Automatyzacja procesów produkcyjnych okien drewnianych

2021-02-23 15:01
Automatyzacja procesów produkcyjnych
Autor: Augustyn Zioło Automatyzacja procesów produkcyjnych z wykorzystaniem centrum profilowania elementów okien drewnianych

Automatyzacja procesów produkcyjnych pomaga w zwiększeniu tempa i ulepszeniu jakości produkcji okien drewnianych. Inwestycja w automatyzację procesów produkcyjnych i zastosowanie najnowszych rozwiązań w celu zwiększenia elastyczności i produktywności staje się koniecznością.

Proces produkcji okien drewnianych na przestrzeni lat przeszedł wiele zmian, znacznie zmieniły się technologie wytwarzania. Postęp, jaki się dokonał, wpłynął w szerokim zakresie na standardy wykonawstwa. W obecnym czasie proces produkcji okien drewnianych jest bardzo nowoczesny i towarzyszą mu zaawansowane technologie. Aby móc cieszyć się efektem końcowym, należy zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół w poszczególnych etapach produkcji.

Produkcja okien drewnianych – proces produkcji

Do produkcji okien drewnianych jako podstawowy materiał jest wykorzystywany naturalnie pozyskiwany surowiec, czyli drewno. Jego pochodzenie może być bardzo zróżnicowane – od klasycznego, takiego jak sosna, świerk czy dąb, po egzotyczne, jak meranti, sapele, iroko, teak. Odpowiednie wyselekcjonowanie i przygotowanie w znacznym stopniu decyduje o końcowej jakości wyrobów.

Automatyzacja procesów produkcyjnych w segmencie okien drewnianych od początku była wykładnią w ogóle procesu automatyzacji w dziedzinie stolarki, wprowadzana przez producentów już od pierwszego etapu (czyli pozyskiwania klejonki), w którym jej elementy są łączone zarówno z grubości, jak i długości, do czego już w latach 60. używano automatycznych linii.

Automatyzacja procesów produkcyjnych okien drewnianych
Autor: Augustyn Zioło Automatyzacja procesów produkcyjnych okien drewnianych – numeryczne centrum obróbcze Conturex – WEINIG

Automatyzacja procesów produkcyjnych – wstępna obróbka maszynowa

Kolejnym etapem obejmującym automatyzację procesów produkcyjnych jest proces obróbki maszynowej. Nowoczesny sprzęt ma za zadanie dokładniej i precyzyjniej wykonywać każdy element składowy stosowany do produkcji okien drewnianych. Nowe technologie doskonale wspomagają długotrwałe prace ręczne, m.in. wspierają proces czopowania, profilowania wzdłużnego oraz szlifowania. Obecnie producenci na tym etapie opierają się na jednostanowiskowych numerycznych centrach obróbczych CNC sterowanych komputerowo, na których wszystkie operacje wykonywane są automatycznie z bardzo wysoką precyzją.

Automatyzacja procesów produkcyjnych okien drewnianych
Autor: Augustyn Zioło Automatyzacja procesów produkcyjnych – centrum profilowania okien drewnianych

Automatyzacja procesów produkcyjnych – materiały wykończeniowe profili drewnianych

Następnym bardzo ważnym etapem w automatyzacji procesów produkcyjnych dotyczących produkcji okien drewnianych jest proces lakierowania powierzchni drewna, który ma działanie zabezpieczające przed jego starzeniem się i czynnikami atmosferycznymi, mogącymi uszkodzić strukturę. Automatyzacja procesów produkcyjnych gwarantuje perfekcyjne pokrycie całej powierzchni, zwłaszcza miejsc pomijanych w przypadku lakierowania ręcznego. Na ogół producenci okien drewnianych wykorzystują całkowicie automatyczne linie do nakładania wodorozcieńczalnych powłok lakierniczych i stosują zarówno metodę polewania, jak i aplikację elektrostatyczną. Zastosowanie na tym etapie produkcji okien drewnianych urządzeń do lakierowania znacząco wpływa również na wydajność.

Automatyzacja procesów produkcyjnych – okuwanie okien drewnianych

Podczas produkcji okien drewnianych niezwykle ważnym etapem jest okuwanie okna, które wymaga niezwykłej staranności, aby wszystkie elementy były odporne na eksploatację przez długie lata. Automatyzacja procesów produkcyjnych obejmuje linie do montażu, gdzie wykorzystywane są cyfrowe wkrętarki sterowane przez specjalistyczne programy produkcyjne, gwarantujące perfekcyjny montaż każdego wkrętu z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra. Ponadto zapewniają one równą siłę dokręcenia, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie oraz komfort użytkowania okna.

Automatyzacja procesów produkcyjnych
Autor: Augustyn Zioło Automatyzacja procesów produkcyjnych – CNC elementów drzwi drewnianych

Automatyzacja procesów produkcyjnych – automatyka szklenia

Wprowadzenie automatyzacji procesów produkcyjnych na etapie szklenia gwarantuje zapewnienie bezpieczeństwa na stanowisku szklenia, zwłaszcza przy konstrukcjach wielkogabarytowych. We współczesnych akustycznych i energooszczędnych oknach o dużych przeszkleniach osadza się bardzo zaawansowane zestawy szybowe. Ich konstrukcja w tej chwili najczęściej jest trzyszybowa, choć możliwe jest stosowanie również czterech szyb. Takie wkłady często ważą kilkaset kilogramów, dlatego też właściciele firm produkujących okna drewniane instalują na stanowiskach szklenia manipulatory automatyczne służące do osadzania pakietów za pomocą specjalnych ssaw.

Automatyzacja procesów produkcyjnych – usprawnienia w procesie pakowania

Na ostatnim etapie linii produkcyjnej okien drewnianych czy drzwi jest zabezpieczanie oraz pakowanie wyrobów. W automatyzacji procesów produkcyjnych są wykorzystywane obrotowe automaty pakujące metodą owijania folią.

W drzwiach na końcach linii często spotykane są tunele automatyczne, w których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do obkurczania ich folią termokurczliwą. Automatyzacja procesów produkcyjnych okien drewnianych nie może być wdrożona na wszystkich etapach produkcji z uwagi na naturalny surowiec, jakim jest drewno, jego usłojenie, barwę, wady w postaci np. sęków. Przeszkodą stają się także wymagania inwestorów (indywidualne zamówienia) czy konserwatorów zabytków, gdzie wyznacznikiem wyboru okien drewnianych często jest możliwość odtworzenia ich pierwotnego wyglądu, dlatego w tych przypadkach potrzebny jest czynnik ludzkiego doświadczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.