Otwieranie drzwi bez klucza. Elektroniczne otwieranie drzwi – przegląd smart technologii
Otwieranie drzwi bez klucza z wykorzystaniem elektronicznych zamków jest coraz bardziej popularne. Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w obiektach komercyjnych, lecz także w budynkach mieszkalnych. Odpowiednie okucia i elektroniczne rozwiązania pozwolą, np. na automatyczne otwieranie skrzydła, a po zamknięciu – jego samoczynne zaryglowanie.
Nowoczesne technologie pozwalają na otwieranie drzwi bez klucza, w taki sposób, że nie ma konieczności dotknięcia klamki ani skrzydła ręką. Do tej pory rozwiązania związane z kontrolą dostępu kojarzyły się przede wszystkim z biurami czy zakładami produkcyjnymi. Były wykorzystywane także tam, gdzie dostęp do pomieszczeń powinna mieć pewna grupa uprawnionych osób. Dotyczy to więc m.in. hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, a także szpitali. Jednak otwieranie drzwi bez klucza i montaż elektronicznych zamków drzwiach zewnętrznych budynków mieszkalnych jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród inwestorów.
Otwieranie drzwi bez klucza z wykorzystaniem technologii RFID
Najbardziej popularną technologią otwierania drzwi bez klucza jest RFID. Umożliwiają automatyczną i bezkontaktową identyfikację osób, a składają się z czytnika i transpondera działającego jako nośnik danych. Ten zaś może być zasilany z własnej baterii lub pobiera energię z pola elektromagnetycznego emitowanego przez czytnik.
Największa jest oferta systemów zdalnego otwierania drzwi wykorzystujących do ich otworzenia kartę magnetyczną lub inny nośnik. Może to więc być również brelok czy bransoletka z czipem, ale też samoprzylepna, niewielka naklejka, którą umieścimy np. na telefonie. Kartę przykłada się do czytnika, ale też przesuwa przez niego. Inne nośniki mogą wymagać przyłożenia, ale niektóre działają także z niedużej odległości. Jeśli chodzi o zasadę, wszystkie wymienione przedmioty działają tak samo.
Otwieranie drzwi bez klucza, niezależnie od wybranej technologii zdalnego dostępu, jest możliwe tylko dzięki zainstalowaniu odpowideniego zamka. Musi to być zamek elektroniczny, wyposażony w elektrozaczep.
Wyposażenie drzwi w elektroniczne zamki otwierane zbliżeniowo nie rodzi obaw, że w przypadku jakiejś awarii system zawiedzie. Dostępne są okucia zasilane z sieci, jak też bateriami, napięcie zaś może podtrzymywać akumulator. Często stosuje się niejako podwójny system dostępu: w postaci nośnika danych oraz klawiatury kodowej. W razie naprawdę wyjątkowej sytuacji zamek otwiera się po prostu kluczem.
Otwierania drzwi bez klucza – nadawanie dostępów
Otwieranie drzwi bez klucza do danego obiektu czy pomieszczenia można zaprogramować w nośnikach danych. Należy wyróżnić nośnik główny, który umożliwia korzystanie ze wszystkich pomieszczeń. Przy tym oznacza to niejako hierarchię dostępu, a nie liczbę owych nośników. Może być bowiem kilka, a nawet więcej osób mających takie same uprawnienia. Natomiast inni użytkownicy otrzymują możliwość korzystania tylko z wybranych miejsc. Przy tym miejsca te mogą być dobrane w dowolny sposób.
Kierownictwo obiektu hotelowego ma możliwość otwieranie nez klucza każdych drzwi, recepcjonista tylko wybrane, podobnie jak np. sprzątaczka. Ona jednak uzyska dostęp do mniejszej liczby pomieszczeń. Gość zaś wejdzie do swojego pokoju, dostanie się na parking czy basen, ale już nie na zaplecze. Podobnie ustala się hierarchię w domu, gdzie przed gosposią nie otworzą się chociażby drzwi do gabinetu właściciela.
Przyznane uprawnienia do zdalnego otwierania drzwi mogą być w każdej chwili cofnięte lub przeniesione na inne osoby. Nie jest to żadnym problemem, konieczny jest tylko dostęp do komputera. Chociaż także to niekiedy nie jest konieczne, gdyż niektóre nośniki koduje się z poziomu czytnika powiązanego bezpośrednio z zamkiem.
Otwieranie drzwi bez klucza – technologia mikrofalowa, laserowa lub aktywnej podczerwieni
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi bez klucza, gdzie sama czynność otwarcia drzwi nie wymaga kontaktu fizycznego osoby przechodzącej ani z elementami samego skrzydła, ani z dotykowymi elementami aktywującymi, jak przyciski uruchamiane ręką. Dokładniej mówiąc, chodzi o drzwi wyposażone w napędy automatyczne, aktywowane czujkami ruchu albo czujkami zbliżeniowymi, w których przysunięcie ręki na niewielką odległość od czujki lub wprowadzenie ręki w niewielki obszar detekcji, powoduje zadziałanie czujki. W takich rozwiązaniach stosuje się najczęściej technologię mikrofalową (radary) albo aktywnej podczerwieni; rzadsze są czujki laserowe.
W rozwiązaniach na podczerwień otwarcie drzwi bez użycia klucza oznacza zwykle przesunięcie dłonią nad włącznikiem, co powoduje aktywację napędu drzwi. Umożliwia to technologia sensorowych włączników bezdotykowych. Czytnik może być zintegrowany ze zdalnym sterowaniem radiowym, który może obsługiwać napęd przez odpowiednią aplikację.
Wśród propozycji umożliwiających nie tylko proste otwieranie drzwi bez klucza jest też np. pilot zdalnego sterowania, działający na fale radiowe. Otwieranie i blokowanie skrzydła odbywa się poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Możliwe jest także sprawdzenie statusu drzwi. Przy tym jeden pilot może obsługiwać dwa napędy.
Otwieranie drzwi bez klucza jako element Smart Home
Otwieranie drzwi bez klucza umożliwiają też rozwiązania wprost wiążące się z technologią smart. Istnieją systemy blokowania, które można zintegrować z inteligentnym domem za pośrednictwem sieci WLAN lub bluetooth i kontrolować za pomocą aplikacji. Pozwalają na całkowicie zdalną obsługę drzwi. Nie są to rozwiązania uniwersalne w tym sensie, że współpracują tylko z wybranymi chmurami danych, określonymi dla konkretnego producenta rozwiązań. Umożliwiają jednak obsługę drzwi przez internet z dowolnego miejsca, a także kontrolowanie, czy wejście jest otwarte czy zamknięte. Można ponadto zaprogramować scenariusz, np. łączący działanie zamka, okiennic, alarmu i bramy.
Bardziej „bezpośredni” dostęp umożliwi smartfon wykorzystany jako pewnego rodzaju klucz. Gdy znajdzie się w pobliżu drzwi, system po rozpoznaniu uprawnionej osoby otwiera je automatycznie. Twórcy rozwiązania założyli, że nie każdy musi mieć taki telefon. Dla tych osób otwieranie drzwi bez klucza polega na korzystaniu z innych nośników współpracujących z systemem. Z kolei dla tych, które chętnie korzystają z nowych technologii, interesująca będzie możliwość głosowego sterowania drzwiami. Dostępne są takie tryby blokady jak: zamknięcie, otwarcie, automatyczne odblokowanie lub ryglowanie i sterowanie czasem tych „pozycji” zamka.