Samozamykacze do furtek i bram. Jakie są rodzaje samozamykaczy zewnętrznych?

2021-06-22 12:01
Samozamykacze do furtek
Autor: LOCINOX Hydrauliczne samozamykacze do furtek sprawdzą się przy ciężkich wyrobach - mozna jestosować do furtek o masie od 80 do 150 kg

Do zamykaczy zewnętrznych zaliczane są wyroby stosowane w furtkach i bramach. Samozamykacze do furtek i bram muszą być odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobiera się je m.in. w zależności od masy furtki.

Samozamykacz sprężynowy do furtki

Do furtek i bram o lekkiej konstrukcji i masie zazwyczaj nie przekraczającej 80 kg często stosuje się samozamykacze sprężynowe. W trakcie otwierania furtki/bramy znajdującą się wewnątrz obudowy zamykacza sprężyna napręża się, a następnie oddaje zgromadzoną energię powodując zamykanie. Typowy samozamykacz do furtek tego rodzaju składa się z obudowy ze sprężyną, ramienia, ślizgacza rolkowego zwanego także konsolą ślizgową oraz pręta do regulacji.

Obudowę wraz z ramieniem montuje się na słupku lub w jego pobliżu, a na furtce lub bramie ślizgacz rolkowy. Po montażu należy naciągnąć sprężynę odpowiednio do potrzebnej siły zamykania. Samozamykacz sprężynowy jest przystosowany do wyregulowania właściwej siły naciągu. Dodać należy, iż ramię zamykacza jest zamocowane przeważnie obrotowo, co umożliwia niwelowanie drobnych błędów montażowych.

Gazowe samozamykacze do furtek

Na rynku dostępne są samozamykacze do furtek i bram, w których wyeliminowano sprężyny, a funkcja zamykania jest realizowana z wykorzystaniem technologii sprężonego gazu. W związku z tym prędkość ruchu skrzydła oraz jego regulacja następuje w sposób płynny, z jednoczesnym zminimalizowaniem możliwości uderzenia osoby przechodzącej przez furtkę/bramę.

Typowe gazowe samozamykacze do furtek składają się z tłoczyska z osłoną, uchwytów końcowych z przegubami oraz zestawu montażowego i regulacyjnego. Samozamykacz do furtek zamocowany przy pomocy uchwytów końcowych do słupka oraz skrzydła ulega przy otwieraniu skróceniu zwiększając tym ciśnienie panujące wewnątrz urządzenia, co następnie powoduje wypychanie tłoczyska zamykającego furtkę lub bramę. Samozamykacze gazowe można stosować w zakresach temperatur od -40 do +80°C, w skrzydłach o masie do 80 kg (zazwyczaj). Gwarantują kąt otarcia wynoszący maksymalnie 110°.

Hydrauliczne samozamykacze do furtek

Do zamykania furtek i bram o masie od 80 do 150 kg, należy stosować samozamykacze do furtek hydrauliczne. Dostępne są różne rozwiązania konstrukcyjne, składające się zazwyczaj z korpusu z mechanizmem instalowanym na słupku lub murze oraz ramion, w tym z szynami ślizgowymi montowanymi na skrzydle. Samozamykacze do furtek tego typu mogą mieć takie funkcje jak bezstopniowa regulacja prędkości i domyku, możliwości otwarcia nawet o kąt 180° i bezawaryjnego działania w temperaturze od -30 do +70°C. Niektórzy producenci gwarantują, iż zamykacze tego rodzaju spełniają wymagania wynikające z normy PN-EN 1154:1999/A1:2004.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.