Montaż drzwi zewnętrznych. Jak wykonać? Najczęściej popełnianie błędy

2021-03-17 12:47
Montaż drzwi zewnętrznych
Autor: CAL prawdziwe drzwi Montaż drzwi zewnętrznych należy rozpocząć po zakończeniu mokrych prac budowlanych

Montaż drzwi zewnętrznych to stosunkowo skomplikowana operacja. Aby wykonać ją poprawnie, należy przestrzegać określonych zasad, co pozwoli uniknąć wielu uciążliwych w późniejszej eksploatacji błędów. Przede wszystkim lokalizację drzwi zewnętrznych należy przewidzieć już podczas wylewania posadzek i zaplanować kanał montażowy.

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych - jakie są zasady?

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych rozpoczyna się już na etapie wylewania posadzek, kiedy należy przewidzieć lokalizację drzwi i zaplanować kanał montażowy. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie na fundamencie ściany zewnętrznej bloku styropianu, który zostanie usunięty przed instalacją ościeżnicy.

Montaż drzwi zewnętrznych powinien być wykonywany po wylaniu posadzek, otynkowaniu i osuszeniu murów. Uchroni to stolarkę przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną wilgocią technologiczną, a także zapewni suchość spoiny między ościeżnicą i ścianą. Po wylaniu posadzek możemy dokładnie zmierzyć otwór w murze i zamówić odpowiednie drzwi zewnętrzne. Ich produkcja trwa standardowo kilka tygodni, podczas których mamy czas na odprowadzenie nadmiaru wody z posadzek i murów. Jest to szczególnie istotne w przypadku drzwi drewnianych, narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz spowodowane nadmiarem wody. Na czas budowy należy zamontować drzwi przejściowe lub zabezpieczyć otwór zabudową z płyty wiórowej.

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych zależy także w dużym stopniu od wyeliminowania mostków termicznych. Powstawaniu liniowych mostków na obwodzie drzwi zewnętrznych zapobiega tzw. ciepły montaż, czyli utrzymanie suchej spoiny między ościeżnicą a murem podczas eksploatacji obiektu. Najczęściej stosowanymi materiałami do izolacji termicznej przy wykonywaniu montażu drzwi zewnętrznych są pianki montażowe lub taśmy rozprężne. Wymagają jednak starannej aplikacji i unikania wilgoci. Woda w spoinie może pojawić się na skutek dyfuzji pary wodnej – przemieszczania się jej pod wpływem wyższego ciśnienia na zewnątrz budynku, gdzie jej ciśnienie cząstkowe jest mniejsze. Aby zapobiec przenikaniu wilgoci do spoiny od strony wewnętrznej, stosuje się taśmy paroszczelne. Wilgoć może pojawić się pod ościeżnicą także z powodu niedostatecznie wysuszonych murów. W celu umożliwienia jej wydostania się poza budynek piankę należy od zewnątrz zabezpieczyć taśmą paroprzepuszczalną. Oklejanie spoiny taśmami wymaga precyzji i dużej dokładności. Miejsca źle zabezpieczone to potencjalne punktowe mostki termiczne, ponieważ pianka traci w nich swoje parametry termoizolacyjne. Mają one również znaczący wpływ na obniżenie właściwości akustycznych połączenia. Wykonując montaż drzwi zewnętrznych warto pamiętać, że taśmy rozprężne zazwyczaj nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń przed wilgocią. Istotne jest jednak, by układać je w spoinie od wewnątrz budynku – wtedy zapewnią właściwą ochronę przed wilgocią, a tym samym prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych.

Montaż drzwi zewnętrznych - jakie są najczęściej popełniane błędy?

  • Zbyt wczesny montaż drzwi zewnętrznych – jeżeli zamontujemy drzwi przed zakończeniem mokrych prac budowlanych, istnieje duże ryzyko, że zostaną zniszczone. Ponadto może nastąpić nieodwracalne uszkodzenie ościeżnicy, które będzie wymagało jej przemontowania, a w skrajnym wypadku – wymiany drzwi.
  • Brak geometrii montażu ościeżnicy oraz przekoszenie – niewłaściwa instalacja ościeżnicy podczas montaży drzwi zewnętrznych może skutkować przekoszeniem (różną długością jej przekątnych) bądź przemieszczeniem, jeśli jest przykręcona do ściany bez oparcia o podłoże (ościeżnica zawiasowa). W obydwu przypadkach prowadzi to do nieprawidłowego działania drzwi, a nawet uszkodzenia skrzydła.
  • Niewłaściwa regulacja drzwi zewnętrznych – może szybko doprowadzić do wypaczenia skrzydła. Bardzo często powoduje także trwałe uszkodzenie zawiasów i zamków.
  • Montaż drzwi zewnętrznych na gotowej posadzce – jest przyczyną powstawania mostków termicznych, które powodują straty ciepła poniżej poziomu posadzki.
  • Montaż drzwi zewnętrznych bez przykręcenia i uszczelnienia progu – ruchomy próg może wpłynąć na stabilność ościeżnicy, a w konsekwencji ją przesunąć. Nieodpowiednie zabezpieczenie zwiększa ryzyko dostania się piasku lub innych drobinek pod próg oraz przedmuchów pod nim.
  • Brak zabezpieczenia spoiny między ościeżnicą i murem – powoduje zawilgocenie spoiny, a w skrajnym przypadku – jej utlenienie i wykruszenie. Jest głównym powodem powstawania mostków termicznych, przez które drzwi zewnętrzne tracą również właściwości związane z izolacyjnością akustyczną.
  • Zbyt długi czas oklejenia taśmą maskującą – jeżeli podczas montażu drzwi zewnętrznych taśma pozostanie na powierzchni skrzydła zbyt długo, może spowodować naruszenie powłok lakierniczych. W konsekwencji przyczynia się to do odpryskiwania lakieru lub jego wybarwienia.
  • Zabezpieczenie skrzydła na czas budowy nieprzepuszczalnymi foliami – jeżeli montaż drzwi zewnętrznych ma odbyć się w późniejszym etapie budowy czy remontu, skrzydłom należy zapewnić ochronę, ale zbyt szczelne pokrycie drzwi zewnętrznych utrudnia odprowadzanie pary wodnej. Jej nagromadzenie się pod folią często powoduje odparzenia i uszkodzenie powłoki.
  • Nieumiejętne czyszczenie po budowie – stosowanie silnych chemikaliów powoduje uszkodzenie drzwi zewnętrznych, dlatego przy czyszczeniu powierzchni (elementów drewnianych oraz ze stali nierdzewnej) należy przestrzegać zaleceń producenta.
  • Wiercenie otworów pod klamki podczas montażu drzwi zewnętrznych – jeśli podczas tej operacji zamek pozostanie w skrzydle, może zostać uszkodzony lub zanieczyszczony pyłem bądź wiórami. Przyczyni się to do jego nieprawidłowego działania.
  • Intensywne źródło ciepła zbyt blisko drzwi zewnętrznych – producenci ostrzegają, że zbyt blisko ulokowane źródło ciepła (np. grzejnik lub ogrzewanie podłogowe) może doprowadzić do wypaczenia skrzydła podczas eksploatacji budynku.
Montaż drzwi zewnętrznych
Autor: CAL prawdziwe drzwi Niewłaściwy montaż drzwi zewnętrznych może doprowadzić do tzw. przekoszenia, a tym samym wadliwego działania drzwi

Montaż drzwi zewnętrznych a mostki termiczne

Wykonując montaż drzwi zewnętrznych mogą powstać mostki termiczne, inaczej nazywane cieplnymi. To miejsca w przegrodzie budowlanej o niskich parametrach termoizolacyjnych, które są z reguły wynikiem błędu w projektowaniu lub wykonaniu elementów konstrukcyjnych ścian zewnętrznych. Mostki termiczne stanowią jedną z najistotniejszych przyczyn strat ciepła w obiekcie. Mogą mieć również wpływ na powstawanie widocznych zawilgoceń, ponieważ temperatura na powierzchni mostka jest niższa niż w całej przegrodzie, co powoduje wykraplanie się na nim pary wodnej zgromadzonej w pomieszczeniu. Wilgoć sprzyja natomiast rozwijaniu się pleśni oraz stopniowej degradacji przegrody.

Jeśli parametry izolacyjności termicznej drzwi zewnętrznych znacznie odbiegają od właściwości cieplnych ścian, to drzwi mogą same w sobie stać się mostkiem termicznym. Przy montażu drzwi zewnętrznych należy pamiętać, że od stycznia 2021 roku drzwi powinien charakteryzować współczynnik izolacji termicznej na poziomie 1,3 W/(m2K). Dla domów energooszczędnych wskaźnik ten nie powinien przekraczać 1,0 W/(m2K), a w budynkach pasywnych mniejszy niż 0,8 W/(m2K). Nie należy jednak zapominać, że problem może pojawić się także mimo odpowiedniego dopasowania parametrów cieplnych drzwi zewnętrznych do właściwości budynku. Najczęściej mostki występują w spoinie pomiędzy ościeżnicą i murem oraz poniżej poziomu progu. Mogą się tworzyć także wtedy, gdy sposób montażu drzwi zewnętrznych nie został dopasowany do konstrukcji muru. Prawidłowo umieszcza się je w ścianach: trzywarstwowych – w płaszczyźnie ocieplenia, dwuwarstwowych – na zewnątrz muru, częściowo w płaszczyźnie izolacji (zewnętrzna powierzchnia ościeżnicy musi się znaleźć na granicy warstwy nośnej i ocieplenia), jednowarstwowych – w połowie grubości muru. Montaż drzwi zewnętrznych zbyt blisko wewnętrznej krawędzi muru może spowodować jego przemarzanie wokół ościeżnicy.

Często drzwi zewnętrzne obsadzone są na gotowej posadzce, co jest przyczyną powstawania mostka termicznego poniżej progu. W takim przypadku temperatura podłogi w pobliżu drzwi jest zbliżona do tej na zewnętrznym tarasie. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, należy przeciąć ciągłość posadzki pod progiem, wstawiając w tym miejscu materiał termoizolacyjny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają