Pomysły na nietypowe zastosowania bram segmentowych

2021-11-03 15:54
Bramy garażowe segmentowe mogą być stosowane w lokalach gastronomicznych
Autor: Dan Cox, www.hiddencityphila.org Bramy garażowe segmentowe mogą być stosowane w lokalach gastronomicznych

Bramy garażowe segmentowe przeznaczone są głównie do zamykania otworów wjazdowych do garaży domów jedno- lub wielorodzinnych czy obiektów przemysłowych. Jednak są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się także w wielu innych miejscach, np. w lokalach gastronomicznych. Ale nie tylko...

Bramy garażowe segmentowe – charakterystyka działania i budowy

Bramy garażowe segmentowe wyposażone są w konstrukcję nośną, która umożliwia przesuwanie skrzydła do góry i pod stropem, dzięki czemu nie zmniejsza się szerokość wjazdu. Różne typy prowadzeń pozwalają dopasować bramy garażowe segmentowe niemal do każdego pomieszczenia. Zarówno z bardzo niskimi, jak i wysokimi nadprożami, a nawet ze skośnym dachem – co ważne, bez znacznego ograniczenia wolnej przestrzeni wewnątrz budynku. Dodatkowe możliwości zapewnia także duża dowolność konstrukcji skrzydła. Poszczególne segmenty mogą być z pojedynczej blachy stalowej, ocieplonej płyty typu sandwich z blach stalowych lub aluminiowych, płyt drewnianych i drewnopochodnych, a także profili aluminiowych wypełnionych bądź pokrytych różnymi materiałami.

Na rynku coraz bardziej popularne stają się również bramy garażowe segmentowe ukryte. Ich powierzchnia jest zlicowana z zewnętrzną ścianą i wykończona tak samo jak elewacja. Nośnik stanowią segmenty z profili aluminiowych, obłożone od zewnątrz materiałem izolacyjnym i wykończeniowym.

Bramy garażowe segmentowe przeszklone

Bramy garażowe segmentowe wykorzystuje się czasem jako dodatkowe źródło światła naturalnego w budynkach mieszkaniowych i przemysłowych. W tego typu rozwiązaniach segmenty bram wykonane są z profili aluminiowych wypełnionych szkłem. W obiektach, w których bardzo ważne jest dobre oświetlenie oraz jak największa transparentność, stosowane są bramy garażowe segmentowe całkowicie przeszklone. Spotyka się je najczęściej w salonach samochodowych, halach wystawienniczych czy galeriach handlowych. Aluminiowe profile takiej bramy są anodowane lub malowane proszkowo. Segmenty wypełnia się przezroczystymi płytami z tworzyw sztucznych albo bezpiecznym szkłem mineralnym – szybami hartowanymi lub laminowanymi. Tam gdzie wymagane jest uzyskanie odpowiednich parametrów termicznych, stosuje się profile z przekładkami izolacyjnymi oraz szyby zespolone.

Bramy garażowe segmentowe całoszklane znajdują zastosowanie również w obiektach gastronomicznych, gdzie zastępują tradycyjne okna i drzwi. Latem wiele lokali stara się otwierać na ulicę, aby zachęcić do wejścia jak najwięcej klientów. Niektórzy restauratorzy decydują się na montaż dużych ruchomych ścian, np. o konstrukcji harmonijkowej. Złożone przegrody zajmują jednak sporo miejsca po bokach i utrudniają ruch przy wejściu. Zdecydowanie praktyczniejsze są bramy garażowe segmentowe przeszklone otwierane do góry. W każdej chwili mogą być podniesione, by umożliwić komunikację nawet dużej grupie osób czy obsłudze. Ponadto otwierają przestrzeń, zapewniają lepsze oświetlenie pomieszczenia oraz wzrokową komunikację z ulicą czy ogródkiem.

Mniejsze bramy garażowe segmentowe mogą spełniać funkcję podnoszonych okien sterowanych pilotem. Tarasy i ogródki gastronomiczne w razie złej pogody i w chłodniejszych porach roku są zwykle puste. Jednak, w przypadku ich zadaszenia i zamknięcia przeszklonymi bramami, można z nich korzystać przez cały rok.

Bramy garażowe segmentowe w budynkach mieszkalnych – nie tylko w garażu

Bramy garażowe segmentowe aluminiowe znajdują zastosowanie także w domach mieszkalnych, i to niekoniecznie do zamykania garaży. Nowe możliwości stworzył dla nich modny ostatnio we wnętrzach styl industrialny, którego najważniejszym wyróżnikiem jest otwarta przestrzeń. Dom aranżuje się tak, by było w nim jak najmniej podziałów – na kuchnię, salon czy jadalnię. Klimat starej fabryki tworzą ściany bez tynku, widoczne elementy wentylacji, rury, kable elektryczne, części maszyn i urządzeń. Wielkie przeszklenia z dzielonymi szybami oraz ciemnymi ramami pozbawione są zdobień i pozostają nieosłonięte firankami czy zasłonami. Jednak zamiast imitacji okien fabrycznych użyć można przeszklone bramy garażowe segmentowe w kolorze naturalnego aluminium lub polakierowane na czarno. Takie rozwiązanie stosuje się nie tylko w wielkich przestrzeniach loftowych, sprawdza się ono również w mniejszych pomieszczeniach. Bramy garażowe segmentowe mogą np. pełnić rolę funkcjonalnego okna do kuchni, zapewniają odpowiednią ilość naturalnego światła oraz błyskawiczne wietrzenie po otwarciu. Ponadto pionowy ruch skrzydła nie powoduje kolizji z bateriami czy przedmiotami na blacie roboczym.

Bramy garażowe segmentowe w wersji przeszklonej wpasowują się w nowoczesne budownictwo, które charakteryzują duże szyby. Okna od podłogi do sufitu optycznie powiększają przestrzenie, wpuszczają dużo naturalnego światła i pozwalają cieszyć się zewnętrznymi widokami. W Polsce popularne stały się podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe tzw. HS, natomiast w Stanach Zjednoczonych wyjście często zamykane jest właśnie przez przeszklone bramy garażowe segmentowe, które pełnią funkcję zarówno ściany z oknami, jak i drzwi. Projektanci czasem proponują usunięcie części ściany, aby poprawić kontakt z otoczeniem. Zwłaszcza gdy dom usytuowany jest w atrakcyjnym miejscu: w górach, nad rzeką, jeziorem czy morzem, lub gdy za ścianą znajduje się ogród lub basen. W ten sposób otwiera się na przestrzeń zewnętrzną różne pomieszczenia: pokoje dzienne, jadalnie, a nawet sypialnie. Przeszklone bramy garażowe segmentowe wykorzystuje się również do zabudowy zadaszonych tarasów lub ganków. Dzięki temu powstają funkcjonalne ogrody zimowe o ruchomych ścianach, umożliwiające lepszy kontakt ze światem zewnętrznym niezależnie od pory roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE