Zamykanie i otwieranie drzwi. Okucia z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi

2021-02-26 12:33
Zamykanie i otwieranie drzwi. Okucia z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
Autor: D+H Mechatronic Elektryczny przytrzymywacz otwarcia drzwi

Szybkie, bezproblemowe zamykanie oraz otwieranie drzwi ułatwiają okucia wyposażone w urządzenia elektryczne lub elektroniczne, np. samozamykacze do drzwi, rygle elektromagnetyczne czy elektrozaczepy. Są coraz częściej stosowane w konstrukcjach drzwi, głównie przeciwpożarowych, instalowanych na drogach ewakuacyjnych oraz w systemach kontroli dostępu.

Spis treści

  1. Zamykanie i otwieranie drzwi. Przytrzymywacze otwarcia drzwi
  2. Zamykanie i otwieranie drzwi. Zamykacze drzwiowe
  3. Zamykanie i otwieranie drzwi. Zamki elektromechaniczne
  4. Zamykanie i otwieranie drzwi. Rygle elektromagnetyczne trzpieniowe
  5. Zamykanie i otwieranie drzwi. Elektrozaczepy

Okuciami drzwiowymi nazywane są wyroby budowlane przeznaczone głównie do zamykania oraz otwierania drzwi, a także ich łączenia oraz zabezpieczania. We współczesnym budownictwie coraz częściej eliminuje się te czynności, które wymagają manualnej obsługi wyposażenia obiektów, w tym także stolarki otworowej. Spowodowało to konieczność wprowadzenia do konstrukcji okuć urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a co za tym idzie – mechanizacji oraz automatyzacji procesów związanych z otwieraniem, zamykaniem i eksploatacją drzwi.

Asortyment okuć drzwiowych z urządzeniami elektrycznymi lub elektronicznymi obejmuje m.in.:

• przytrzymywacze otwarcia drzwi,

• zamykacze/otwieracze drzwiowe,

• zamki elektromechaniczne, rygle elektromagnetyczne i elektrozaczepy.

Drzwi z wymienionymi okuciami są z zasady usytuowane w obiektach użyteczności publicznej, np. biurowcach, salach widowiskowych i sportowych, obiektach handlowych, zamieszkania zbiorowego, m.in. hotelach, pensjonatach i sanatoriach, a coraz częściej także w budynkach mieszkalnych o podwyższonym standardzie lub przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych (bez barier architektonicznych). 

Zamykanie i otwieranie drzwi. Przytrzymywacze otwarcia drzwi

Elektrycznym przytrzymywaczem otwarcia drzwi nazywane jest okucie umożliwiające drzwiom wyposażonym w osobny zamykacz pozostanie w stanie otwarcia pod zaprogramowanym lub wybranym kątem aż do elektrycznego zwolnienia. W przypadku drzwi rozwieranych może on utrzymywać skrzydła dowolnie długo w pozycji nieruchomej, uwalniając użytkowników obiektu od konieczności częstego ich otwierania, która znacząco utrudnia swobodny ruch osób. W razie wybuchu pożaru następuje zwolnienie blokad, a drzwi wyposażone w zamykacze zostają automatycznie zamknięte.

Zamykanie i otwieranie drzwi. Okucia z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
Autor: GEZE Polska Zamykacz z blokadą elektryczną i czujką dymu

Zamykanie i otwieranie drzwi. Zamykacze drzwiowe

Innym sposobem utrzymywania rozwieranych drzwi przeciwpożarowych w położeniu otwartym jest użycie zamykacza (samozamykacza) drzwiowego, wyposażonego w elektryczną blokadę otwarcia, w tym także z czujką dymową. To urządzenie pod napięciem podtrzymuje otwarte drzwi do momentu, w którym zostaną zwolnione za pomocą sygnału z czujki dymu. Ponadto występują zamykacze z funkcją swobodnego ramienia, co umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi przy zastosowaniu niewielkiej siły. Po jednorazowym otwarciu drzwi zablokowana zostaje elektrohydrauliczna oś zamykacza, a specjalna konstrukcja ramienia pozwala na swobodne poruszanie skrzydłem drzwi. Po odcięciu zasilania, np. w przypadku wybuchu pożaru, funkcja zamykacza zostaje przywrócona i drzwi zamykają się samoczynnie.

