Miniżurawie. Czym kierować się przy wyborze miniżurawia?
Miniżurawie to urządzenia wielofunkcyjne. Dzięki niewielkim wymiarom, dużej mobilności oraz wyjątkowej precyzji miniżurawie umożliwiają realizację szerokiego zakresu prac związanych ze szkłem. Przy użyciu miniżurawi można np. opuścić ważącą kilkaset kilogramów taflę szkła z dokładnością do kilku milimetrów.
Miniżurawie – zastosowanie
W ciągu ostatnich 2–3 lat na polskim rynku coraz popularniejsze stało się wykorzystywanie do montażu szkła miniżurawi. Miniżurawie to małe żurawie na gąsienicach, które dzięki niewielkim wymiarom są w stanie dostać się tam, gdzie nie mogą wjechać duże żurawie czy auto z HDS-em. Obecnie szkło coraz częściej pojawia się już nie tylko w formie bardzo dużych przeszkleń, lecz także jako szklane schody, balustrady, a nawet podłogi. Stanowi to zarówno funkcjonalną przegrodę, jak i oryginalną dekorację, dlatego często jest wykorzystywane przez architektów w nowych projektach. Taki trend sprawia, że szkło, w zależności od właściwości technicznych, jest coraz większe, grubsze, a co za tym idzie – droższe, cięższe i trudniejsze do zamocowania. Dlatego do montażu należy wykorzystywać miniżurwi, który zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie prac.
Miniżurawie – wynająć czy kupić?
Ze względu na relatywnie duży koszt zakupu na zakup nowego miniżurawia mogą sobie pozwolić jedynie duże firmy montażowe oraz dystrybutorzy. Alternatywą jest zakup miniżurawia używanego. Należy się jednak liczyć z tym, że większość miniżurawi w Polsce na rynku wtórnym pochodzi z Niemiec i Anglii, gdzie nie potrzeba specjalistycznych uprawnień do ich obsługi. Oznacza to, że miniżurawie z Zachodu często pochodzą z wypożyczalni sprzętu budowlanego i są mocno wyeksploatowane, mimo iż nie widać tego na pierwszy rzut oka. Decyzja o zakupie miniżurawia, chociażby ze względu na jego wysoką cenę, musi być dobrze przemyślana. Najlepszym krokiem przed ostatecznym wyborem modelu miniżurawia powinno być wypożyczenie konkretnego modelu i sprawdzenie go w warunkach, z jakimi będzie się stykał na co dzień. To ograniczy późniejsze niespodzianki i ryzyko niedopasowania kupionego miniżurawia do charakteru wykonywanych prac. Najlepsi dystrybutorzy na rynku umożliwiają wynajem miniżurawia z operatorem w celu weryfikacji wszystkich jej wad i zalet przed zakupem. Nie warto również skupiać się na najniżej cenie, niezależnie od tego, czy miniżuraw jest nowy, czy używany. Ze względu na długi czas użytkowania miniżurawia najważniejsza jest jakość wykonania oraz podzespoły solidnych producentów, co zagwarantuje bezproblemowe użytkowanie i łatwy serwis na lata.Jeśli firma monterska nie dysponuje budżetem umożliwiającym zakup miniżurawia, idealnym rozwiązaniem jest jego wynajem. Ważne, aby wypożyczający sprzęt oferował miniżurawie kilku producentów i o różnych zasięgach. Daje to pewność, że po dokładnym określeniu zakresu robót miniżuraw zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb inwestycji, a na zlecenie przyjedzie doświadczony operator z niezbędnym wyposażeniem.
Miniżurawie – jak wybrać?
Miniżuraw jako jedna z największych inwestycji w firmie powinien być jak bardziej uniwersalny, aby jego zakup mógł zwrócić się jak najszybciej. Poniżej wymieniono główne, najbardziej istotne parametry, jakie należy uwzględnić podczas wyboru miniżurawia.
- Zasięg. Aby wykonywać prace na parterze i pierwszym piętrze, zasięg miniżurawia powinien wynosić przynajmniej 9 m. Natomiast przy pracach do wysokości 2–3 piętra lub potrzebie podawania sprzętu kilka metrów do przodu (od osi miniżurawia), zasięg miniżurawia powinien wynosić 15–16 m. Niektóre miniżurawie mają łamane ramię, zwane JIB-em, ułatwiające pracę na balkonach przy omijaniu przeszkód, takich jak balustrady czy drzewa.
- Sterowanie. Zdecydowanie najbardziej praktycznym rozwiązaniem są miniżurawie z możliwością sterowania bezprzewodowego, za pomocą pilota z dużym zasięgiem. Pozwala to operatorowi miniżurawia na obsługę z miejsca oddalonego nawet o kilkanaście metrów od maszyny.
- Napęd. Większość miniżurawi dostępnych na rynku jest wyposażonych w silniki diesla, które są najczęściej wykorzystywane w maszynach budowlanych, ponieważ gwarantują stabilną pracę w trudnych warunkach. Jako opcję dodatkową część producentów miniżurawi oferuje możliwość zamontowania silnika elektrycznego, co umożliwi pracę wewnątrz pomieszczeń. Najpopularniejsze silniki miniżurawi są trójfazowe (400 V), ale najlepsi producenci instalują już bardziej praktyczne zasilanie – 230 V, które daje większe możliwości na budowach.
- Funkcje dodatkowe. Wraz z rozwojem technologii miniżurawie wyposaża się w coraz to nowsze rozwiązania, które mają wyróżnić je na tle konkurencji. Obrót o 360 stopni czy rozsuwane gąsienice zwiększające stabilność miniżurawi w ciężkim terenie to tylko niektóre udogodnienia. Coraz częściej klienci decydują się również na montaż w miniżurawiach wciągarki i pracę za pomocą zbloczy linowych, mimo że alternatywą jest praca na tzw. haku szperającym, który umożliwia precyzyjny montaż bezpośrednio pod balkonem czy stropem.