Ssawki do szkła. Czym kierować się przy wyborze ssawek do szkła?
Ssawki do szkła są pierwszym urządzeniem, na które zwykle decydują się firmy z branży okiennej. Niewielkie koszty ssawek do szkła sprawiają, że nawet małe przedsiębiorstwa chętnie je kupują, również małe zakłady produkujące stolarkę umieszczając je na suwnicach bramowych. Wiodącymi producentami ssawek do szkła są firmy z Niemiec i Włoch.
Ssawki do szkła – zastosowanie
Ssawki do szkła to specjalistyczne zawiesia wyposażone w system próżniowy z talerzami, które umożliwiają bezpieczną pracę ze wszystkimi płaskimi powierzchniami, takimi jak szkło, płyty laminowane czy kamień polerowany. Ssawki do szkła można umieścić na żurawiu wieżowym, miniżurawiu czy HDS-ie.
Ssawki do szkła – jak wybrać?
Stojąc przed wyborem najlepszej ssawki do szkła, powinniśmy kierować się:
- Bezpieczeństwem. Renomowany producent ssawek do szkła nie tylko daje gwarancję jakości, lecz także zapewnia przestrzeganie wszystkich norm i certyfikatów. Ssawki do szkła muszą być wyposażone w dwa niezależne układy próżniowe, co daje pewność, że w przypadku awarii (rozszczelnienia) jednego układu drugi przejmie cały podnoszony ciężar. Przy wyborze ssawek do szkła ważne jest również zwrócenie uwagi na tzw. faktor bezpieczeństwa – współczynnik wyliczany dla każdego urządzenia oddzielnie, informujący o jego maksymalnym możliwym udźwigu. Najlepsze na rynku ssawki do szkła cechują się tym parametrem w zakresie od 2 do nawet 4, co oznacza, że przy nominalnym udźwigu na poziomie 350 kg ssawka do szkła może podnieść czterokrotność tej wagi. Jest to szczególnie ważne, w przypadku gdy ssawki do szkła pracują na zewnątrz, przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Przy silniejszym wietrze na szybę działają większe siły, bardziej obciążające ssawkę do szkła.
- Liczbą talerzy. Dobrze, jeśli ssawka do szkła ma kilka talerzy, których ustawienie można zmieniać w zależności od potrzeb, bez konieczności używania specjalnych narzędzi. Taka budowa ssawek do szkła pozwala podnosić tafle o różnych gabarytach oraz kształtach.
- Dodatkowym wyposażeniem. Niektóre ssawki do szkła mają dystanse umożliwiające podnoszenie drzwi tarasowych typu HS – przysysają się jednocześnie do szyby stałej oraz skrzydła jezdnego.
- Rodzajem zasilania. Ssawki do szkła zasilane są zazwyczaj bezprzewodowo. Zasilanie akumulatorowe ssawek do szkła to standard u wielu producentów. Należy jednak zwrócić uwagę na moc baterii i maksymalny czas pracy ssawek do szkła na jednym ładowaniu.
- Udźwigiem. Planując zakup ssawki do szkła trzeba, uwzględnić jej udźwig. Powinien być on dostosowany do 90–95% maksymalnych ciężarów, z jakimi na co dzień pracują monterzy. Jeżeli głównie mocowane są szyby do 300 kg, to ssawka do szkła o udźwigu 350 kg będzie wystarczająca. Ssawki do szkła o mniejszym udźwigu są jednocześnie lżejsze i bardziej poręczne, co pomaga w transporcie i pracy.
Na rynku dostępne są też ssawki do szkła ługowego, ale ze względu na rzadkość występowania tego typu przeszkleń tak specjalistyczny sprzęt taniej jest wypożyczyć.