Zamykanie i otwieranie drzwi. Okucia z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
Autor: ASSA ABLOY Zamek elektromechaniczny (elektromotoryczny)

Zamykanie i otwieranie drzwi. Zamki elektromechaniczne

Mają konstrukcję zbliżoną do klasycznych zamków mechanicznych, wpuszczanych w skrzydło drzwiowe, a dodatkowo wyposażone są w elementy elektryczne. W ich skład wchodzi wewnętrzny silniczek prądu stałego, który po otrzymaniu stosownego impulsu odblokowuje przekładnię mechaniczną, umożliwiając otwarcie drzwi, oraz różnego rodzaju czujniki. Najczęściej są one montowane w systemach kontroli dostępu. Dostępne są na rynku zamki elektromechaniczne o zwiększonej funkcjonalności w zakresie sterowania klamką i podtrzymania sygnału otwarcia oraz sygnałem dźwiękowym informującym o przeciążeniu silnika. Do rodziny zamków elektromechanicznych zalicza się również wielopunktowe, określane popularnie listwowymi. Ich cechą charakterystyczną jest ryglowanie skrzydła w kilku punktach poprzez zamek główny usytuowany w części środkowej oraz 2–4 dodatkowe, umiejscowione w górnej i dolnej części. Zamek uruchamia się za pomocą wbudowanego silniczka elektrycznego, rygle natomiast wysuwają się po zadziałaniu sprężyn.

Zamykanie i otwieranie drzwi. Okucia z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
Autor: według IQ System Schemat systemu kontroli dostępu z użyciem rygla elektromagnetycznego

Zamykanie i otwieranie drzwi. Rygle elektromagnetyczne trzpieniowe

Rygle elektromagnetyczne, zwane także zamkami solenoidowymi, działają na zasadzie cewki z nawiniętymi zwojami, wytwarzającymi podczas przepływu prądu pole elektromagnetyczne, które poprzez mechanizm przekładniowy powoduje wysunięcie się metalowego trzpienia, wsuwającego się w stalową płytkę zaczepową, usytuowaną w skrzydle drzwiowym.

Rozróżnia się ich dwa rodzaje:

• normalnie zamknięte (standardowe – NC) – otwarcie wymaga doprowadzenia napięcia,

• normalnie otwarte (rewersyjne – NO) – zamknięcie wymaga podania napięcia.

Rygle elektromagnetyczne są często stosowane w drzwiach instalowanych w ramach systemów kontroli dostępu. Najczęściej montuje się rygle rewersyjne, odblokowujące drzwi po zaniku napięcia zasilającego, wyposażone w funkcję automatycznego zamykania z regulacją czasu opóźnienia oraz sygnalizację zamknięcia i otwarcia.

Zamykanie i otwieranie drzwi. Okucia z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
Autor: G-U Polska Elektrozaczep do drzwi przeciwpożarowych

Zamykanie i otwieranie drzwi. Elektrozaczepy

Elektrozaczepami określa się urządzenia elektromagnetyczne służące do zdalnego, przewodowego odryglowania drzwi lub furtek. Podobnie jak w przypadku przedstawionych już rygli występują dwa podstawowe ich rodzaje, tj. normalnie zamknięte (standardowe – NC) i normalnie otwarte (rewersyjne – NO). Pierwsze z nich są powszechnie wykorzystywane w systemach domofonowych, w których nie kontroluje się wyjść, drugie natomiast najczęściej montuje się w drzwiach przeciwpożarowych oraz na drogach ewakuacyjnych. W tego typu okuciach, z powodu możliwości zaniku napięcia powodującego otwarcie drzwi, należy stosować także zasilanie awaryjne.

Ze względu na specjalne funkcje wyróżnia się m.in. elektrozaczepy:

• z pamięcią – po otrzymaniu impulsu elektrycznego pozostają otwarte do czasu ponownego otwarcia drzwi,

• z wyłącznikiem – po przesunięciu blokady zaczep jest otwarty bez zasilania, nie ma więc konieczności otwierania drzwi przyciskiem z domofonu,

• do pracy ciągłej – przeznaczone do pracy bez przerwy,

• wzmocnione – do instalowania w wyjątkowo ciężkich drzwiach, np. przemysłowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE