Narzędzia do montażu okien – niezbędnik montera stolarki
Ze względu na specyfikę pracy podczas instalacji stolarki mogą być potrzebne różne narzędzia do montażu okien. Dodatkowo każdy fachowiec ma swoje preferencje i upodobania odnośnie do narzędzi. Jedne są używane częściej, inne rzadziej – poniżej przedstawiamy te narzędzia do montażu okien, które powinny stanowić podstawowe wyposażenie montera stolarki.
Monter stolarki zawsze musi liczyć się z możliwością wystąpienia pewnych problemów i mieć narzędzia do montażu okna, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Montaż okien dotyczy zazwyczaj miejsc wcześniej obrabianych lub przygotowywanych przez innych fachowców, więc nigdy nie wiadomo, czego można się tam spodziewać. Jeśli wszelkie prace są prowadzone zgodnie z projektem, ma on ułatwione zadanie. Pamiętajmy jednak o tym, w jakim stanie znajduje się wiele starych budynków – powszechnie wiadomo, że są pełne pułapek, a dla montażysty zaskoczenie może być szczególnie duże.
Wkracza bowiem na inwestycję w chwili, gdy większość prac zmierza ku ostatecznemu wykończeniu i większe modyfikacje są niedopuszczalne. Bardziej wskazane jest umiejętne dopasowanie rzeczywistości do potrzeb, tak aby wszelkie mankamenty zostały wyeliminowane. Często okazuje się, że monter stolarki musi używać takie narzędzia do montażu okien, które pozornie nie są związane z jego fachem, aby szybko, sprawnie, a przede wszystkim zgodnie ze sztuką budowlaną wykonać powierzone zdanie. Wiąże się to niejednokrotnie z koniecznością utrzymania bogato wyposażonego warsztatu narzędzi, które mogą być niezbędne przy pracy w tak nieprzewidywalnych warunkach, lub znacznie tę pracę przyspieszą. To przekłada się na opłacalność, bo przecież czas i fachowość muszą w dzisiejszych czasach przekładać się na pieniądze
Narzędzia do montażu okien – wiercenie i wkręcanie
Wiercenie i wkręcanie to podstawowe czynności prowadzone w czasie montażu drzwi czy okien. Otwory najczęściej wykonuje się w ścianach murowanych, podłogach czy też drewnianych lub metalowych elementach konstrukcyjnych. Narzędzia do montażu okien, które są niezbędne do wykonywania tych czynności to młotowiertarki, gdyż są gwarantem szybkiego i łatwego dokonania odwiertu nawet w tak twardym i trudnym materiale jak beton. Czasami wystarcza tańsze rozwiązanie, czyli wiertarka udarowa.
O ile wiercenie w cegłach lub betonie komórkowym jest możliwie, o tyle w betonie może się źle skończyć – chodzi o zmęczenie pracownika (trzeba dociskać wiertarkę z dużą siłą), a także naruszenie trwałości narzędzia, które jest bardzo obciążone w czasie długotrwałej pracy w tak twardym materiale. Prawdę mówiąc, oba narzędzia do montażu okien są przydatne. Młotowiertarka do twardych materiałów; w miększych, np. cegłach dziurawkach, może rozkalibrować wiercony otwór. Wiertarka udarowa jest w tym przypadku znacznie lepiej dobranym narzędziem.
Czy istnieją uniwersalne narzędzia do montażu okien? I tak i nie. Większość młotowiertarek ma trzy tryby pracy: funkcję wiercenia z udarem, bezudarowego oraz podkuwania. Niestety brakuje wiercenia z delikatnym udarem.
Wiemy już, kiedy stosować wiercenie z udarem. Bezudarowe to wiercenie w drewnie lub w metalu, ale nie tylko – również w kruchych materiałach, które są podatne na pęknięcia, np. w płytkach. Podkuwanie – zapewne każdy montażysta musiał dopasować otwór okienny do okna, skuć płytkę, zeskrobać pozostałość tynku. Do tych lekkich prac związanych z kuciem można użyć młotowiertarki.
W wierceniu bezudarowym funkcja ta jest mało przydatna przy takich materiałach, jak drewno czy metal. Okazuje się, że młotowiertarki z uchwytem typu SDS-Plus, mają sporą tolerancję luzu osiowego i promieniowego wiertła. Robienie otworów bez udaru jest wobec tego uciążliwe i mało dokładne.
Producenci elektronarzędzi rozwiązali to, wyposażając niektóre urządzenia w wymienny uchwyt umożliwiający przezbrojenie z wierteł SDS-Plus na te z uchwytem cylindrycznym. Wiertarki udarowe są na swój sposób również uniwersalne (oczywiście w pewnym zakresie). Każda może wiercić z udarem lub bez. Powiedzmy sobie szczerze: przy wierceniu bezudarowym narzędzie to będzie się lepiej spisywało niż najbardziej efektywna młotowiertarka, nawet z wymiennym uchwytem. Chodzi tutaj o moment obrotowy. Młotowiertarki bazują na wysokiej energii uderzenia, która bardziej dłutuje otwór niż wierci. Przy długotrwałym i intensywnym wierceniu w drewnie wiertłem o dużej średnicy można się spodziewać, że urządzenie na dłuższą metę sobie nie poradzi i może ulec awarii wskutek przeciążenia. Natomiast wiertarki udarowe nie uderzają w materiał z takim impetem, za to moment obrotowy jest znacznie wyższy i przy wierceniu np. w drewnie czy metalu, są niezastąpione.
Jeszcze bardziej uniwersalne zdają się być tzw. wkrętarki udarowe, a fachowo: wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, które mogą mieć dodatkowo funkcję wiercenia z udarem. Takie narzędzia do montażu okien umożliwiają wkręcanie z ograniczeniem momentu dokręcania, co jest niezwykle istotne, by zabezpieczyć połączenie przed przekręceniem lub zerwaniem gwintu. Duży moment wiercenia oraz przynajmniej dwubiegowa przekładnia dają bardzo szeroki zakres wiercenia w metalu i drewnie. Funkcja udaru pozwala zastąpić wiertarki udarowe.
Narzędzia do montażu okien – cięcie
Do cięcia grubszych elementów metalowych – kształtowników szyn i itp., nieodzownym urządzeniem jest szlifierka kątowa. Może również przydać się do docinania betonu, po wyposażeniu ją w odpowiednią tarczę z nasypem diamentowym. Jest to najbardziej uniwersalne urządzenie przeznaczone do obróbki, co prawda tylko zgrubnej.
Do wielofunkcyjnych narzędzi do montażu, a używane przez montażystów głównie do podcinania przeróżnych materiałów w trudno dostępnych miejscach, to oscylujący brzeszczot. Dotrze do takich zakamarków, do których dotarcie innymi elektronarzędziami jest niemożliwe. Sprawdzi się szczególnie do docinania w narożnikach, podcinania zamontowanych futryn itp.
Narzędzia do montażu okien – precyzyjne wyznaczanie położenia
Lasery to precyzyjne przyrządy pomiarowe do pozycjonowania i ustalania położenia okien. Poziomnica w dzisiejszych czasach to przeżytek – jest mało wygodna i trudna w użyciu. Powszechnie używa się laserów krzyżowych, które wyznaczają pion i poziom. Czyż nie jest przyjemniejsze ustawianie pionu lub poziomu okna do wyemitowanej na ścianie wiązki świetlnej, co do której mamy pewność, że znajduje się w tej linii i nie ma konieczności dokonywania wcześniejszych pomiarów? Kolejna oszczędność czasu i polepszenie warunków pracy. Do dokładnych pomiarów odległości, zamiast miary, znacznie wygodniejsze jest używanie dalmierza laserowego. Umożliwia pomiar na znacznie większą odległość niż miara taśmowa, a okazuje się że jest on znacznie dokładniejszy.
Akumulatorowe narzędzia do montażu okien
Technika akumulatorowa rozwinęła się do tego stopnia, że wszystkie sieciowe narzędzia do montażu okien mają odpowiednik na baterie pracujący niezwykle wydajnie. Są akumulatorowe wkrętarki, młotowiertarki, szlifierki kątowe, zagłębiarki, wyrzynarki i wiele innych narzędzi. Co ciekawe, skompletowanie warsztatu narzędzi akumulatorowych nie musi być kosmicznym wydatkiem. Okazuje się, że wystarczy wyposażyć ekipę montażową w ładowarkę i kilka akumulatorów, a narzędzia dokupować już bez tych elementów. Dzięki temu, zważając na wysoki koszt akumulatorów, sporo oszczędzamy. Profesjonalne marki oferują pełen wybór narzędzi kompatybilnych z jednym systemem akumulatorów. Ważne jest jednak, by zdecydować się na konkretną rodzinę narzędzi współpracujących z określonym akumulatorem. Warto wybrać markę o dużej dostępności, dysponującą akumulatorami, które są stosunkowo bezawaryjne i trwałe. Nie bez znaczenia jest też pojemność baterii. Te o dużej pojemności są mile widziane w pobierających sporo prądu narzędziach takich jak szlifierka kątowa lub młotowiertarka, zaś małe i lekkie o mniejszej pojemności we wkrętarkach, którymi się łatwiej manipuluje, gdy są mniej obciążone