Wytyczne IFT Rosenheim. Na co zwrócić uwagę montując okna antywłamaniowe?

IFT Rosenheim
Autor: Getty Images Specjaliści IFT Rrosenheim podkreślają, że montaż okien antywłamaniowych jest kluczowym elementem decydującym, czy stolaraka utrzyma deklarowaną klasę odporności na włamanie

Specjaliści instytutu IFT Rosenheim podkreślają, że chcąc podnieść jakość wyrobów, należy ulepszać nie tylko je same, lecz także sposób montażu okien antywłamaniowych. Montaż okien antywłamaniowych ma ogromny wpływ na stopień zapewnienia ochrony przed włamaniem przez okna czy drzwi.

Montaż okien antywłamaniowych jest ostatnim, lecz niezwykle ważnym ogniwem łańcucha jakości, który w znaczny sposób decyduje o tym, czy zostanie spełniona obietnica producentów dotycząca funkcji okien antywłamaniowych. Stąd też nacisk, jaki kładzie się obecnie na kwalifikacje firm montażowych, zwłaszcza gdy wchodzi w grę montaż okien antywłamaniowych, przeciwpożarowych czy też przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto jakość pracy jest szczególnie istotna w przypadku modernizacji budynków, w których ekipa montażowa musi dobrać sposób mocowania danego elementu do sytuacji budowlanej.

Wytyczne IFT Rosenheim - planowanie prac

Zgodnie z wytycznymi IFT Rosenheim prawidłowy montaż okien antywłamaniowych powinien być poprzedzony profesjonalnym planowaniem, także dokładnymi pomiarami dokonanymi na miejscu oraz ustaleniem wszystkich istotnych szczegółów.

Jeżeli chodzi o wymianę stolarki w starym budownictwie i montaż okien antywłamaniowych, w procesie planowania konieczne jest zwrócenie uwagi na następujące aspekty:

  • standardy ogrzewania najczęściej nie są zgodne z obowiązującymi normami i przepisami, wymagają więc lepszej izolacji;
  • wymiana okna może zakłócić równowagę budowlaną w miejscu montażu, więc należy ją na nowo przeliczyć, uwzględniając zmienione parametry;
  • należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce montażu i zorganizować sposób korzystania z niego w trakcie prac; budynek może być w trakcie modernizacji używany;
  • przy wymianie dużych okien warto także pomyśleć o ochronie przed słońcem.

Montaż okien antywłamaniowych tylko z kompletnym zestawem

Przy montażu okien antywłamaniowych należy pamiętać o tym, iż właściwą ochronę przed wtargnięciem uzyskuje się tylko przy zastosowaniu kompletnego systemu. Istotne jest również sprawdzenie właściwości samej stolarki – pojedynczo żaden element, zatem ani okucie, ani dodatkowe zasuwy, takiej funkcji nie będą spełniać. Istotne jest więc sprawdzenie zgodności każdego elementu systemu z obowiązującymi w kraju normami, a więc: ramy okiennej lub drzwiowej, okuć, szyb bądź wypełnienia, a także mocowania. Jeżeli wyrób nie ma odpowiednich certyfikatów to obietnice składane przez producentów czy sprzedawców, dotyczące ochrony przed włamaniem, mogą okazać się fikcją. Złodziej bardzo szybko jest w stanie wychwycić słabe ogniwo łańcucha i to wykorzystać.

Ogniwem tym może być niewłaściwie przeprowadzony montaż okien antywłamaniowych. Szczególnie dużą uwagę należy przykładać do rodzaju i liczby elementów mocowania. Sposób montażu okien antywłamaniowych uzależniony jest także od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana otaczająca montowany element. W opinii IFT Rosenheim, szczególnie trudny jest montaż elementów przeciwwłamaniowych w ścianie z porowatych materiałów o wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej.

IFT Rosenheim wskazuje najczęściej popełniane błędy

Niemiecki instytut IFT Rosenheim wskazuje najczęstsze przyczyny błędnego montażu okien antywłamaniowych:

  • presja czasu,
  • duża rozbieżność między standardowym sposobem instalacji a sytuacją na miejscu budowy,
  • stosowanie niesprawdzonych środków montażowych, które nie mają odpowiednich gwarancji jakości i nie zostały sprawdzone pod kątem długiego działania.

Ostatni punkt niestety jest szczególnie wazżny w przypadku montażu okien antywłamaniowych, dlatego też chcąc właściwie zabezpieczyć obiekt przed włamaniem, należy korzystać z produktów firm mających odpowiednie certyfikaty. Na rynku niemieckim wydaje je IFT Rosenheim, a jego pracownicy sprawdzają, jak wygląda montaż okien antywłamaniowych na miejscu budowy.

Forum Branżowe, miesięcznik branżowy o stolarce otworowej

Forum Branżowe obecne jest na rynku wydawniczym od 18 lat. Miesięcznik jest liderem wśród pism branżowych skierowanych do menadżerów branży stolarki (potwierdzają to badania agencji KFCati). Czytelnicy znajdą w Forum Branżowym rozmowy, dyskusje i opinie menedżerów stolarki; krótkie notki z wydarzeń branżowych, przeczytają o problemach, jakie stoją przed branżą. Dostępny jest także serwis internetowy https://forumbranzowe.com/

Dzięki nawiązanej współpracy, udostępniamy artykuły z miesięcznika użytkownikom serwisu https://stolarka.muratorplus.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.