Produkcja okien PVC - najnowsze technologie
Produkcja okien PVC w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój, a nasz kraj stał się ich największym eksporterem. Firmy produkujące okna PVC zaczęły wdrażać automatyzację produkcji, aby zoptymalizować procesy produkcyjne, uzyskując jednocześnie pożądaną wydajność.
Spis treści
- Produkcja okien PVC – automatyzacja a zdolności produkcyjne
- Maszyny CNC do produkcji okien PVC
- Maszyny CNC – wielofunkcyjne linie produkcyjne okien PVC
Produkcja okien PVC bazuje na innowacyjnych rozwiązaniach oferowanych przez producentów maszyn. Zastosowanie maszyn gwarantuje pełną automatyzację produkcji nie tylko procesu obróbki profili, lecz całego procesu produkcji okien PVC. Celem jest przede wszystkim zwiększenie mocy wytwórczych, wzrost wydajności, efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy, a w konsekwencji jak najszybsza realizacja zamówień. Firmy te oferują rozwiązania poprawiające i optymalizujące poszczególne procesy, a także kompleksowe, bardzo zaawansowane dla w pełni zautomatyzowanej produkcji liniowej.
Produkcja okien PVC – automatyzacja a zdolności produkcyjne
Produkcja okien PVC może bazować na wydajnych centrach do mocowania zbrojenia, wiercenia i frezowania dociętych profili. Te wielogłowicowe maszyny CNC wyposażone w moduły typu G z agregatami obróbczymi (od 14 do 30 jednostek obróbczych) w sposób całkowicie automatyczny potrafią wykonać niezbędne obróbki z wkręceniem wzmocnienia stalowego, osiągając wydajność do 130 j.o. Ciekawym rozwiązaniem w centrach CNC jest umieszczenie stacji przykręcania wzmocnień przed stacją obróbczą, gdzie maszyna pracuje w jednym cyklu produkcyjnym na dwóch sztabach profili jednocześnie. Zbrojenie stalą profilu z tworzywa sztucznego odbywa się na stole taśmowym pod nadzorem czujników jej wykrywania, informujących operatora o jej ewentualnym braku w profilu. Wyświetlana na dużym monitorze lista cięcia i przyporządkowania stali ułatwia operatorowi proces zbrojenia profili. Jego praca sprowadza się jedynie do ich nałożenia na stół podawczy (możliwość załadunku 11) i odebrania gotowych elementów. Wyposażenie centrów CNC w zintegrowane czujniki pomiarowe pozwala na kontrolę długości elementów. Budowa maszyn została przystosowana do dużych przekrojów profili i zoptymalizowanego procesu obróbki. Są one konstruowane i rozwijane z myślą o automatyzacji jak największej liczby procesów obróbki. Gwarantuje to sukces w perspektywie długoterminowej. Nie bez znaczenia pozostaje także zaplanowanie miejsca posadowienia maszyn na hali. Ich optymalna konfiguracja i przemyślane ułożenie ma ogromne znaczenie dla tempa pracy, pomaga w utrzymaniu jakości detalu, a także eliminacji zbędnych pomyłek. Mają one budowę modułową, pozwalającą na tworzenie dowolnych układów wydajnościowych. Najmniejszą jednostkę stanowi maszyna złożona z centrum cięcia i obróbczego – osiągających wydajność 130 j.o./8 h, zaś najbardziej złożona maszyna CNC może być połączona aż z trzema modułami obróbczymi, które podają obrobione profile na wolne stanowisko pracy. Dzięki temu osiągana wydajność dochodzi do 360 j.o./8 h. Maszyny CNC można ustawić w dowolnym kierunku wejścia i wyjścia profili (z lewej do prawej i odwrotnie) w układzie Z lub U.
Maszyny CNC do produkcji okien PVC
Na rynku dostępny jest pełen wachlarz centrów obróbczych CNC do produkcji okien PVC, w tym o najwyższej wydajności (do 360 j.o./8 h). Są to modułowe rozwiązania stanowiące doskonałe połączenie centrum cięcia z jednym, dwoma, a nawet trzema modułami obróbczymi. Kombinacje maszyn z możliwością rozbudowy zapewniają maksymalną zdolność produkcyjną i optymalne dopasowanie do indywidualnych potrzeb dzięki swojej konstrukcji. Ważnym aspektem w tego typu rozwiązaniach jest, aby każda z maszyn miała niezależne sterowanie, co pozwala na dowolne rozkładnie pracy na centrach. Zaletę centrów CNC modułowych stanowi ich wydajność wynikająca z wykonywania wielu czynności w tym samym momencie – to praca na czterech elementach jednocześnie. Kolejnym atutem jest liczba osób niezbędnych do obsługi: do czterech maszyn CNC wystarczy jedynie dwóch operatorów. W takim przypadku transport elementów pomiędzy modułami odbywa się na taśmach, bez ingerencji człowieka. Inwestując w wysoko wydajne centrum cięcia, producent otrzymuje narzędzie do organizacji automatyzacji zakładu. Osiąga precyzję cięcia i powtarzalność procesu, co w efekcie gwarantuje uzyskanie produktu wyższej jakości przy wydajności nawet do 360 j.o. na zmianę.
Maszyny CNC – wielofunkcyjne linie produkcyjne okien PVC
Sercem całej produkcji okien PVC są linie zgrzewająco-czyszczące, które nadają tempa pracy. Najszybsze, 4-głowicowe maszyny CNC dostępne na rynku potrafią zgrzać i oczyścić mechanicznie elementy już w 90 sekund. To doskonały początek drogi automatyzacji produkcji w najbardziej zaawansowanych fabrykach. Zgrzany i oczyszczony element pobierany jest mechanicznie z linii, a następnie przekazywany do sortowników oraz buforów. Odpowiednio zaplanowane miejsca posadowienia maszyn CNC na hali pozwalają na ich optymalną konfigurację, co ma ogromne znaczenie dla tempa pracy i pomaga w utrzymaniu jakości produktów, a także unikaniu pomyłek. Samoczynnie pobierane elementy z linii zgrzewająco-czyszczących trafiają do modułowych sortowników i buforów, skąd będą przekazywane na stanowiska montażowe. Warto podkreślić, że taka modułowa konstrukcja daje możliwość jej stopniowego rozszerzenia przy każdorazowym zwiększaniu wydajności zakładu, a wózki do sortowania i magazynowania elementów dzięki dynamicznemu napędowi przyczyniają się do znacznego zwiększenia wydajności.
Ramy zespolone ze skrzydłami przemieszczane są automatycznie w kierunku szklenia. W tym samym czasie wysyłana jest informacja i wywoływane są przynależące im posortowane w buforach szyby, które w miejsce szklenia podawane są automatycznie. Proces ten również może odbywać się w sposób zautomatyzowany, przy użyciu zintegrowanego robota do szklenia pakietami szyb zespolonych. Oprócz nałożenia szyby robot potrafi przeprowadzić weryfikację otwierania okna czy też samodzielnie dozować odpowiednią ilość kleju jedno- lub dwuskładnikowego. Automatyczne stanowisko szklenia eliminuje pracę ludzi, co ma znaczenie również ze względu na coraz cięższe pakiety szybowe. Zastosowanie robota gwarantuje powtarzalność i cykliczność procesu, a do jego obsługi nie jest wymagane stanowisko operatora.
Samobieżne sortowniki zabierają gotowe, zaszklone okna i wstawiają je do przegród kompletacyjnych. Stamtąd w uporządkowany, logiczny i zgodny z planem wysyłkowym sposób podawane są na stanowisko pakowania. Dostępne dziś technologie i innowacyjne rozwiązania pozwalają nie tylko na zautomatyzowanie procesów cięcia i obróbek, lecz także na przekazywanie elementów na poszczególne stanowiska, ich zoptymalizowaną segregację, a w końcowym etapie – na kompletację zamówień. Linia produkcyjna jest skonstruowana niczym organizm, w którym poszczególne elementy są od siebie zależne, a całość – od zamówienia komponentów do magazynu po wysyłkę gotowych produktów – sterowana za pomocą jednego programu.