Rolety dachowe. Jakie są rodzaje rolet dachowych?

2021-04-29 13:52
rolety dachowe
Autor: Piotr Mastalerz Rolety dachowe wewnętrzne dostępne są w trzech wariantach: standardowe, zaciemniające, plisowane, a różne rodzaja materiałów i kolorów mogą np. w różnym stopniu przepuszczać światło i ciepło.

Rolety dachowe pozwolą na regulację intensywności światła wpadającego do pomieszczenia. Na rynku dostępne są rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne o różnorakim stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym i ciepłem. Rolety dachowe powinny być dostosowane do położenia i sposobu otwierania okna.

Rolety dachowe wewnętrzne

Rolety dachowe to bogaty asortyment wyrobów, który nie różni się znacząco od tych oferowanych do okien tradycyjnych. Mamy więc do wyboru rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne, oferowanych jako standardowe, zaciemniające czy plisowane. Szeroki jest również wybór kolorów, wzorów i materiałów, które mogą np. w różnym stopniu przepuszczać światło i ciepło. Rolety dachowe można dopasować do każdego typu okna dachowego, a prawidłowo zainstalowane nie ograniczają możliwości operowania nim.

Rolety dachowe standardowe

Rolety dachowe standardowe wykonywane są z impregnowanego poliestru. Charakteryzuje się on dużą trwałością – nie strzępi się, nie przeciera, jest też zmywalny, dzięki czemu łatwo jest utrzymać go w czystości. Tkanina zrolowana na wałku ze sprężyną, najczęściej jest ukryta w aluminiowej listwie w górnej części okna. Roleta dachowa porusza się po bocznych prowadnicach, które umożliwiają zatrzymanie jej w dowolnej pozycji (prostsze modele można zatrzymać w kilku pozycjach na haczykach przymocowanych do boków ościeżnicy, zazwyczaj w trzech pozycjach, tak że możemy zasłonić połowę lub jedną trzecią okna). Rolety dachowe wewnętrzne tego typu w niewielkim stopniu mogą zabezpieczyć wnętrze przed wnikaniem promieni słonecznych. Dużo lepiej sprawdzą się rolety dachowe tkaninowe z bocznymi prowadnicami (roleta prowadzona jest w aluminiowych listwach, które montuje się na ościeżnicy). Takie rozwiązanie pozwala na dużo sprawniejszą i płynną obsługę, dając możliwość ustawienia jej w dowolnej pozycji. Zaciągnięte na okno rolety dachowe rozpraszają i przyciemniają ostre światło słoneczne, zapewniając przyjemne zacienienie wnętrza. Często spełniają typowo dekoracyjną funkcję, również z powodu szerokiej gamy dostępnych kolorów i wzorów.

Rolety dachowe zaciemniające

Rolety dachowe zaciemniające produkuje się również z poliestru, z tym że jedną stronę pokrywa się srebrną lub białą powłoką reflektorową, odbijającą światło i promieniowanie cieplne. Dzięki niej roleta dachowa, nawet jasna, zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Rolety dachowe zaciemniające przeważnie przesuwają się w bocznych prowadnicach i są wyposażone w specjalną uszczelkę, co zapewnia ich szczelne przyleganie do ramy okiennej, dodatkowo redukując możliwość przenikania promieni słonecznych, a także pozwala na zatrzymanie ich w dowolnym miejscu.

Rolety dachowe plisowane

Rolety dachowe plisowane w odróżnieniu od standardowych i zaciemniających umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna, dzięki systemowi umożliwiającemu zsuwanie rolety zarówno od dołu jak i od góry. Rolety dachowe plisowane mają węższe listwy i prowadnice, nie mają też kasety, do której chowają się rolety tradycyjne – dzięki temu sprawiają wrażenie dużo lżejszych. Są także znacznie bardziej dekoracyjne. Półprzezroczysta tkanina (poliester) rozprasza i zmiękcza światło. Plisy są bardzo trwałe i nawet po wielu latach użytkowania nie wygładzają się.

Rolety dachowe zewnętrzne

Rolety dachowe zewnętrzne skutecznie chronią pomieszczenia przed upałem i światłem, a zasunięte zupełnie zaciemniają pomieszczenie. Jak żadna inna osłona do okien dachowych – wewnętrzna, czy zewnętrzna – tłumią też hałas, odgłosy padającego deszczu i chronią przed włamaniem. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju rolet dachowych latem skutecznie można obniżyć temperaturę wnętrza, a zimą dodatkowo zredukować straty ciepła. Rolety dachowe zbudowane są z aluminiowych lameli, produkowanych w kolorach pasujących do oblachowania okna, połączonych elementami z gumy lub podklejonych przezroczystą tkaniną nośną ograniczającą przepływ ciepła. Po bokach pancerz jest umieszczony w prowadnicach. Mechanizm nawijania rolety dachowej umieszczany jest w kasecie zamontowanej na połaci dachowej w górnej części okna. Ze względu na jej wielkość w przypadku montowania rolet w oknach zespolonych konieczne jest zachowanie między oknami w pionie odległości wynoszącej minimum 20 cm. Producenci oferują również rolety dachowe zewnętrzne z funkcją żaluzji – profile pancerza nie są ze sobą połączone, dlatego można nimi sterować tak jak lamelkami żaluzji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE