drewnianych z aluminiowymi nakładkami. Zewnętrzna konstrukcja wykonana jest z aluminium, a wewnętrzna - z PVC lub drewna. Marzeniem wielu osób jest mieszkanie niewymagające konserwacji.

Spis treści

  1. Dlaczego warto rozważyć okna z nakładką aluminiową?
  2. Drewniana okna z nakładką aluminiową
  3. Okna z PVC z nakładką aluminiową
  4. Co daje nakładka aluminiowa na oknie
  5. Dla jakich okien nakładka aluminiowa?

Dlaczego warto rozważyć okna z nakładką aluminiową?

Co może zrobić właściciel lokalu, aby oszczędzić sobie stresu i kosztów związanych z naprawami okien? O tym jak ważna jest decyzja o wyborze stolarki świadczą często spotykane sytuacje. Nie chodzi przy tym o narażenie ram okiennych na wyjątkowe niszczące działanie.. Wystarczy wieżowiec w dużym mieście, gdzie wichura potrafi poderwać piasek na wysokość dwunastego piętra. Tak więc okna są po prostu szlifowane. Tak samo jest z nagrzewaniem. Wystarczy nasłonecznienie z południa lub południowego-zachodu, aby ramy dosłownie się smażyły. W takich sytuacjach rozważania na temat odkształcania się ram z PCW pod wpływem gorąca wcale nie są na wyrost. Drewno jest wprawdzie bardziej odporne na wysoką temperaturę, jednak pamiętajmy, że ramy pokryte są lakierem. Rozwiązaniem, dzięki któremu wymienione materiały są mniej narażone na uszkodzenie, są okna hybrydowe, czyli okna z nakładką aluminiową.

Stolarka z nakładkami aluminiowymi to interesujące rozwiązanie. Łączy ono zalety okna z drewna czy tworzywa z trwałością stolarki aluminiowej. Niestety na razie popyt, szczególnie wśród klientów indywidualnych, zdecydowanie ogranicza cena.

Drewniana okna z nakładką aluminiową

Ta strona ram, którą widzimy wewnątrz pomieszczeń, jest najprawdziwszym drewnem, z jego słojami, charakterystyczną strukturą i wrażeniem ciepła podczas dotykania powierzchni. Natomiast z zewnątrz, czyli od strony narażonej na niszczące działanie różnych czynników atmosferycznych, jest aluminium. Mamy tutaj do czynienia ze stolarką drewniano-aluminiową, łączącą zalety obu tych materiałów.

Co w takich hybrydowych oknach pozostaje z drewna? Wszystko. W rzeczywistości są one z tego właśnie materiału, jedynie osłoniętego od zewnątrz aluminiowymi nakładkami.

Ramy są więc zbudowane na bazie czterostronnie struganej kantówki, wykonywanej obecnie najczęściej z czterech warstw drewna. Przetarte i wysuszone deski są selekcjonowane pod kątem obecności niedopuszczalnych uszkodzeń – zarówno mechanicznych, jak i biologicznych. Nieprzydatne fragmenty są wycinane, a te o odpowiednich właściwościach na długości łączone klejem na mikrowczepy. Zależnie od tego, jaka ma być jakość i cena kantówki, wszystkie warstwy mogą być tak wykonane, albo też zewnętrzne stanowi drewno lite.

Powstałe w taki sposób profile są stabilne wymiarowo i nie paczą się. Aby powstała ościeżnica czy rama skrzydła okiennego, zestawiane są pod kątem prostym i łączone w narożach wklejanymi czopami. W dalszej obróbce aplikowane są warstwy ochronne, a następnie dekoracyjne. Jak wspomnieliśmy, są cztery, a dobór preparatów należy do producenta stolarki. W każdym przypadku mają chronić drewno przed sinizną, grzybami, szkodnikami. Ponadto powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz spełniać oczekiwania klientów odnośnie do estetyki.

Okna z PVC z nakładką aluminiową

Rozpisaliśmy się o oknach drewnianych, ale przecież nakładkami aluminiowymi są wzbogacane również te z PVC. Także w takich rozwiązaniach samo okno jest jak najbardziej tradycyjne. Zatem ramy są wykonywane z komorowych profili tworzywowych, wzmocnionych wewnątrz stalowymi kształtownikami. Korzysta się przede wszystkim z elementów w kolorze białym; stosowanie profili barwionych niepotrzebnie zwiększałoby cenę okna. Od strony pomieszczeń ramy mogą pozostać białe lub oklejone folią w dowolnym kolorze. Okleiny są gładkie lub ze strukturą i w takim przypadku mogą wyglądem nawiązywać do drewna lub metalu.

Tak jak w przypadku okien drewnianych, także tutaj również zespolenia szybowe nie różnią się od tych montowanych w oknach z jednego tylko materiału. Są więc jedno- lub dwukomorowe, zazwyczaj z ciepłą ramką. Stosowane mogą być dowolne powłoki funkcyjne, a pakiet może być wklejany lub mocowany tradycyjnie na listwy przyszybowe.

Co daje nakładka aluminiowa na oknie

Co zatem daje nakładka aluminiowa na oknie? Chodzi o połączenie drewna bądź PVC z aluminium. Metal jest bowiem znacznie bardziej odporny na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych.

W oknach hybrydowych metalowe nakładki stanowią całkowicie oddzielny produkt. Jest to właściwie jedynie – lub aż – dodatek do stolarki. Nakładki nie są wykonywane z płaskiej blachy. Od strony okna mają występy, wyglądają zatem z grubsza jak kształtownik okienny, przecięty równolegle do jego powierzchni. To umożliwia zachowanie między ramą a osłoną równej szczeliny na całej długości nakładki. Dzięki temu przestrzeń między drewnem a metalem jest wentylowana. Nie gromadzi się tam wilgoć, a woda, która się ewentualnie dostanie w tę przestrzeń wypływa lub odparowuje. Odpowiednia sztywność profili zapewnia stabilność konstrukcji.

Nakładki aluminiowe na okna są tak wyprofilowane, że obejmują ramę okna i skrzydła od strony zewnętrznej. Do okien drewnianych są montowane na klipsach przykręcanych do ram. Jeśli chodzi o okna tworzywowe, to technologia mocowania nakładek jest bardziej skomplikowana i dostosowana do tego materiału. Unika się więc dziurawienia profili, za wyjątkiem niezbędnych otworów odwadniających. Odpowiednio wyprofilowane elementy są przyklejanie do tworzywowych ram silikonem.

Aluminiowe nakładki nie są takie same dla okien drewnianych i z PCW. Mało tego, nawet w obrębie każdego rodzaju stolarki są różne odmiany. Tak więc nakładki na okna drewniane bywają w miarę uniwersalne, ale najczęściej są projektowane indywidualnie dla poszczególnych producentów. Natomiast w przypadku okien z PCW standaryzacja nie jest możliwa. Nakładki są dostosowane do konkretnych systemów profili. Zdarza się, że tylko do jednego, chociaż zazwyczaj pasują do kilku.

Ewentualnym problemem w produkcji okien z nakładkami aluminiowymi może być przyjęty sposób ich połączenia. Łączenie nakładek na 45° wymaga dużej precyzji, a same nakładki muszą być docinane praktycznie w trakcie produkcji okien. Występuje tu ryzyko związane z różną rozszerzalnością termiczną obu materiałów, która w skrajnych przypadkach może skutkować „rozchodzeniem się” nakładek. Proces ten uległ zdecydowanej zmianie w momencie wprowadzenia łączenia nakładek pod kątem 90°, gdzie przygotowanie nakładek (cięcie) może się odbywać równolegle z tokiem produkcyjnym okna na podstawie listy optymalizacji, zaznacza Marcin Szewczuk z Aluplastu.

Dla jakich okien nakładka aluminiowa?

Odpowiedź brzmi - dla każdych. Osłonięcie ram okiennych metalowymi nakładkami nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność okna i sposób jego otwierania. W takiej konstrukcji są więc oferowana zarówno stolarka rozwierana, uchylno-rozwierana, jak i uchylna czy stała. Także jedno- i wieloskrzydłowa, uchylno-przesuwna oraz przesuwna. W nakładki wyposaża się zarówno standardowej wielkości okna fasadowe, jak i balkony czy drzwi tarasowe.

Również, jeśli chodzi o kolor osłony, a nawet jej fakturę, to wybór jest bardzo duży. Nakładki są wykańczane w taki sam sposób jak aluminiowe profile okienne. Mamy więc do wyboru lakierowanie proszkowe lub anodowanie, oba w wielu kolorach. Przy tym powierzchniom lakierowanym może być nadana struktura, np. popularna ostatnio tzw. skórka pomarańczy. Pozostaje wreszcie oklejanie foliami okiennymi. Również są dostępne w szerokiej gamie, a mogą być gładkie lub z fakturą. W tym przypadku zwolennicy drewna będą zadowoleni, ponieważ jest bardzo dużo oklein o wyglądzie drewna, a dzięki technologii nazywanej 3D złudzenie optyczne jest właściwie stuprocentowe.

To właśnie aspekt związany z designem i uzyskaniem optyki charakterystycznej dla konstrukcji aluminiowych ma decydujące znaczenie. Stąd też poza standardowymi nakładami pojawiają się również wersje o innych kształtach, które pozwalają finalnie uzyskać powierzchnię skrzydła licującą z powierzchnią ramy. Nakładki aluminiowe mogę również pozwalać na interesujące, designerskie rozwiązanie zgodne z nowym trendem w kierunku filigranowej optyki elewacji z delikatnie zaznaczonymi konturami ram i dużymi powierzchniami przeszklonymi, w postaci systemów z tzw. ukrytym skrzydłem. Tradycyjne skrzydło okienne po zamknięciu całkowicie chowa się za nakładkę aluminiową. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest praktycznie całkowite przykrycie takiej ramy warstwą ocieplenia i tynku, co powoduje, że jedynym widocznym elementem jest szyba, uważa Marcin Szewczuk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.