Ozdobne osłony okien. Dekoracja i ochrona przeciwsłoneczna w jednym

2021-07-28 20:08
Osłony okienne
Autor: Anwis, https://anwis.pl/ Żaluzje aluminiowe wewnętrzne. Nowoczesne aluminiowe żaluzje to osłony okienne bardzo dobrej jakości, które sprawdzają się nie tylko w pomeszczeniach biurowych. Dostępne są w wielu warinatach i wielu kolorach

Panująca moda na wielkopowierzchniowe przeszklenia wymusza stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, przeciw przegrzewaniu się przemieszczeń oraz konieczność zapewnienia prywatności domownikom. W przypadku osłon okien wewnętrznych dodatkowo liczy się efekt dekoracyjny. Dlatego warto rozważyć ozdobne osłony okien.

Osłony okienne początkowo pełniły dwie podstawowe funkcje:

  • wyznaczały granice prywatności,
  • chroniły przed nadmiernym nasłonecznieniem.

W zimniejszych rejonach dodatkowo osłaniały przed wiatrem, zimnem i opadami.

Spis treści

  1. Dekoracyjna rola osłon okiennych
  2. Nowoczesne osłony okien: rolety austriackie, rolety rzymskie, rolety plisowane, rolety materiałowe, roletki typu dzień-noc
  3. Osłony okien: żaluzje poziome
  4. Osłony okien: żaluzje pionowe
  5. Osłony okien: okiennica wewnętrzna

Dekoracyjna rola osłon okiennych

Dekoracyjną rolę osłon okiennych zaczęto dostrzegać stosunkowo niedawno. Popularna dziś firanka służyła jako ochrona przed insektami. Dekorowanie okien tkaninami stało się powszechne, gdy wskutek rewolucji przemysłowej zaczęto masowo produkować tekstylia. W drugiej połowie XIX wieku okna dekorowano wielkimi mosiężnymi karniszami, na których wieszano koronkowe firany, fałdziste lambrekiny i grube zasłony. W XX wieku styl ten stopniowo wyparły skromniejsze formy. Obecnie we wnętrzach dominują prostota i minimalizm, chociaż tradycyjne aranżacje okien ciągle mają zwolenników.

Nowoczesne osłony okien: rolety austriackie, rolety rzymskie, rolety plisowane, rolety materiałowe, roletki typu dzień-noc

Wszystkie style znane z dawnych epok wciąż inspirują dekoratorów wnętrz. Jednak od kilku lat dominuje trend wyposażania okien w nowoczesne osłony okienne, który powoduje odejście od firan i zasłon.

Najskuteczniej zastępują je bogato drapowane rolety austriackie. Opuszczone przypominają tradycyjne zasłony lekko zmarszczone u góry. Podciągnięte za pomocą systemu linek marszczą się, tworząc efektowne poziome fałdy. Dół rolety austriackiej może być wykończony ozdobną pasmanterią, koralikami lub kryształkami.

Nieco skromniej prezentują się rolety rzymskie. Wszyte w tkaninę pręty powodują, że podczas podciągania tworzą się proste poziome fałdy. Przy pełnym podniesieniu powstaje efektowny lambrekin, natomiast po opuszczeniu przypominają zwykłą gładką zasłonę. Rolety rzymskie wykonuje się z materiałów zasłonowych lub firanowych, a dla wzbogacenia wyglądu wyposaża w falbany z pomponami.

Jednym z nowszych rozwiązań są rolety plisowane. Materiał sprasowany w harmonijkę przesuwany jest po linkach prowadzących z dwóch stron: od dołu i od góry. Dzięki temu można zasłonić dowolny fragment okna: na przykład dół, a górę pozostawić odsłoniętą. Wykorzystywane są w nich tkaniny transparentne, zaciemniające oraz przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Plisa to wszechstronna osłona, ponieważ można zastosować ją w nietypowych oknach, trójkątnych czy owalnych.

Ozdobą mogą być także klasyczne rolety materiałowe czy tzw. panel track. Wyposażone w atrakcyjną tkaninę, dobraną do charakteru wnętrza, stanowią ważny element aranżacji. Wybór tkanin jest niezwykle bogaty: od niemal transparentnych, po całkowicie zaciemniające albo z pasami przezroczystymi. Występują w setkach kolorów, jako jednobarwne lub wzorzyste. Ponadto zamówić można indywidualne nadruki. Wygląd wolnowiszącej rolety zmienia się przy zastosowaniu dekoracyjnej dolnej belki lub falbany.

