Okucia antywłamaniowe. Okucia obwiedniowe i klamki o podwyższonej odporności na włamanie

2021-06-17 10:35
Okucia antywłamaniowe
Autor: OKNOPLAST Okucia antywłamaniowe to te utrudniające wyważenie skrzydła z ościeżnicy. Zazwyczaj są to trzpienie ryglujące w kształcie grzybka (zainstalowane na skrzydle), które współpracują ze stalowymi zaczepami zamocowanymi na ramie ościeżnicy

Okucia antywłamaniowe obejmują zarówno okucia obwiedniowe z elementami, które utrudniają wtargnięcie do wnętrza, jak i klamki z odpowiednim wyposażeniem. Zastosowanie odpowiednich okuć jest niezbędne, aby okno mogło uzyskać określoną klasę RC.

Okucia antywłamaniowe, czyli o punktach bezpiecznych w oknie

Okucie antywłamaniowe obwiedniowe w klasie RC2 musi mieć kilka punktów bezpiecznych w jednym skrzydle. Są to trzpienie ryglujące w kształcie grzybków, znajdujące się na całym obwodzie skrzydła okiennego. Odległość między nimi jest określana przez producenta danego okucia, ale zazwyczaj jest to ok. 70 centymetrów. Liczba takich punktów zależy m.in. od wymiarów stolarki. Kluczowa jest tu wielkość skrzydła. Ogólnie można przyjąć, że im więcej punktów bezpiecznych, tym trudniej wyważyć skrzydło. Grzybki po zamknięciu okna kotwią się w zaczepach zamocowanych na ramie, tworząc stabilne połączenie skrzydła z ościeżnicą. Niektóre chronią przed wyważeniem również w przypadku pozostawienia skrzydła w pozycji uchylnej lub odstawionej od ościeżnicy.

Okucia antywłamaniowe - stosowane rozwiązania

Okucia antywłamaniowe to również przeciwbieżne zamknięcie środkowe, które utrudnia podważenie z zewnątrz i otwarcie okna lub przesunięcie drzwi tarasowych. Składa się ono z dwóch grzybkowych rolek ryglujących, które zakotwiczają się jednocześnie po obu stronach zaczepu przeciwwyważeniowego. Podczas próby podważenia jednej rolki, druga zaciska się w zaczepie z taką siłą, jaka działa na rolkę wyważaną.

Rygle hakowe ze stali hartowanej, w które można wyposażyć okucia antywłamaniowe obwiedniowe, zapewniają jeszcze większą ochronę. Konstrukcją przypominają zabezpieczenia w zamkach do drzwi wejściowych i podczas zamykania zakotwiczają się w zaczepach umieszczonych w profilu ościeżnicy. Są stosowane przede wszystkim w dużych i ciężkich skrzydłach balkonowych, także w tarasowych drzwiach przesuwnych. Okucia odstawne oprócz uchylania, otwierania i zamykania skrzydła umożliwiają odsunięcie go od ramy. Powstaje wówczas wokół niego około 6-milimetrowa szczelina wentylacyjna. Okno wygląda jak zamknięte, ale przez cały czas pozostawania w tym położeniu następuje wymiana powietrza w pomieszczeniu. Okucia antywłamaniowe odstawne mogą stanowić zabezpieczenie przed włamaniem do klasy RC2.

Okucia antywłamaniowe obejmują również klamki okienne

Okucia antywłamaniowe zapewniające ochronę okien i drzwi tarasowych przed włamaniem stanowią również klamki okienne zamykane na klucz lub blokowane przyciskiem. Ustawienie dźwigni klamki w pozycji zamkniętej powoduje zaryglowanie rolek w zaczepach okucia obwiedniowego. Zamknięcie klamki na klucz bądź wciśnięcie przycisku uniemożliwia przesunięcie okucia i otwarcie okna od zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem są klamki z ukrytym, wewnętrznym mechanizmem blokującym i sygnalizacją akustyczną, które również zapobiegają nieuprawnionemu przesunięciu okucia.

Jeśli drzwi tarasowe mają otwierać się również z zewnątrz, wówczas stosuje się dwa rozwiązania. Zamek zabezpiecza się rozetkami uniemożliwiającymi rozwiercenie od zewnątrz mocujących je śrub. W przypadku obustronnej klamki antywłamaniowej, przy próbie włamania działa także blokada obrotu, którą uruchamia się przy zmianie położenia pochwytu. Przesunięcie rygla od zewnątrz nie jest możliwe. Zasuwnice mogą też być wyposażone w mechanizm z wkładką bębenkową, blokujący przesuwanie okucia i powodujący unieruchomienie klamki.

Okucia antywłamaniowe z rozwiązaniami elektronicznymi

Producenci oferujący okucia antywłamaniowe często proponują w swoich wyrobach rozwiązania elektroniczne. Część z nich zapewnia dużo większą wygodę obsługi, ale jest też sporo funkcji, które wpływają na bezpieczeństwo domowników. Mowa przede wszystkim o okuciach z napędami wspomagającymi otwieranie, uchylanie i zamykanie dużych przeszkleń (np. systemów HS) lub okien położonych w miejscach, do których trudno się dostać (np. dachowych bądź bardzo wysoko umieszczonych). Okucia antywłamaniowe tego typu powinny być wyposażone w dodatkową funkcję, a mianowicie wysyłanie sygnału do centrali w razie wykrycia niespodziewanego przeciążenia, na przykład wskutek próby wyważenia skrzydła. Coraz więcej producentów oferuje klientom aplikacje mobilne, które pozwalają kontrolować wszystkie okna w budynku. Użytkownik w każdej chwili wie, czy okna są otwarte, zamknięte lub uchylone. Funkcja ta może być przydatna zwłaszcza w momencie opuszczania domu – otwarte okno jest jedną z najczęstszych dróg do mieszkań wykorzystywanych przez włamywaczy. Takie rozwiązania wpisują się w rozwiązania domów inteligentnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają