Normy niezharmonizowane – oznakowanie znakiem budowlanym B okuć budowlanych

2021-03-12 10:17
Oznakowanie znakiem budowlanym B - wprowadzanie do obrotu na podstawie norm niezharmonizowanych
Autor: Shutterstock Normy niezharmonizowane pozwalają na oznakowanie znakiem budowlnym B. Okucia budowlane przeznaczone do stosowania w drzwiach – np. gałki i zamki – podlegają głównie normom niezharmonizowanym

Normy niezharmonizowane, którym podlegają okucia budowlane, nie umożliwiają oznakowania wyrobu CE. Nie oznacza to jednak, że normy niezharmonizowane nie są wykładnią do wprowadzania okuć budowlanych do obrotu i ich stosowania.

Normy niezharmonizowane – dokument odniesienia przy wprowadzaniu do obrotu (system 2)

Normy bez załącznika ZA (lub w nietypowych sytuacjach z załącznikiem ZA, ale nieogłoszone w Dzienniku Urzędowym UE) nie stanowią podstawy do znakowania okuć budowlanych znakiem CE. Nie oznacza to jednak, że nie są wykładnią do wprowadzania wyrobu do obrotu i stosowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ([2] i [3]) producent/wprowadzający okucia budowlane do obrotu po wykonaniu badań w akredytowanej jednostce badawczej powinien wystawić deklarację właściwości użytkowych i znakować wyrób znakiem B.

Na stronie wiedza.pkn.pl można wyszukać normy wprowadzone przez CEN oraz PKN. Wykaz aktualnych norm wprowadzonych przez PKN w ramach prac Komitetu Technicznego 169 ds. okien, drzwi, żaluzji i okuć publikowany jest na stronie https://pzn.pkn.pl/kt/info/published/9000127848. Warto zaznaczyć, że mogą się tam znajdować zarówno normy niezharmonizowane, jak i zharmonizowane.

Normy niezharmonizowane dla okuć budowlanych

Wśród okuć objętych normami niezharmonizowanymi, które należy znakować znakiem budowlanym B, znajdują się m.in.:

  • kłódki mechatroniczne objęte normą PN-EN 16864 „Okucia budowlane. Kłódki mechatroniczne. Wymagania i metody badań”,
  • okucia do okiennic podlegające normie PN-EN 14648 „Okucia budowlane. Okucia do okiennic. Wymagania i metody badań”,
  • okucia do okien i drzwi balkonowych objęte normami serii PN-EN 13126,
  • przytrzymywacze otwarcia drzwi objęte normą PN-EN 14637 „Okucia budowlane. Sterowane elektrycznie systemy przytrzymywania otwarcia do drzwi przeciwpożarowych/dymoszczelnych. Wymagania, metody badań, stosowanie i konserwacja”,
  • uszczelki podlegające wytycznym serii PN-EN 12365,zasuwy drzwiowe i okienne objęte normą PN-EN 12051 „Okucia budowlane. Zasuwy drzwiowe i okienne. Wymagania i metody badań”,
  • klamki, gałki i tarcze podlegające wytycznym normy PN-EN 1906 „Okucia budowlane. Klamki i gałki drzwiowe wraz z tarczami. Wymagania i metody badań”,
  • okucia do drzwi przesuwnych i składanych objęte normą PN-EN 1527 „Okucia budowlane. Okucia do drzwi przesuwnych i składanych. Wymagania i metody badań”,
  • kłódki podlegające normie PN-EN 12320 „Okucia budowlane. Kłódki wraz z osprzętem. Wymagania i metody badań”,
  • wkładki objęte normą PN-EN 1303 „Okucia budowlane. Wkładki bębenkowe do zamków. Wymagania i metody badań”,
  • wkładki mechatroniczne objęte normą PN-EN 15684 „Okucia budowlane. Wkładki bębenkowe mechatroniczne. Wymagania i metody badań”.

WW. okucia budowlane obejmują bardzo ciekawą grupę wyrobów, a mianowicie okucia mechatroniczne. Doskonalenie produktów i wprowadzanie systemów elektronicznych w coraz mniejszych wyrobach znalazło odzwierciedlenie również w wymaganiach stawianych wyrobom budowlanym. Aktualnie w oparciu o analizę produktów i wymagań, jakie ze względu na zamierzone zastosowanie powinny one spełniać, wprowadzono trzy normy, dotyczące:

  • zamków elektromechanicznych – norma PN-EN 14846 (w części zharmonizowana, zawarta powyżej, w punkcie 1.),
  • wkładek mechatronicznych – PN-EN 15684,
  • kłódek mechatronicznych – PN-EN 16864.

W najbliższych latach należy się spodziewać kolejnych norm, które uwzględnią możliwość wprowadzania elektroniki do wyrobów budowlanych bazujących do tej pory tylko na działaniu mechanicznym.

Literatura:

1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Tekst mający znaczenie dla EOG).

2. Decyzja Komisji 2011/246/UE z dnia 18 kwietnia 2011 r. zmieniająca decyzję 1999/93/WE w sprawie procedury zaświadczania zgodności wyrobów budowlanych zgodnie z art. 20. ust. 2. dyrektywy Rady 89/106/EWG w zakresie drzwi, okien, okiennic, żaluzji, bram i powiązanych z nimi okuć budowlanych (notyfikowana jako dokument nr C(2011) 2587).

3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają