Montaż okien antywłamaniowych jest ostatnim, lecz niezwykle ważnym ogniwem łańcucha jakości, który w znaczny sposób decyduje o tym, czy zostanie spełniona obietnica producentów dotycząca funkcji okien antywłamaniowych. Stąd też nacisk, jaki kładzie się obecnie na kwalifikacje firm montażowych, zwłaszcza gdy wchodzi w grę montaż okien antywłamaniowych, przeciwpożarowych czy też przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto jakość pracy jest szczególnie istotna w przypadku modernizacji budynków, w których ekipa montażowa musi dobrać sposób mocowania danego elementu do sytuacji budowlanej.
Wytyczne IFT Rosenheim - planowanie prac
Zgodnie z wytycznymi IFT Rosenheim prawidłowy montaż okien antywłamaniowych powinien być poprzedzony profesjonalnym planowaniem, także dokładnymi pomiarami dokonanymi na miejscu oraz ustaleniem wszystkich istotnych szczegółów.
Jeżeli chodzi o wymianę stolarki w starym budownictwie i montaż okien antywłamaniowych, w procesie planowania konieczne jest zwrócenie uwagi na następujące aspekty:
- standardy ogrzewania najczęściej nie są zgodne z obowiązującymi normami i przepisami, wymagają więc lepszej izolacji;
- wymiana okna może zakłócić równowagę budowlaną w miejscu montażu, więc należy ją na nowo przeliczyć, uwzględniając zmienione parametry;
- należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce montażu i zorganizować sposób korzystania z niego w trakcie prac; budynek może być w trakcie modernizacji używany;
- przy wymianie dużych okien warto także pomyśleć o ochronie przed słońcem.
Montaż okien antywłamaniowych tylko z kompletnym zestawem
Przy montażu okien antywłamaniowych należy pamiętać o tym, iż właściwą ochronę przed wtargnięciem uzyskuje się tylko przy zastosowaniu kompletnego systemu. Istotne jest również sprawdzenie właściwości samej stolarki – pojedynczo żaden element, zatem ani okucie, ani dodatkowe zasuwy, takiej funkcji nie będą spełniać. Istotne jest więc sprawdzenie zgodności każdego elementu systemu z obowiązującymi w kraju normami, a więc: ramy okiennej lub drzwiowej, okuć, szyb bądź wypełnienia, a także mocowania. Jeżeli wyrób nie ma odpowiednich certyfikatów to obietnice składane przez producentów czy sprzedawców, dotyczące ochrony przed włamaniem, mogą okazać się fikcją. Złodziej bardzo szybko jest w stanie wychwycić słabe ogniwo łańcucha i to wykorzystać.
Ogniwem tym może być niewłaściwie przeprowadzony montaż okien antywłamaniowych. Szczególnie dużą uwagę należy przykładać do rodzaju i liczby elementów mocowania. Sposób montażu okien antywłamaniowych uzależniony jest także od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana otaczająca montowany element. W opinii IFT Rosenheim, szczególnie trudny jest montaż elementów przeciwwłamaniowych w ścianie z porowatych materiałów o wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej.
IFT Rosenheim wskazuje najczęściej popełniane błędy
Niemiecki instytut IFT Rosenheim wskazuje najczęstsze przyczyny błędnego montażu okien antywłamaniowych:
- presja czasu,
- duża rozbieżność między standardowym sposobem instalacji a sytuacją na miejscu budowy,
- stosowanie niesprawdzonych środków montażowych, które nie mają odpowiednich gwarancji jakości i nie zostały sprawdzone pod kątem długiego działania.
Ostatni punkt niestety jest szczególnie wazżny w przypadku montażu okien antywłamaniowych, dlatego też chcąc właściwie zabezpieczyć obiekt przed włamaniem, należy korzystać z produktów firm mających odpowiednie certyfikaty. Na rynku niemieckim wydaje je IFT Rosenheim, a jego pracownicy sprawdzają, jak wygląda montaż okien antywłamaniowych na miejscu budowy.