Coraz większą popularnością cieszą się roletki typu dzień-noc z podwójnie nawiniętą tkaniną oraz pasami przezroczystymi i zaciemniającymi. Umożliwiają większą regulację dopływu światła i tworzą efekt dekoracyjny odpowiadający nowoczesnym trendom.

Oslony okienne rolety typu dzien noc
Autor: Gettyimages Rolety typu dzień noc pozwalają na płynną regulację ilości wpadającego światła. Wybierając osłony dzień-noc, należy zwrócić uwagę na sposób ich montażu. W sprzedaży dostępne są rolety mini, w kasecie oraz osłony wolnowiszące. Rolety mini mają bezinwazyjny montaż. Roletę do ramy okna mocuje się za pomocą specjalnych haczyków lub dwustronnej taśmy. To rozwiązanie jest mniej trwałe od pozostałych

Osłony okien: żaluzje poziome

Sporo możliwości zdobniczych stwarzają żaluzje poziome. W grę wchodzi kilkadziesiąt kolorów aluminiowych lameli, w tym drewnopodobne oraz szczotkowane. Dostępne są ponadto lamele perforowane, które rozpraszają światło. Żaluzje aluminiowe w kolorze naturalnym dobrze wyglądają we wnętrzach nawiązujących do stylu przemysłowego. Ciekawym elementem wystroju mogą być żaluzje drewniane i bambusowe, cenione szczególnie przez amatorów naturalnych materiałów. Co ważne: można wykonać żaluzje poziomych do okien skośnych, łamanych czy łukowych.

Osłony okien: żaluzje pionowe

Zaskakująco wiele opcji dają żaluzje pionowe, zwane wertikalami. Składają się z szyny oraz pionowych pasów z tkanin poliestrowych, włókien szklanych lub PCW. Spotkać można też osłony z materiałów naturalnych: drewnianych listewek, słomy bambusowej i skóry. W ofertach producentów są lamele w wielu kolorach, gładkich i z wzorkami. Istnieje możliwość indywidualnego nadruku na lamelach oraz wycinania łuków na dole. Osłony te można dopasować do niestandardowych okien i wnęk. Na przykład trójkątnych i trapezowych, ale także do okien i ścian łukowych.

Osłony okien: okiennica wewnętrzna

Eleganckim i uniwersalnym rozwiązaniem jest drewniana okiennica wewnętrzna, nazywana również shuttersem. Można ją dostosować kształtem nie tylko do okna prostokątnego, ale i trójkątnego, łukowego, okrągłego czy owalnego.

Nowe rozwiązania w dziedzinie osłon wewnętrznych zmierzają do łączenia funkcjonalności dwóch produktów w jednym. Na przykład nowatorskie żaluzje pionowe mogą mieć lamele połączone firanką i dają się podciągać jak rolety. Z kolei rolety 3D wyposażone są w siatkową tkaninę o formie przestrzennej, z nieprzeziernymi poziomymi pasami. Pozwala to na regulację dopływu światła słonecznego, dzięki zmianie kąta nachylenia pasów. Jeśli takie rozwiązania nie przynoszą oczekiwanego efektu, stosuje się kombinacje dwóch lub więcej osłon z różnymi teksturami i detalami. Poza tradycyjnym zestawem: firanka plus zasłona, popularne są połączenia firan i rolet rzymskich oraz zasłon i mat bambusowych.

Oslony okienne rolety rzymskie
Autor: Gettyimages Chyba najbardziej popularne osłony okienne. Rolety rzymskie to bardzo elegancka dekoracja okna. Dostępne są gotowe rolety rzymskie w standardowych wymiarach, ale bardzo często te osłony okienne szyte są na indywdualne zamówienie
okiennice wewnętrzne shutters
Autor: Idea Shutters Okiennice wewnętrzne shutters
Dekoracje okienne - wertikale sznurkowe
Autor: Konrad Kalbarczyk Wertikale sznurkowe (verticale strings)
Rolety okienne: zwijane, weneckie, rzymskie, plisy i typu dzień/noc
Autor: Michał Mrowiec, projekt: Bibianna Szyszko-Stein i Agnieszka Stefańska Duże okna powiększają optycznie wnętrze. Ale nieosłonięte z reguły sprawiają, że pomieszczenie przegrzewa się latem. Zaradzą temu osłony, które mogą być jednocześnie ozdobą wnętrza (tu dwa rodzaje rolet rzymskich – rozpraszające światło i zaciemniające)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają