Drzwi balkonowe - przesuwne czy rozwierane? Rodzaje, wymiary i ceny drzwi na balkon

2021-06-23 15:18
Drzwi balkonowe
Autor: Getty Images Wybierając drzwi balkonowe należy zwrócić uwagę nie wiele parametrów i czynników, które przekładają się na komfort codziennego użytkowania

Drzwi balkonowe mają wpuścić do pokoju jak największą ilość światła dziennego. Im większa powierzchnia przeszklenia drzwi, tym lepiej doświetlone pomieszczenie. Zatem, jakie rodzaje i wymiary drzwi balkonowych mamy do wyboru? Czy warto zainwestować w przesuwne drzwi na balkon, czy lepiej zakupić tradycyjne, rozwierane? Ile kosztują drzwi balkonowe?

Spis treści

 1. Podział drzwi balkonowych ze względu na sposób otwierania
 2. Drzwi balkonowe jedno- czy dwuskrzydłowe?
 3. Drzwi balkonowe - czym kierować się przy ich wyborze?
 4. Częsty błąd podczas montażu drzwi balkonowych
 5. Jakie są standardowe wymiary drzwi balkonowych?
 6. Ceny drzwi balkonowych

Podział drzwi balkonowych ze względu na sposób otwierania

Na rynku dostępne są drzwi balkonowe:

 • przesuwne lub uchylno-przesuwne - w pierwszym przypadku możemy w prosty sposób przesunąć okno, w drugim, dodatkowo je uchylić oraz z łatwością przesunąć, nawet już uchylone skrzydło. Niepodważalną zaletą okien przesuwnych jest to, że nie zajmują miejsca w pomieszczeniu.
 • rozwierane lub rozwierano-uchylne - ten system drzwi balkonowych umożliwia otworzenie skrzydła lub pozostawienie go w pozycji uchylonej. Drzwi balkonowe rozwierane mają największą szczelność powietrzną, dlatego polecane są do obiektów pasywnych lub energooszczędnych. Ich jedynym minusem jest to, że skrzydło po otwarciu zajmuje dużo przestrzeni.
 • harmonijkowe - są trochę podobne do drzwi przesuwnych. Mogą być rozwierane lub rozwierano-uchylne, zbudowane są z dowolnej ilości skrzydeł harmonijkowych. Drzwi takie przesuwają się po prowadnicach górnych. Po pełnym złożeniu drzwi odsłonimy całkowicie otwór ścienny. To bardzo nowoczesne rozwiązanie i jednocześnie najdroższe.
Drzwi balkonowe
Autor: Getty Images Zaletą drzwi dwuskrzydłowych rozwieranych jest dość prosty montaż, z którym poradzi sobie każda ekipa

Drzwi balkonowe jedno- czy dwuskrzydłowe?

Wybór drzwi balkonowych uzależniony jest przede wszystkim od wymiarów, jakie ma wyjście na balkon oraz od tego, na której kondygnacji budynku znajduje się mieszkanie.

W przypadku drzwi balkonowych rozwieranych, w przejściu o szerokości do 100 cm montuje się jedno skrzydło drzwi. Natomiast w szerszym potrzebne są drzwi dwuskrzydłowe. Przy czym drzwi jednoskrzydłowe rozwierane mogą mieć maks. do 120 cm szerokości, ale już rozwierano-uchylne najczęściej do 90 cm.

W wypadku drzwi dwuskrzydłowych najlepiej wybierać wersję, w której przynajmniej jedno skrzydło jest rozwierano-uchylne, ponieważ to daje możliwość wygodnego i bezpiecznego wietrzenia mieszkania.

Ponadto w przypadku drzwi przesuwnych należy pamiętać o odpowiednim podziale na skrzydła. Zbyt duże będą cięższe, a co za tym idzie, trudniejsze do przesuwania.

Uwaga

Zaleca się, aby skrzydła drzwi balkonowych, które będą montowane na wysokich piętrach budynku, były węższe niż 100 cm.

Drzwi balkonowe
Autor: Getty Images Najważniejszą zaletą drzwi przesuwnych jest to, że nie zajmują one przestrzeni wewnątrz mieszkania

Drzwi balkonowe - czym kierować się przy ich wyborze?

Poza oczywistymi kwestiami estetycznymi, przy wyborze drzwi balkonowych musimy kierować się funkcjonalnością oraz potrzebami użytkowników. Poniżej wskazówki na jakie cechy i parametry musimy koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze drzwi balkonowych:

 1. Musimy pamiętać o ciężarze przeszklonej stolarki okiennej, czyli im więcej szkła tym większa waga, a im większa waga tym trudniejsze zamykanie i otwieranie. Jeśli wybieramy drzwi balkonowe z dużymi skrzydłami, lepiej wybrać systemy przesuwne. Łatwiej wtedy nimi operować. Te systemy dodatkowo mogą być wyposażone w specjalne mechanizmy ułatwiające otwieranie i zamykanie drzwi, o czym warto pomyśleć mając na uwadze najmniejszych domowników.
 2. Sprawdźmy parametry techniczne drzwi. Najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, który informuje jak wiele energii cieplnej ucieka z pomieszczeń na zewnątrz przy zamkniętych drzwiach. Jego wartość nie powinna przekraczać 2,6 W/(m²*K), a im mniejsza wartość, tym lepiej. Szczególnie ważne w domach pasywnych. Kolejny ważny parametr to wskaźnik izolacyjności akustycznej, wyrażany w decybelach (dB). Im większa jego wartość, tym mniej dźwięków przedostaje się do wnętrza przez drzwi.
 3. Po ustaleniu powyższych parametrów możemy wziąć pod uwagę estetykę drzwi balkonowych. Pamiętajmy, że rodzaj materiału, z którego wykonana jest rama skrzydeł oraz sposób jej wykończenia, wpływa nie tylko na wygląd naszego salonu, ale również elewacji budynku. Na rynku dostępne są drzwi dedykowane do wnętrz klasycznych, np. z ramą drewnianą lub stylizowaną na drewno (PCV). W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się drzwi wykonane z nowoczesnych materiałów, tj. aluminium. W każdym przypadku warto zastanowić się nad kolorystyką ramy, aby ładnie komponowała się wewnątrz i na zewnątrz budynku.
 4. Ponadto wybierając drzwi balkonowe warto zwrócić uwagę na rodzaj progu. Najlepiej zastosować niski próg, który minimalizuje możliwość potknięcia i upadku, co jest szczególnie ważne w przypadku rozbieganych dzieci. Na rynku dostępne są również progi zlicowane z poziomem podłogi. W takim przypadku należy odpowiednio przygotować otwory montażowe, a następnie uwzględnić to podczas pomiarów, przed złożeniem zamówienia na stolarkę.
Ważne

Drzwi balkonowe posłużą nam przez wiele lat jeśli skonsultujemy ich zakup ze specjalistą w salonie sprzedaży. Pamiętajmy, że takie drzwi nie tylko "mają wyglądać", ale też spełniać wymagania domowników, a żeby tak było, trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów technicznych. Należy też szczegółowo omówić kwestie związane z montażem. To bardzo ważne, gdyż każde drzwi balkonowe powinny być podparte na całej swojej szerokości.

Drzwi balkonowe
Autor: Getty Images Dzwi balkonowe przeszklone zapewniają większy dostęp światła do pomieszczenia

Częsty błąd podczas montażu drzwi balkonowych

Montaż drzwi przed wykonaniem posadzek wymaga osadzenia ich wyżej od istniejącego fundamentu lub chudego betonu, na wysokości docelowej podłogi. Najczęstszym błędem przy takim montażu jest podpieranie drzwi balkonowych w prowizoryczny sposób, różnymi cegłami, pustakami, itp. Pamiętajmy, że przeszklone drzwi balkonowe są bardzo ciężkie (dwuskrzydłowe mogą ważyć nawet do 150 kg). Dlatego brak stałego podparcia powoduje deformację ramy, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowej pracy skrzydeł w przyszłosci.

Ważne

Trzeba pamiętać o zachowaniu prawidłowej różnicy poziomów pomiędzy posadzką na tarasie, a podłogą w pomieszczeniu. Powinna ona wynosić około 30 mm (wyższa oczywiście powinna być podłoga w mieszkaniu).

Jakie są standardowe wymiary drzwi balkonowych?

Producenci oferują drzwi balkonowe w kilku standardowych wymiarach. Można zakupić je praktycznie "od ręki", bez specjalnego zamawiania.

Standardowe wymiary drzwi balkonowych jednoskrzydłowych rozwierano-uchylnych:

 • OB3-OB4 – 865 x 2095 mm
 • OB5-OB6 – 865 x 2195 mm
 • OB7-OB8 – 865 x 2295 mm

Standardowe wymiary drzwi balkonowych dwuskrzydłowych:

 • OBD10/11 – 1465 x 2085 mm
 • OBD12/13 – 1465 x 2185 mm
 • OBD13/14 – 1465 x 2285 mm
 • OBD15/16 – 1765 x 2085 mm
 • OBD17/18 – 1765 x 2185 mm
 • OBD19/20 – 1765 x 2285 mm

Jeżeli w budynku nie sprawdzą się drzwi balkonowe o standardowych wymiarach, najlepszym rozwiązaniem jest wybór drzwi wykonanych na zamówienie. Wtedy będą idealnie dopasowane.

Ceny drzwi balkonowych

Przy wyborze drzwi balkonowych bardzo istotna jest też cena, jaką przyjdzie nam zapłacić. Aktualnie najdroższe na rynku są drzwi z ramą wykonaną z aluminium, która jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Trochę tańsze są drzwi drewniane. Też są solidne, ale wymagają regularnej konserwacji. Najtańsze są drzwi PCV dostępne w bogatej kolorystyce, nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza myciem.

Orientacyjne ceny drzwi balkonowych:

 • drzwi jednoskrzydłowe wykonane z PCV od 700 zł wzwyż
 • drzwi dwuskrzydłowe z PCV od 1300 zł
 • drzwi przesuwne z PCV od około 3300 zł
 • drzwi harmonijkowe to koszt powyżej 10 000 zł
 • jednoskrzydłowe drzwi balkonowe drewniane mniej więcej 1400 zł
 • dwuskrzydłowe drzwi drewniane około 3000 zł
 • drzwi drewniane przesuwne to koszt około 6500 zł, a harmonijkowe około 12 000 zł
 • drzwi z aluminium jednoskrzydłowe - 2500 zł
 • drzwi z aluminium dwuskrzydłowe - około 5000 zł, a przesuwne 8000 zł
 • drzwi typu harmonijka z aluminium kosztują mniej więcej 13 000 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE