Drzwi angielskie, czyli klasyka i elegancja. Jak wybrać drzwi w stylu angielskim?

2021-06-08 12:28
Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Drewniane drzwi angielskie dostępne w różnych kolorach już od progu zachwycają swoim wyglądem

Drzwi angielskie rodem z Wielkiej Brytanii są coraz bardziej popularne również w Polsce. Wiele firm ma w swojej ofercie drewniane drzwi wewnętrzne i zewnętrzne w stylu angielskim. Czym wyróżnia się ten trend i dlaczego jest tak popularny?

Spis treści

 1. Trochę o stylu angielskim
 2. Drzwi angielskie, czyli jakie?
 3. Drzwi angielskie zewnętrzne w odważnych kolorach
 4. Drzwi angielskie wewnętrzne jako uzupełnienie stylu
 5. Dodatki do drzwi angielskich
Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Wnętrze urządzone w stylu angielskim, w tle drewniane drzwi angielskie

Trochę o stylu angielskim

Dom urządzony w stylu angielskim to spokojna oaza wypełniona kameralną i miłą atmosferą. To połączenie bieli, kolorowych, kwiecistych i kraciastych wzorów, romantycznych tapet i drewna. Całość dopełniają liczne bibeloty, tj. koronkowe obrusy, haftowane serwetki, tkaniny z kwiatowymi wzorami. Styl ten jest prosty i elegancki, przytulny i ciepły.

Jeśli więc marzysz o mieszkaniu urządzonym w eleganckim stylu z arystokratyczną nutą, wybierz styl angielski. Oprócz drewnianych mebli i podłóg zakup drewniane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne w stylu angielskim. Dzięki nim już od progu mieszkania można będzie poczuć klimat starej Anglii.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Drewniane drzwi zewnętrzne w stylu angielskim to często drzwi z naświetlami. Mogą być to zarówno naświetla boczne, jak również górne

Drzwi angielskie, czyli jakie?

Drzwi angielskie mają klasyczną, elegancją i prostą formę. Wyróżniają je zdobione, profilowe ramki i ozdobne kasetony, głównie prostokątne i kwadratowe. Drzwi w stylu angielskim mogą być pełne, również z niewielkim, zazwyczaj prostokątnym szkleniem lub w pełni przeszklone, wykończone klasycznymi, drewnianymi szprosami. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Najczęściej mają klasyczną ramowo-płycinową konstrukcję.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Majestatyczne, w pełni przeszklone skrzydła drzwi angielskich prezentują się zjawiskowo na tle elewacji domu, a przy tym optycznie powiększają przestrzeń

Drzwi angielskie zewnętrzne w odważnych kolorach

Cechą charakterystyczną drzwi angielskich są odważne kolory, tj. czerwień, żółć, odcienie niebieskiego i zielonego, a nawet różu. Z kolei drzwi z naświetlami zestawiane są na zasadzie kontrastów, np. czerwone skrzydło i czarne naświetla, granatowe skrzydło i białe naświetla. W doborze kolorów ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Kolorowe drzwi wyglądają obłędnie w towarzystwie ceglastej elewacji i roślinności. Urzekają niebanalnym wyglądem. Wie to każdy kto spacerował np. po ulicach Londynu. W Polsce zdecydowanie najczęściej wybieramy drzwi angielskie w kolorze białym lub naturalnego drewna.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Na rynku dostępne są drzwi angielskie w wielu kolorach, matowe lub z połyskiem

Drzwi angielskie wewnętrzne jako uzupełnienie stylu

Drzwi angielskie wewnętrzne są zazwyczaj białe lub w kolorze naturalnego drewna. Są proste, klasyczne i pięknie uzupełniają bogato zdobione wnętrza utrzymane w angielskim stylu.

Wśród drzwi angielskich wewnętrznych do wyboru mamy następujące rodzaje skrzydeł:

 • o jednolitej powierzchni, gdzie płaszczyzna skrzydła jest gładka,
 • ze żłobieniami, czyli delikatnymi tłoczonymi panelami, które urozmaicają delikatnie wygląd skrzydła,
 • ze szprosami w przeszkleniu w postaci cienkich listewek, które dzielą je na mniejsze części i zapewnią wizualne wrażenie lekkości, gwarantując przy tym nieco prywatności,
 • dwuskrzydłowe o powierzchni jednolitej, tłoczonej lub z przeszkleniami, przeznaczone są do wnęk, oddzielających duże pomieszczenia.

W ofercie drzwi angielskich dostępnych jest wiele odcieni bieli i drewna. Drzwi mogą być matowe lub z połyskiem. Wersje matowe zdecydowanie nawiązują do eleganckich londyńskich mieszkań.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Drewniane skrzydła drzwi angielskich to doskonałe uzupełnienie wnętrz urządzonych w stylu angielskim

Dodatki do drzwi angielskich

Drzwi angielskie to również klimatyczne elementy montowane na stałe ze skrzydłami. Mowa tu m.in. o:

 • ościeżnicach z delikatnymi rzeźbieniami, dopasowanymi stylistyką do wysokich listew przypodłogowych,
 • niestandardowych klamkach, złotych, mosiężnych, również w połączeniu z drewnem, ze zdobionymi szyldami,
 • kołatkach, czyli mosiężnych dodatkach do drzwi, które nie tylko informują o przybyciu gości, ale również pełnią funkcję dekoracyjną.

Te trzy elementy wykończenia drzwi to dopełnienie oryginalnego wyglądu drzwi angielskich.

Warto wiedzieć

W starej Anglii wygląd kołatki podkreślał styl, w jakim był utrzymany cały dom. Materiał z jakiego była wykonana kołatka świadczył o statusie rodziny, a nawet o zawodzie mieszkańców domu, np. podkowa wisiała u kowala. Z czasem żelazne kołatki zostały zastąpione złotymi lub pozłacanymi, w abstrakcyjnych kształtach, np. dłoni. Współcześnie można zakupić kołatki z wizjerem lub nawet dzwonkiem do drzwi.

Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Kołatka do drewnianych drzwi angielskich w kształcie głowy lwa. Kiedyś wierzono, że kołatki w kształcie głowy lwa, sfinksa, gargulca czy psa, odstraszały od domu wszystkie złe duchy
Drzwi angielskie
Autor: Getty Images Mosiężna, pozłacana klamka do drzwi angielskich w kształcie dłoni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE