Rolety dachowe. Jakie są rodzaje rolet dachowych?
Rolety dachowe pozwolą na regulację intensywności światła wpadającego do pomieszczenia. Na rynku dostępne są rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne o różnorakim stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym i ciepłem. Rolety dachowe powinny być dostosowane do położenia i sposobu otwierania okna.
Rolety dachowe wewnętrzne
Rolety dachowe to bogaty asortyment wyrobów, który nie różni się znacząco od tych oferowanych do okien tradycyjnych. Mamy więc do wyboru rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne, oferowanych jako standardowe, zaciemniające czy plisowane. Szeroki jest również wybór kolorów, wzorów i materiałów, które mogą np. w różnym stopniu przepuszczać światło i ciepło. Rolety dachowe można dopasować do każdego typu okna dachowego, a prawidłowo zainstalowane nie ograniczają możliwości operowania nim.
Rolety dachowe standardowe
Rolety dachowe standardowe wykonywane są z impregnowanego poliestru. Charakteryzuje się on dużą trwałością – nie strzępi się, nie przeciera, jest też zmywalny, dzięki czemu łatwo jest utrzymać go w czystości. Tkanina zrolowana na wałku ze sprężyną, najczęściej jest ukryta w aluminiowej listwie w górnej części okna. Roleta dachowa porusza się po bocznych prowadnicach, które umożliwiają zatrzymanie jej w dowolnej pozycji (prostsze modele można zatrzymać w kilku pozycjach na haczykach przymocowanych do boków ościeżnicy, zazwyczaj w trzech pozycjach, tak że możemy zasłonić połowę lub jedną trzecią okna). Rolety dachowe wewnętrzne tego typu w niewielkim stopniu mogą zabezpieczyć wnętrze przed wnikaniem promieni słonecznych. Dużo lepiej sprawdzą się rolety dachowe tkaninowe z bocznymi prowadnicami (roleta prowadzona jest w aluminiowych listwach, które montuje się na ościeżnicy). Takie rozwiązanie pozwala na dużo sprawniejszą i płynną obsługę, dając możliwość ustawienia jej w dowolnej pozycji. Zaciągnięte na okno rolety dachowe rozpraszają i przyciemniają ostre światło słoneczne, zapewniając przyjemne zacienienie wnętrza. Często spełniają typowo dekoracyjną funkcję, również z powodu szerokiej gamy dostępnych kolorów i wzorów.
Rolety dachowe zaciemniające
Rolety dachowe zaciemniające produkuje się również z poliestru, z tym że jedną stronę pokrywa się srebrną lub białą powłoką reflektorową, odbijającą światło i promieniowanie cieplne. Dzięki niej roleta dachowa, nawet jasna, zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Rolety dachowe zaciemniające przeważnie przesuwają się w bocznych prowadnicach i są wyposażone w specjalną uszczelkę, co zapewnia ich szczelne przyleganie do ramy okiennej, dodatkowo redukując możliwość przenikania promieni słonecznych, a także pozwala na zatrzymanie ich w dowolnym miejscu.
Rolety dachowe plisowane
Rolety dachowe plisowane w odróżnieniu od standardowych i zaciemniających umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna, dzięki systemowi umożliwiającemu zsuwanie rolety zarówno od dołu jak i od góry. Rolety dachowe plisowane mają węższe listwy i prowadnice, nie mają też kasety, do której chowają się rolety tradycyjne – dzięki temu sprawiają wrażenie dużo lżejszych. Są także znacznie bardziej dekoracyjne. Półprzezroczysta tkanina (poliester) rozprasza i zmiękcza światło. Plisy są bardzo trwałe i nawet po wielu latach użytkowania nie wygładzają się.
Rolety dachowe zewnętrzne
Rolety dachowe zewnętrzne skutecznie chronią pomieszczenia przed upałem i światłem, a zasunięte zupełnie zaciemniają pomieszczenie. Jak żadna inna osłona do okien dachowych – wewnętrzna, czy zewnętrzna – tłumią też hałas, odgłosy padającego deszczu i chronią przed włamaniem. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju rolet dachowych latem skutecznie można obniżyć temperaturę wnętrza, a zimą dodatkowo zredukować straty ciepła. Rolety dachowe zbudowane są z aluminiowych lameli, produkowanych w kolorach pasujących do oblachowania okna, połączonych elementami z gumy lub podklejonych przezroczystą tkaniną nośną ograniczającą przepływ ciepła. Po bokach pancerz jest umieszczony w prowadnicach. Mechanizm nawijania rolety dachowej umieszczany jest w kasecie zamontowanej na połaci dachowej w górnej części okna. Ze względu na jej wielkość w przypadku montowania rolet w oknach zespolonych konieczne jest zachowanie między oknami w pionie odległości wynoszącej minimum 20 cm. Producenci oferują również rolety dachowe zewnętrzne z funkcją żaluzji – profile pancerza nie są ze sobą połączone, dlatego można nimi sterować tak jak lamelkami żaluzji.