Drzwi wewnętrzne trendy 2022 - prostota i minimalizm

2022-02-24 15:01
Trendy drzwi wewnetrzne drzwi przeszklone
Autor: Komandor Szkło to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Jest praktyczne, ponieważ doświetla i rozjaśnia wnętrze, a także estetyczne, bo samo w sobie pełni funkcję ozdoby

Wśród obowiązujących dziś trendów dominują prostota i minimalizm. Dlatego najmodniejsze drzwi wewnętrzne mają kolory biały bądź szary lub są wykończone okleiną imitującą drewno.

Spis treści

  1. Drzwi wewnętrzne a sposób otwierania. Jakie obowiązują trendy?
  2. Trendy kolorystyczne drzwi wewnętrznych
  3. Fornir czy okleina? Trendy 2022
  4. Czy drzwi tapicerowane są trendy?
  5. Drzwi wewnętrzne przeszklone - co najchętniej wybieramy w 2022?
  6. Ościeżnica w drzwiach wewnętrznych - przylgowa czy bezprzylgowa?

Drzwi wewnętrzne a sposób otwierania. Jakie obowiązują trendy?

Ze względu na uniwersalność i sposób montażu największym uznaniem wśród inwestorów cieszą się drzwi wewnętrzne rozwierane. Ich ciekawym wariantem są modele dwuskrzydłowe, które dodają aranżacji rozmachu i elegancji, a także sprawiają, że połączone pomieszczenia są bardziej doświetlone. Minusem jest to, że takie drzwi wewnętrzne zajmują więcej miejsca, więc dobrze wyglądają przede wszystkim w przestronnych wnętrzach.

Na popularności w ostatnim czasie zyskały drzwi przesuwne jedno- i dwuskrzydłowe, które nie tylko efektownie wyglądają, lecz także oszczędzają miejsce, co jest przydatne zwłaszcza na małych powierzchniach.

Drzwi przesuwne chowane w kasecie to dobry wybór przede wszystkim do wnętrz w stylu minimalistycznym. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają w wersji sięgającej sufitu i z szerokim otworem drzwiowym.

W przypadku drzwi przesuwnych naściennych gładkie jasne skrzydła z zamaskowanym mechanizmem jezdnym doskonale komponują się z prostymi wnętrzami, a do bardziej wyrazistych aranżacji warto wybrać drzwi z mechanizmem odsłoniętym. Zastosowane przy tym kontrastowe zestawienia kolorystyczne, nieszablonowe wzory i materiały pozwolą podkreślić charakter pomieszczenia. Takie rozwiązanie szczególnie korzystnie będzie wyglądać w aranżacjach w stylu industrialnym, loftowym, vintage czy rustykalnym. Niewątpliwym atutem drzwi przesuwnych naściennych jest to, że można je zamontować w każdej chwili, nie tylko na etapie budowy czy generalnego remontu.

Trendy kolorystyczne drzwi wewnętrznych

Już od pewnego czasu w trendach wnętrzarskich prym wiodą drzwi w kolorze białym. Wykonane z drewna lub z płyty MDF, gładkie albo delikatnie tłoczone współgrają zwłaszcza ze stylem skandynawskim, klasycznym, a także angielskim i rustykalnym. Minusem może być to, że najbardziej widać na nich zabrudzenia, dlatego warto, aby ich powierzchnia była łatwa w czyszczeniu. Proste w wyrazie skrzydła w zimnych odcieniach bieli sprawdzą się ponadto we wnętrzach minimalistycznych, choć do nich można też z powodzeniem dobrać szarość. Szary to barwa roku 2021, doceniona przez producentów, którzy proponują drzwi w różnych jej tonacjach, dzięki czemu łatwo dopasować je nie tylko do aranżacji minimalistycznych (tu należy postawić na jasne odcienie), lecz także loftowych czy industrialnych. 

Na szczególną uwagę zasługuje antracyt, zestawiony z podobnymi odcieniami lub przeciwnie – na zasadzie kontrastu – z bielą, a także chłodnym granatem czy zielenią.

Innym, nieco odważniejszym trendem kolorystycznym jest czerń, która najlepiej prezentuje się na drzwiach o prostej formie. Najbardziej pasuje do przestronnych i nasłonecznionych pomieszczeń. Dobre rozwiązanie do mniejszych powierzchni to wersja z przeszkleniami. W przypadku czerni ważną kwestią jest wysoka jakość wykończenia.

Drzwi wewnetrzne czarne
Autor: Gettyimages Czarny kolor drzwi wewnętrznych wymaga idealnego dopasowania do aranżacji, jednak wysiłek się opłaci, ponieważ w przemyślanej przestrzeni czarne drzwi będą prezentować się wyjątkowo estetycznie i szykownie

Fornir czy okleina? Trendy 2022

Bardziej ekonomiczną, a przy tym równie efektowną alternatywą jest wykończenie skrzydeł drzwi wewnętrznych okleiną, dostępną w przeróżnych rysunkach drewna. Obie jej wersje – naturalna (fornir) oraz sztuczna – dają mnóstwo możliwości.

Drzwi fornirowane często niezwykle trudno odróżnić od drewnianych. Technologia pozyskiwania i naklejania okładzin pozwala bowiem na zachowanie efektu naturalnego usłojenia i koloru. Takie drzwi świetnie wpisują się w trend oparty na powrocie do naturalnych surowców.

Drzwi wewnętrzne wykończone syntetyczną okleiną prezentują się równie atrakcyjnie, a gwarantowana przez nią jakość pozwala na użytkowanie drzwi przez długi czas. Dużą popularność zyskały ostatnio wybarwienia oklein w kolorach: jasny dąb, jasny orzech i heban. Co ważne, producenci proponują te same modele skrzydeł w okleinie zarówno naturalnej, jak i syntetycznej.

Można zdecydować się na drzwi z efektem 3D, który potęguje wrażenie naturalności, sprawiając, że strukturę drewna można nie tylko zobaczyć, lecz także poczuć w dotyku.

Spektakularnie, a przy tym bardzo realistycznie, wyglądają np. drzwi imitujące kamień. To doskonałe rozwiązanie do oszczędnych, ale też eleganckich aranżacji.

Innym rozwiązaniem są skrzydła drzwiowe w okleinie do złudzenia przypominającej beton. Sprawdzają się one szczególnie w surowych, industrialnych aranżacjach. Dzięki różnym odcieniom – od jasnego do ciemnego – pasują do wnętrz o zróżnicowanym metrażu, choć najbardziej interesująco wyglądają w dużych przestrzeniach.

Ciekawe pomysły na drzwi wewnętrzne

W garderobie czy łazience warto rozważyć drzwi z powierzchnią lustrzaną. Skrzydła drzwiowe wyposażone w tablicę magnetyczną zdadzą egzamin w pokoju dziecka lub kuchni, jako miejsce do komunikacji między domownikami. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są drzwi z systemem przechowywania. Takie drzwi bywają najbardziej przydatne w kuchni, łazience i pokoju dziecięcym.

drzwi wewnetrzne okleina drewniana
Autor: DRE Drzwi wewnętrzne: okleinowanie wykonane w nowoczesnej technologii druku cyfrowego

Czy drzwi tapicerowane są trendy?

Tapicerkę coraz chętniej wykorzystuje się dzisiaj, choćby w ramach nurtu DIY. Tapicerką można bowiem obić stare skrzydło, nadając mu zupełnie nowy wygląd.

Tapicerkę drzwiową wykonuje się ze sztucznej skóry, imitującej naturalne wzory i struktury tego materiału, a wypełnienie – z pianki poliuretanowej lub gąbki. Obicie może również przypominać powierzchnię z drewna, co jest dość często wybieranym wariantem. Pod względem kolorystycznym panuje natomiast pełna dowolność – od brązów pasujących do drewnianych elementów we wnętrzu przez modne szarości i biele aż po nietypowe, odważne odcienie czerwieni, zieleni, złota czy srebra. Tapicerka może mieć powierzchnię gładką lub pikowaną w różne wzory (romby, kwadraty).

Dodatkowo poprawia parametry termiczne i akustyczne pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne przeszklone - co najchętniej wybieramy w 2022?

Najchętniej wybierane są zapewniające prywatność przeszklenia matowe lub piaskowane. Użyteczne rozwiązanie stanowią drzwi francuskie podzielone na szklane kwadraty za pomocą szprosów.

Z kolei skrzydła całoszklane pomagają wizualnie połączyć sąsiadujące pomieszczenia i optycznie powiększyć przestrzeń. W tym przypadku również nie każdy zdecyduje się na szkło przezroczyste, bardziej praktyczną wersją będzie satyna. Ciekawym wyborem mogą jednak okazać się drzwi ze szkłem LCD, które po użyciu przycisku zmieniają się z przeziernych w nieprzezierne.

W skrzydłach drzwiowych można też zastosować szkło absorpcyjne (antisol) – barwione w masie i przydatne w miejscach, gdzie pożądana jest redukcja promieniowania słonecznego. Takie drzwi będą zmniejszały nagrzewanie się pomieszczenia, a jednocześnie wprowadzą do niego wyjątkowy element ozdobny. Szkło absorpcyjne jest bowiem dostępne w różnych interesujących kolorach (niebieskim, grafitowym, zielonym, brązowym).

Drzwi wewnetrzne przesuwne
Autor: Porta KMI Poland Drzwi przesuwne z mechanizmem odsłoniętym. Na zdjęciu skrzydła drzwiowe w systemie BLACK

Ościeżnica w drzwiach wewnętrznych - przylgowa czy bezprzylgowa?

Zarówno ta przylgowa, jak i bezprzylgowa mogą wyglądać atrakcyjnie i estetycznie, jeśli odpowiednio dobierze się je do drzwi pod względem koloru i materiału. Jednak to wersja bezprzylgowa, dzięki niewidocznym zawiasom, jest wybierana chętniej.

W tym rozwiązaniu drzwi tworzą z ościeżnicą równą płaszczyznę, co daje minimalistyczny efekt.

Skrzydła bezprzylgowe mogą też mieć ukrytą aluminiową ościeżnicę, montowaną w grubości ściany (również w przypadku wersji sięgającej sufitu). W tej odsłonie mają jeszcze jedną zaletę – można je wykończyć identycznie jak ścianę, na której się znajdują, dzięki czemu stają się niemal niewidoczne. Często wybieranym materiałem są tapety, ale równie dobrze wygląda farba w dowolnym kolorze, tynk strukturalny, beton czy fornir.

Drzwi wewnetrzne z systemem przechowywania łazienka
Autor: VOX System przechowywania w drzwiach pozwala trzymać pod ręką niezbędne akcesoria, które wkłada się do indywidualnie wybranych pojemników, organizerów czy mocuje na wieszakach. Model Smart firmy VOX wyposażony jest w specjalny system śrub i muf 5 umożliwiający mocowanie do drzwi różnych akcesoriów

Skrzydła drzwiowe są wbrew pozorom bardzo istotnym elementem aranżacji i nie takim prostym w wyborze, jak mogłoby się wydawać. Najlepszym wariantem są modele, które będą pasować do zmian w wystroju domu, zachodzących nieco częściej niż konieczność wymiany drzwi. Obecnie producenci oferują wiele wzorów, które z powodzeniem komponują się z różnymi stylami. Warto korzystać z dostępnych na rynku rozwiązań i poświęcić dłuższą chwilę na podjęcie właściwej decyzji, tak aby drzwi mogły służyć przez wiele lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.