Pomysły na nietypowe zastosowania bram segmentowych
Bramy garażowe segmentowe przeznaczone są głównie do zamykania otworów wjazdowych do garaży domów jedno- lub wielorodzinnych czy obiektów przemysłowych. Jednak są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się także w wielu innych miejscach, np. w lokalach gastronomicznych. Ale nie tylko...
Bramy garażowe segmentowe – charakterystyka działania i budowy
Bramy garażowe segmentowe wyposażone są w konstrukcję nośną, która umożliwia przesuwanie skrzydła do góry i pod stropem, dzięki czemu nie zmniejsza się szerokość wjazdu. Różne typy prowadzeń pozwalają dopasować bramy garażowe segmentowe niemal do każdego pomieszczenia. Zarówno z bardzo niskimi, jak i wysokimi nadprożami, a nawet ze skośnym dachem – co ważne, bez znacznego ograniczenia wolnej przestrzeni wewnątrz budynku. Dodatkowe możliwości zapewnia także duża dowolność konstrukcji skrzydła. Poszczególne segmenty mogą być z pojedynczej blachy stalowej, ocieplonej płyty typu sandwich z blach stalowych lub aluminiowych, płyt drewnianych i drewnopochodnych, a także profili aluminiowych wypełnionych bądź pokrytych różnymi materiałami.
Na rynku coraz bardziej popularne stają się również bramy garażowe segmentowe ukryte. Ich powierzchnia jest zlicowana z zewnętrzną ścianą i wykończona tak samo jak elewacja. Nośnik stanowią segmenty z profili aluminiowych, obłożone od zewnątrz materiałem izolacyjnym i wykończeniowym.
Bramy garażowe segmentowe przeszklone
Bramy garażowe segmentowe wykorzystuje się czasem jako dodatkowe źródło światła naturalnego w budynkach mieszkaniowych i przemysłowych. W tego typu rozwiązaniach segmenty bram wykonane są z profili aluminiowych wypełnionych szkłem. W obiektach, w których bardzo ważne jest dobre oświetlenie oraz jak największa transparentność, stosowane są bramy garażowe segmentowe całkowicie przeszklone. Spotyka się je najczęściej w salonach samochodowych, halach wystawienniczych czy galeriach handlowych. Aluminiowe profile takiej bramy są anodowane lub malowane proszkowo. Segmenty wypełnia się przezroczystymi płytami z tworzyw sztucznych albo bezpiecznym szkłem mineralnym – szybami hartowanymi lub laminowanymi. Tam gdzie wymagane jest uzyskanie odpowiednich parametrów termicznych, stosuje się profile z przekładkami izolacyjnymi oraz szyby zespolone.
Bramy garażowe segmentowe całoszklane znajdują zastosowanie również w obiektach gastronomicznych, gdzie zastępują tradycyjne okna i drzwi. Latem wiele lokali stara się otwierać na ulicę, aby zachęcić do wejścia jak najwięcej klientów. Niektórzy restauratorzy decydują się na montaż dużych ruchomych ścian, np. o konstrukcji harmonijkowej. Złożone przegrody zajmują jednak sporo miejsca po bokach i utrudniają ruch przy wejściu. Zdecydowanie praktyczniejsze są bramy garażowe segmentowe przeszklone otwierane do góry. W każdej chwili mogą być podniesione, by umożliwić komunikację nawet dużej grupie osób czy obsłudze. Ponadto otwierają przestrzeń, zapewniają lepsze oświetlenie pomieszczenia oraz wzrokową komunikację z ulicą czy ogródkiem.
Mniejsze bramy garażowe segmentowe mogą spełniać funkcję podnoszonych okien sterowanych pilotem. Tarasy i ogródki gastronomiczne w razie złej pogody i w chłodniejszych porach roku są zwykle puste. Jednak, w przypadku ich zadaszenia i zamknięcia przeszklonymi bramami, można z nich korzystać przez cały rok.
Bramy garażowe segmentowe w budynkach mieszkalnych – nie tylko w garażu
Bramy garażowe segmentowe aluminiowe znajdują zastosowanie także w domach mieszkalnych, i to niekoniecznie do zamykania garaży. Nowe możliwości stworzył dla nich modny ostatnio we wnętrzach styl industrialny, którego najważniejszym wyróżnikiem jest otwarta przestrzeń. Dom aranżuje się tak, by było w nim jak najmniej podziałów – na kuchnię, salon czy jadalnię. Klimat starej fabryki tworzą ściany bez tynku, widoczne elementy wentylacji, rury, kable elektryczne, części maszyn i urządzeń. Wielkie przeszklenia z dzielonymi szybami oraz ciemnymi ramami pozbawione są zdobień i pozostają nieosłonięte firankami czy zasłonami. Jednak zamiast imitacji okien fabrycznych użyć można przeszklone bramy garażowe segmentowe w kolorze naturalnego aluminium lub polakierowane na czarno. Takie rozwiązanie stosuje się nie tylko w wielkich przestrzeniach loftowych, sprawdza się ono również w mniejszych pomieszczeniach. Bramy garażowe segmentowe mogą np. pełnić rolę funkcjonalnego okna do kuchni, zapewniają odpowiednią ilość naturalnego światła oraz błyskawiczne wietrzenie po otwarciu. Ponadto pionowy ruch skrzydła nie powoduje kolizji z bateriami czy przedmiotami na blacie roboczym.
Bramy garażowe segmentowe w wersji przeszklonej wpasowują się w nowoczesne budownictwo, które charakteryzują duże szyby. Okna od podłogi do sufitu optycznie powiększają przestrzenie, wpuszczają dużo naturalnego światła i pozwalają cieszyć się zewnętrznymi widokami. W Polsce popularne stały się podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe tzw. HS, natomiast w Stanach Zjednoczonych wyjście często zamykane jest właśnie przez przeszklone bramy garażowe segmentowe, które pełnią funkcję zarówno ściany z oknami, jak i drzwi. Projektanci czasem proponują usunięcie części ściany, aby poprawić kontakt z otoczeniem. Zwłaszcza gdy dom usytuowany jest w atrakcyjnym miejscu: w górach, nad rzeką, jeziorem czy morzem, lub gdy za ścianą znajduje się ogród lub basen. W ten sposób otwiera się na przestrzeń zewnętrzną różne pomieszczenia: pokoje dzienne, jadalnie, a nawet sypialnie. Przeszklone bramy garażowe segmentowe wykorzystuje się również do zabudowy zadaszonych tarasów lub ganków. Dzięki temu powstają funkcjonalne ogrody zimowe o ruchomych ścianach, umożliwiające lepszy kontakt ze światem zewnętrznym niezależnie od pory roku.