Drzwi angielskie, czyli klasyka i elegancja. Jak wybrać drzwi w stylu angielskim?

2021-06-08 12:28
Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Drewniane drzwi angielskie dostępne w różnych kolorach już od progu zachwycają swoim wyglądem

Drzwi angielskie rodem z Wielkiej Brytanii są coraz bardziej popularne również w Polsce. Wiele firm ma w swojej ofercie drewniane drzwi wewnętrzne i zewnętrzne w stylu angielskim. Czym wyróżnia się ten trend i dlaczego jest tak popularny?

Spis treści

 1. Trochę o stylu angielskim
 2. Drzwi angielskie, czyli jakie?
 3. Drzwi angielskie zewnętrzne w odważnych kolorach
 4. Drzwi angielskie wewnętrzne jako uzupełnienie stylu
 5. Dodatki do drzwi angielskich
Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Wnętrze urządzone w stylu angielskim, w tle drewniane drzwi angielskie

Trochę o stylu angielskim

Dom urządzony w stylu angielskim to spokojna oaza wypełniona kameralną i miłą atmosferą. To połączenie bieli, kolorowych, kwiecistych i kraciastych wzorów, romantycznych tapet i drewna. Całość dopełniają liczne bibeloty, tj. koronkowe obrusy, haftowane serwetki, tkaniny z kwiatowymi wzorami. Styl ten jest prosty i elegancki, przytulny i ciepły.

Jeśli więc marzysz o mieszkaniu urządzonym w eleganckim stylu z arystokratyczną nutą, wybierz styl angielski. Oprócz drewnianych mebli i podłóg zakup drewniane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne w stylu angielskim. Dzięki nim już od progu mieszkania można będzie poczuć klimat starej Anglii.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Drewniane drzwi zewnętrzne w stylu angielskim to często drzwi z naświetlami. Mogą być to zarówno naświetla boczne, jak również górne

Drzwi angielskie, czyli jakie?

Drzwi angielskie mają klasyczną, elegancją i prostą formę. Wyróżniają je zdobione, profilowe ramki i ozdobne kasetony, głównie prostokątne i kwadratowe. Drzwi w stylu angielskim mogą być pełne, również z niewielkim, zazwyczaj prostokątnym szkleniem lub w pełni przeszklone, wykończone klasycznymi, drewnianymi szprosami. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Najczęściej mają klasyczną ramowo-płycinową konstrukcję.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Majestatyczne, w pełni przeszklone skrzydła drzwi angielskich prezentują się zjawiskowo na tle elewacji domu, a przy tym optycznie powiększają przestrzeń

Drzwi angielskie zewnętrzne w odważnych kolorach

Cechą charakterystyczną drzwi angielskich są odważne kolory, tj. czerwień, żółć, odcienie niebieskiego i zielonego, a nawet różu. Z kolei drzwi z naświetlami zestawiane są na zasadzie kontrastów, np. czerwone skrzydło i czarne naświetla, granatowe skrzydło i białe naświetla. W doborze kolorów ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Kolorowe drzwi wyglądają obłędnie w towarzystwie ceglastej elewacji i roślinności. Urzekają niebanalnym wyglądem. Wie to każdy kto spacerował np. po ulicach Londynu. W Polsce zdecydowanie najczęściej wybieramy drzwi angielskie w kolorze białym lub naturalnego drewna.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Na rynku dostępne są drzwi angielskie w wielu kolorach, matowe lub z połyskiem

Drzwi angielskie wewnętrzne jako uzupełnienie stylu

Drzwi angielskie wewnętrzne są zazwyczaj białe lub w kolorze naturalnego drewna. Są proste, klasyczne i pięknie uzupełniają bogato zdobione wnętrza utrzymane w angielskim stylu.

Wśród drzwi angielskich wewnętrznych do wyboru mamy następujące rodzaje skrzydeł:

 • o jednolitej powierzchni, gdzie płaszczyzna skrzydła jest gładka,
 • ze żłobieniami, czyli delikatnymi tłoczonymi panelami, które urozmaicają delikatnie wygląd skrzydła,
 • ze szprosami w przeszkleniu w postaci cienkich listewek, które dzielą je na mniejsze części i zapewnią wizualne wrażenie lekkości, gwarantując przy tym nieco prywatności,
 • dwuskrzydłowe o powierzchni jednolitej, tłoczonej lub z przeszkleniami, przeznaczone są do wnęk, oddzielających duże pomieszczenia.

W ofercie drzwi angielskich dostępnych jest wiele odcieni bieli i drewna. Drzwi mogą być matowe lub z połyskiem. Wersje matowe zdecydowanie nawiązują do eleganckich londyńskich mieszkań.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Drewniane skrzydła drzwi angielskich to doskonałe uzupełnienie wnętrz urządzonych w stylu angielskim

Dodatki do drzwi angielskich

Drzwi angielskie to również klimatyczne elementy montowane na stałe ze skrzydłami. Mowa tu m.in. o:

 • ościeżnicach z delikatnymi rzeźbieniami, dopasowanymi stylistyką do wysokich listew przypodłogowych,
 • niestandardowych klamkach, złotych, mosiężnych, również w połączeniu z drewnem, ze zdobionymi szyldami,
 • kołatkach, czyli mosiężnych dodatkach do drzwi, które nie tylko informują o przybyciu gości, ale również pełnią funkcję dekoracyjną.

Te trzy elementy wykończenia drzwi to dopełnienie oryginalnego wyglądu drzwi angielskich.

Warto wiedzieć

W starej Anglii wygląd kołatki podkreślał styl, w jakim był utrzymany cały dom. Materiał z jakiego była wykonana kołatka świadczył o statusie rodziny, a nawet o zawodzie mieszkańców domu, np. podkowa wisiała u kowala. Z czasem żelazne kołatki zostały zastąpione złotymi lub pozłacanymi, w abstrakcyjnych kształtach, np. dłoni. Współcześnie można zakupić kołatki z wizjerem lub nawet dzwonkiem do drzwi.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Kołatka do drewnianych drzwi angielskich w kształcie głowy lwa. Kiedyś wierzono, że kołatki w kształcie głowy lwa, sfinksa, gargulca czy psa, odstraszały od domu wszystkie złe duchy
Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Mosiężna, pozłacana klamka do drzwi angielskich w kształcie dłoni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.