Jak powinny być zbudowane drzwi stalowe zewnętrzne, aby spełniały obecne wymagania?

2021-06-03 18:42
Drzwi stalowe zewnętrzne
Autor: Stalprodukt-Zamość Drzwi stalowe zewnętrzne konstruowane są z kształtowników, najczęściej z przegrodą termiczną. Aby miały dostateczną izolacyjność termiczną, muszą być odpowiednio zaizolowane (wypełnia się je styropianem, XPS, wełną lub pianką).

Drzwi stalowe zewnętrze, jak każde drzwi wejściowe, powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną i zapewniać bezpieczeństwo. Odpowiednio zbudowane drzwi stalowe zewnętrzne bez problemu spełniają wytyczne zawarte w WT2021, a szeroka oferta wzornicza pozwoli je dopasować do każdego stylu architektonicznego.

Drzwi stalowe zewnętrzne zgodne z WT20221

Zgodnie z WT2021 w przypadku drzwi zewnętrznych współczynnik Ud w każdym rozwiązaniu nie może przekroczyć wartości 1,3 W/(m2K), dotyczy to również drzwi stalowych zewnętrznych.

Drzwi stalowe zewnętrzne spełnią oczekiwania, jeśli wewnątrz skrzydła umieszczony będzie materiał termoizolacyjny. To jednak nie wszystko. Konieczne jest również wypełnienie termiczne w ościeżnicy i progu, a także przekładki izolacyjne w profilach ramy. Jeżeli drzwi stalowe zewnętrzne mają przeszklenia to muszą być one wyposażone w tzw. ciepłe zespolenia. Całości dopełnią odpowiednie uszczelki, niepozwalające na infiltrację powietrza zewnętrznego oraz chroniące przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. Oczywiście także zapobiegające przedostawaniu się wody.

Drzwi stalowe zewnętrzne mogą mieć współczynnik przenikania ciepła Ud nawet 0,87 W/(m2K). Aby uzyskać tak dobrą izolacyjność cieplną, zarówno zewnętrzna blacha płyty drzwiowej, jak i ościeżnicy powinny być oddzielone termicznie od ich wewnętrznych części. Ważne jest, by to oddzielenie zachowane było na całej powierzchni oraz było możliwie szerokie – to o szerokości 2–3 mm trudno nazwać przekładką termiczną.

Drzwi stalowe zewnętrzne mają skrzydła z ocynkowanej zimnowalcowanej blachy, zagniatanej w kształtowniki; jej grubość zawiera się pomiędzy 1,5 a 2 mm. Ramiaki mogą być spawane na narożach lub skręcane. Jeśli jednak ktoś spodziewa się, że ramiaki w drzwiach określanych jako stalowe koniecznie muszą być z tego materiału, to się myli. Często pod poszyciem z blachy znajduje się klejona drewniana kantówka. Natomiast w ościeżnicach oprócz stalowych kształtowników wypełnionych izolacją termiczną spotka się też ciepłe profile aluminiowe czy ramiaki drewniane obłożone blachą stalową albo aluminiową. Należy pamiętać, że ościeżnica stalowa bez przekładek termicznych, nie zapewni dobrej termoizolacji.

Drzwi stalowe zewnętrzne - stosowane technologie

Aby drzwi stalowe zewnętrzne spełniały obecne wymagania producenci korzystają z różnych rozwiązań zapewniających wysoką izolacyjność. W drzwiach stalowych, których współczynnik Ud wynosi 1,3 W/(m2K) przestrzeń między ramiakami wypełniana jest zwykle wełną mineralną albo pianką poliuretanową. Jednak obowiązek zachowania określonej wartości powoduje, że skrzydło będzie dość grube - często jest to ok. 10 cm. Z tym wiąże się spora waga, a zatem również konieczność montowania odpowiednio wytrzymałych okuć. Należy przy tym pamiętać, że drzwi stalowe zewnętrzne jako całość składają się także z innych elementów. Konieczność nieprzekraczania izolacyjności na poziomie 1,3 W/(m2K) niejako zmusza do stosowania progów z izolacją termiczną – rozwiązań konstrukcyjnych jest w tym przypadku kilka. Stosuje się więc izolacyjne profile podprogowe, poszerzenia na bazie PVC, progi z materiałów zawierających włókna drzewne i inne rozwiązania. Niezbędne jest też stosowanie ciepłych ościeżnic. Stalowe wykonywane są z profili skręcanych lub spawanych na narożach, w ich wnętrzu znajduje się więc miejsce na umieszczenie wkładek. Może to być styropian albo pianka poliuretanowa utwardzana i bezfreonowa, ale też np. poliamid.

Budowa progów drzwi stalowych zewnętrznych

Równie ważna jak budowa skrzydła drzwiowego i ościeżnicy jest konstrukcja progu. Po ościeżnicy to zwykle drugi słaby punkt drzwi. Aby nie generować strat ciepła, on także powinien mieć przekładkę termiczną lub taką konstrukcję, która zapewni termiczne oddzielenie powierzchni zewnętrznej od wewnętrznej. Niezwykle ważne bowiem jest, aby to oddzielenie było nieprzerwane na całym obwodzie drzwi, łącznie z progiem.

Ciepłe drzwi stalowe zewnętrzne - przeszklenia i dodatkowe uszczelnienie

Ciepłe drzwi stalowe zewnętrzne powinny być wyposażone w przeszklenia o odpowiedniej budowie. Powinny mieć budowę zespoloną tak, jak w przypadku okien, czyli zespolenia jedno- i coraz częściej również dwukomorowe, oczywiście z ciepłą ramką dystansową. Wypełnienie komór stanowi argon. Można powiedzieć, że standardem stają się szyby o współczynniku Ug wynoszącym 0,5 lub 0,6 W/(m2K). Istotnym komponentem mającym wpływ na szczelność, a zatem również izolacyjność termiczną jaką osiągają drzwi stalowe zewnętrzne, są uszczelki. Drzwi stalowe zewnętrzne mogą mieć uszczelki z EPDM, gumy silikonowej, termoplastycznego TPE lub TPV. Przy tym zarazem skrzydło jak i ościeżnica muszą mieć uszczelnienie na całym obwodzie. W ofertach firm znajdują się również takie rozwiązania, jak np. tzw. windstoper, czyli uszczelnienie eliminujące ewentualne nieszczelności powstające na łączeniu uszczelek w narożach. Na marginesie: na szczelność czyli również lepszą izolacyjność, wpływa też czwarta przylga, pojawiająca się w coraz większej liczbie modeli drzwi stalowych zewnętrznych

Korzystnie na ciepłochronność drzwi stalowych zewnętrznych wpływają również uszczelki szczotkowe oraz tzw. automatyczne – opadają one podczas zamykania skrzydła, uszczelniając połączenie z progiem. Próg powinien mieć dookoła uszczelkę, a chroniony jest najczęściej nakładką ze stali nierdzewnej. Drzwi stalowe zewnętrzne mogą być również wykonane w określonej klasie odporności na włamanie RC. Jednak o ile samo uzyskanie odpowiedniej klasy RC nie jest szczególnie trudne, o tyle może być problem z pogodzeniem jej z ciepłochronnością. Tu warto pamiętać, że drzwi stalowe zewnętrzne, gdzie częścią konstrukcji płyty drzwiowej jest stalowa kratownica (zapewniająca antywłamaniowość), mają radykalnie obniżoną izolacyjność termiczną.

Drzwi stalowe zewnętrzne - opcje wykończenia

Drzwi zewnętrzne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Niekiedy uzupełnia się je naświetlami bocznymi lub górnymi, przeszkleniami czy aplikacjami z innych materiałów. Oczywiście, drzwi stalowe zewnętrzne mogą mieć dwa kolory. Wykończeniem zarówno skrzydeł, jak i ościeżnic może być lakier proszkowy. Najbardziej popularnym wykończeniem kolor szary, a niektórzy producenci oferują też awangardową matową czerń.

Drzwi stalowe zewnętrzne mogą być również wykończone folią taką samą, jaką stosuje się do stolarki z innych materiałów. Wiele modeli drzwi o konstrukcji płaszczowej ma skrzydła obłożone płytami drewnopodobnymi. Możliwe jest też wykorzystanie naturalnego forniru, np. dębowego. Jednak z powodu podatności na zniszczenie pod wpływem wilgoci, takie wykończenie stosuje się od strony mieszkania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają