Jak wygląda produkcja okien aluminiowych?
Produkcja okien aluminiowych wygląda inaczej niż w przypadku stolarki drewnianej i PVC. Różnice w produkcji okien aluminiowych wynikają po pierwsze z innej technologii wykonania łączeń i materiału do wytwarzania okien, po drugie – zamówienia na stolarkę aluminiową są często nietypowe, zwłaszcza w przypadku fasad czy ogrodów zimowych.
Różnice w produkcji okien aluminiowych w prównaniu do tych wykonanych z innych materiałów (PVC, drewno) wymagają wyposażenia zakładu produkującego okna aluminiowe, drzwi i fasady w specjalistyczne maszyny, które oprócz dokładności i niezawodności muszą być także uniwersalne.
Produkcja okien aluminiowych wymaga zastosowania specjalistycznych linii produkcyjnych
W procesie produkcji okien aluminiowych bardzo ważne jest przecinanie profili aluminiowych (służą do tego specjalne piły). Wymaga to dokładności, ponieważ nawet niewielkie błędy kąta i długości mogą powodować powstawanie szczeliny, której nie będzie można skorygować. Niedopuszczalne jest także uszkodzenie lakieru w czasie przecinania. Ponadto ważny etap produkcji okien aluminiowych stanowi obróbka końców profili. Jest ona konieczna w dwóch przypadkach – przy słupkach i profilach fasadowych.
Najważniejszymi parametrami maszyn do tego typu prac są: maksymalne wymiary mocowanego profilu i wykonywanego wcięcia, zakres kątowy wcięć, sposób przestawiania kątów i głębokości wcięć oraz moc silników. Kolejnym etapem produkcji okien aluminiowych jest wykonywanie otworów w profilach – można to robić przez wykrawanie na prasach oraz obróbkę skrawaniem (wiercenie, frezowanie). Gdy profile zostaną już odpowiednio obrobione, następuje proces ich łączenia. Służą do tego tzw. zaciskarki.
CNC do aluminium
Producenci inwestują środki w nowoczesne wieloczynnościowe centra obróbcze sterowane cyfrowo (CNC), aby w pełni zoptymalizować proces produkcji okien aluminiowych oraz drzwi i fasad. CNC do aluminium umożliwiają wykonywanie większości operacji związanych z produkcją okien aluminiowych w sposób automatyczny. Często na stanowiskach z maszynami CNC łączone są dwa procesy produkcyjne: cięcie i obróbka. Do maszyny CNC podaje się całą sztangę profilu. Jest on mocowany i obrabiany w całości w module obróbczym, a następnie trafia do modułu tnącego, gdzie zostaje pocięty na odcinki. Najbardziej zaawansowane centra obróbczo-tnące mają magazyn załadunkowy mieszczący kilkanaście profili o długości ponad 10 metrów. Wszystkie czynności realizowane są w zamkniętej kabinie akustycznej. Ring narzędziowy obracający się wokół unieruchomionego profilu może mieć kilka narzędzi wykonujących frezowania i otwory z czterech stron. Takie wielozadaniowe CNC do aluminium obsługuje zazwyczaj jeden operator: wkłada obrabiany element do maszyny, obserwuje jej pracę i odbiera gotowy detal. Należy także pamiętać, że proces produkcji profili aluminiowych często przebiega w sposób nietypowy. Dlatego trudno jest w pełni zautomatyzować pracę zakładu produkującego okna aluminiowe.