Oznakowanie CE okuć budowlanych

2021-03-11 15:21
Oznakowanie CE - zawiasy jednoosiowe
Autor: Getty Images Oznakowanie CE wydawane jest na podstawie norm zharmonizowanych. Przykład zamka jednoosiowego – dokumentem odniesienia jest dla nich norma zharmonizowana.

Oznakowanie CE dla okuć budowlanych jest uzyskiwane na podstawie norm zharmonizowanych. Oznakowanie CE umożliwia wprowadzanie okuć budowlanych na rożne rynki zbytu.

Spis treści

  1. Oznakowanie CE dla okuć budowlanych
  2. Wykaz norm zharmonizowanych dla okuć budowlanych

Oznakowanie CE dla okuć budowlanych

Wprowadzanie do obrotu na podstawie norm zharmonizowanych pozwala na zastosowanie oznakowania CE. Daje to duży komfort wprowadzającemu wyrób do obrotu. Po spełnieniu wszelkich wymagań, wystawieniu Deklaracji Właściwości Użytkowych i odpowiednim oznakowaniu wyrobu uzyskuje on dostęp do szerokiego rynku zbytu (UE). Warto podkreślić, że dla norm zharmonizowanych przepisy (ze względu na charakter dokumentu) są bardziej skomplikowane niż dla europejskich, nieobjętych harmonizacją. Proces wprowadzania normy zharmonizowanej nie kończy się (jak w przypadku „zwykłych” norm europejskich) w momencie ogłoszenia jej przez CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny). Zyskuje ona status normy zharmonizowanej w momencie ogłoszenia jej w wykazie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Jest on dostępny na stronie Komisji Europejskiej lub ITB, na której znajdują się informacje dotyczące norm zharmonizowanych oraz linki do komunikatów ogłoszonych w Dzienniku Urzędowym UE, publikowanych 2–3 razy w roku.

Wykaz norm zharmonizowanych dla okuć budowlanych

W najnowszym komunikacie (na dzień 9.03.2018 r.) znajdowało się osiem norm zharmonizowanych dotyczących okuć budowlanych:

  • EN 179:2008 „Okucia budowlane. Zamknięcia awaryjne do wyjść uruchamiane klamką lub płytką naciskową, przeznaczone do stosowania na drogach ewakuacyjnych. Wymagania i metody badań”,
  • EN 1125:2008 „Okucia budowlane. Zamknięcia przeciwpaniczne do wyjść uruchamiane prętem poziomym, przeznaczone do stosowania na drogach ewakuacyjnych. Wymagania i metody badań”,
  • EN 1154:1996+A1:2002+AC:2006 „Okucia budowlane. Zamykacze drzwiowe z regulacją przebiegu zamykania. Wymagania i metody badań”,
  • EN 1155:1997+A1:2002+AC:2006 „Okucia budowlane. Przytrzymywacze elektryczne otwarcia drzwi rozwieranych i wahadłowych. Wymagania i metody badań”,
  • EN 1158:1997+A1:2002+AC:2006 „Okucia budowlane. Regulatory kolejności zamykania skrzydeł drzwiowych. Wymagania i metody badań”,
  • EN 1935:2002+AC:2003 „Okucia budowlane. Zawiasy jednoosiowe. Wymagania i metody badań”,
  • EN 12209:2003+AC:2005 „Okucia budowlane. Zamki mechaniczne wraz z zaczepami. Wymagania i metody badań”,
  • EN 14846:2008 „Okucia budowlane. Zamki. Zamki i zaczepy elektromechaniczne. Wymagania i metody badań”.

W przypadku 1. i 2. pozycji z ww. listy  (EN 179 i EN 1125) normy są w całości zharmonizowane, a właściwości użytkowe objęte harmonizacją wiążą się ze stosowaniem okuć na drogach ewakuacyjnych. Tego typu okucia budowlane mają określony jeden system oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, co oznacza konieczność uzyskania obowiązkowego certyfikatu wydawanego przez jednostkę certyfikującą. Pozostałe normy zharmonizowane obejmują okucia przeznaczone do wykorzystania w drzwiach przeciwpożarowych. Właściwości użytkowe określone w załączniku ZA normy (i harmonizacji) ograniczają się do jednej cechy – odporności ogniowej – z pominięciem wszystkich istotnych cech mechanicznych i trwałości. Niemniej jednak należy zawsze pamiętać o zakresie stosowania, z uwzględnieniem przez producenta wymagań podstawowych, w tym bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektów, trwałości i cyklu życia wyrobu oraz pozostałych zapisów norm.

Jak wyżej wspomniano, okucia przewidziane do montażu w drzwiach przeciwpożarowych muszą mieć oznakowanie CE, a w związku z obowiązującym w tym przypadku systemem oceny w procesie certyfikacji niezbędny jest udział akredytowanej jednostki certyfikacyjnej. Konieczne będzie również wykonanie badań wyrobu w akredytowanej jednostce badawczej – zarówno z zakresu właściwości określonych w załączniku ZA, jak i tych nieobjętych harmonizacją w obliczu zapisów normy. Wymóg przeprowadzenia pełnych badań (oczywiście w zakresie odpowiednim do przewidzianego stosowania okuć budowlanych) wynika z wymagania podstawowego nr 4 – bezpieczeństwo użytkowania i dostępność obiektów.

Okucia budowlane nieprzewidziane do wykorzystania w drzwiach ppoż. w przypadku norm z pozycji 3–8 należy traktować jak wyroby objęte normami europejskimi i zgodnie z obowiązującymi przepisami ([2] oraz [3]), znakować znakiem B na podstawie badań przeprowadzonych w laboratorium akredytowanym (system 3).

Literatura:

1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Tekst mający znaczenie dla EOG).

2. Decyzja Komisji 2011/246/UE z dnia 18 kwietnia 2011 r. zmieniająca decyzję 1999/93/WE w sprawie procedury zaświadczania zgodności wyrobów budowlanych zgodnie z art. 20. ust. 2. dyrektywy Rady 89/106/EWG w zakresie drzwi, okien, okiennic, żaluzji, bram i powiązanych z nimi okuć budowlanych (notyfikowana jako dokument nr C(2011) 2587).

3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.