Moskitiery okienne. Jakie są rodzaje moskitier?

2021-04-29 9:20
Moskitiery okienne
Autor: Getty Images Moskitiery okienne ramkowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, mają prostą budowę – siatka jest naciągnięta na ramkę aluminiową lub z PVC

Moskitiery okienne to jedne z najprostszych elementów, które w łatwy sposób pozwolą zabezpieczyć pomieszczenia przed insektami. Oferowane moskitiery okienne różnią się materiałem oraz sposobem montażu.

Moskitiery okienne rolowane

Moskitiery okienne rolowane swoją budową przypominają tradycyjne rolety tkaninowe – moskitiera umieszczona jest w kasecie, po boku na ościeżnicach montowane są prowadnice, a system uzupełnia dolny profil (często stanowi ona dodatkowe wyposażenie rolet). Taka moskitiera okienna zwija się za pomocą mechanizmu sprężynowego. Moskitiery okienne rolowane można montować we wnęce okiennej (na ścianie budynku) lub bezpośrednio na ościeżnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, moskitiery okienne rolowane wyróżniają się funkcjonalnością i wysoką estetyką. Moskitiery okienne rolowane mogą być również stosowane jako moskitiery na drzwi. Tu mechanizm się różni, ponieważ zwijają się one poziomo (kaseta moskitiery jest montowana po stronie zawiasów, a prowadnice umożliwiające ruch skrzydła moskitiery na górze i na dole przejścia. Moskitierę blokuje jedynie listwa magnetyczna.

Moskitiery okienne mogą być stałe lub ruchome, a jednym z ich głównych elementów jest siatka, wykonywana najczęściej z tworzywa sztucznego. Głównym zadaniem moskitiery jest ochrona przed owadami, ale spełni ona swoje zadanie tylko jeżeli zostanie właściwie dobrana i zamontowana. Odpowiednia moskitiera okienna  zapewni nie tylko swobodę ruchów (np. podczas otwierania okien czy drzwi), ale również nieograniczony widok na krajobraz za oknem. Ponadto nowoczesne moskitiery okienne pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza oraz dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Choć jest to nieskomplikowany element, wbrew pozorom jego wybór nie jest taki łatwy. Poniżej przedstawimy moskitiery okienne, ich budowę oraz sposób montażu.

Moskitiery okienne ramkowe (kołnierzowe) 

Moskitiery okienne ramkowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Charakteryzuje ją prosta budowa, która opiera się na ramce aluminiowej lub z PVC, na którą naciągnięta jest siatka (przeważnie z włókna szklanego lub polichlorku winylu). Moskitiera okienna ramkowa jest montowana w oknie za pomocą obrotowych haków. Bez problemu można ją zdemontować, np. w celu konserwacji i przechowania przez sezon zimowy. Moskitiery okienne ramkowe można stosować zarówno jako moskitiery na okna, jaki i moskitiery do drzwi. Zamontowane na drzwiach tworzą dodatkowe skrzydło, które otwiera się w przeciwnym kierunku do skrzydła drzwiowego. Moskitiery na okna  ramkowe są również dostępne w wariancie przesuwnym. Montuje się je do ościeżnicy bądź ściany budynku.

Moskitiery okienne plisowane

Podstawowym komponentem takiej moskitiery okiennej jest sztywna, plisowana siatka, podtrzymywana przez kilka rzędów naciągniętych linek. Takie rozwiązanie umożliwia stosowanie moskitiery okiennej plisowanej do powierzchni o dużej szerokości (drzwi balkonowe, altany), gwarantując łatwą i płynną obsługę. Moskitiera okienna po zsunięciu chowa się w prowadnicy.

Moskitiery okienne magnetyczne lub na rzep

Moskitiery okienne magnetyczne oraz na rzep działają w podobny sposób, różne są tylko sposoby mocowania: do ramy przykleja się rzep lup specjalne elementy magnetyczne, a sama moskitiera okienna jest elementem niezależnym, obrzeżonym komplementarnymi zapięciami. Takie moskitiery okienne można zdjąć w dowolnym momencie , założyć, odpiąć częściowo lub całkowicie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.