Montaż drzwi przesuwnych krok po kroku. Jak zamontować drzwi przesuwne wewnętrzne i nie popełnić błędów?

Poprawnie wykonany montaż drzwi przesuwnych zapewnia ich prawidłowe i długotrwałe użytkowanie. Sposób montażu uzależniony jest od rodzaju systemu drzwi. Można tu wyróżnić dwa podstawowe systemy: naścienny oraz ze skrzydłami chowanymi w ścianie, zazwyczaj z użyciem kasety. Poopowiadamy, jak prawidłowo zamontować wewnętrzne drzwi przesuwne i uniknąć błędów.
Spis treści
- Rodzaje systemów wewnętrznych drzwi przesuwnych
- Montaż drzwi przesuwnych naściennych
- Montaż drzwi przesuwnych chowanych w ścianie
Rodzaje systemów wewnętrznych drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni. Sprawdzą się w pomieszczeniach, takich jak garderoba, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze. Mogą również stanowić ciekawy element aranżacji wnętrza, np. drzwi przesuwne pomiędzy jadalnią i salonem.
Dostępne na rynku drzwi przesuwne składają się z jednego lub więcej skrzydeł poruszających się w swoich prowadnicach, równolegle do sąsiadującej ściany. Można wyróżnić dwa podstawowe systemy wewnętrznych drzwi przesuwnych:
- naścienny
- ze skrzydłami chowanymi w ścianie, zazwyczaj z użyciem kasety.
Do grupy drzwi przesuwnych zalicza się także drzwi składane (łamane), których skrzydło jest przeważnie zbudowane z dwóch elementów połączonych w części górnej i dolnej zawiasami, poruszające się wzdłuż górnej prowadnicy. Montaż drzwi przesuwnych różni się w zależności od wybranego systemu.

Montaż drzwi przesuwnych naściennych
Montaż drzwi przesuwnych w systemie naściennym wymaga usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i nierówności w obszarze otworu drzwiowego. Również ściana, na której będzie montowana szyna jezdna z prowadnicą, powinna być maksymalnie prosta, a podłoga w jej obrębie równa.
- Przeczytaj: Izolacja akustyczna drzwi i okien. Od czego zależy izolacyjność akustyczna okien i drzwi?
Montaż drzwi przesuwnych należy rozpocząć od dokładnego zmierzenia wysokości skrzydła drzwiowego. Na podstawie uzyskanego wymiaru ustala się wysokość położenia szyny jezdnej z prowadnicą na nadprożu drzwi, a następnie przykręca ją do muru. Szyna powinna być stabilnie osadzona, dlatego nie należy jej wieszać na okładzinach z płyt gipsowo-kartonowych lub ścianach wykonanych z innych lekkich materiałów. W przypadku konieczności jej zamontowania na ścianie szkieletowej, miejsce przytwierdzenia szyny należy wzmocnić odpowiednim kształtownikiem konstrukcyjnym.
- Zobacz również: Okucia do drzwi przesuwnych wewnętrznych – rodzaje i wymagania
Kolejny etap montażu drzwi przesuwnych stanowi przytwierdzenie wózków jezdnych do górnej krawędzi skrzydła drzwi. Następnie wózki należy wsunąć do zainstalowanej szyny jezdnej z prowadnicą, przy czym skrzydło powinno wówczas znajdować się w takiej samej odległości od ściany zarówno na dole, jak na górze. Po osadzeniu skrzydła mocuje się na podłodze ograniczniki zatrzymania i wychylenia.
Ostatnim etapem prac podczas montażu drzwi przesuwnych jest nałożenie osłony maskującej na szynę jezdną z prowadnicą. Należy ją jednak przytwierdzić w taki sposób, aby nie zakrywać elementów łączących, do których wymagany jest dostęp w przypadku demontażu skrzydła.
Montaż drzwi przesuwnych chowanych w ścianie
Montaż drzwi przesuwnych chowanych w ścianie wymaga przygotowania odpowiednio szerokiego otworu drzwiowego, o wymiarze dwukrotnie większym niż skrzydło. Jego wysokość powinna uwzględniać rozmiar skrzydła oraz szyny jezdnej. Najczęściej jest stosowane rozwiązanie z użyciem kaset, instalowanych zarówno w ścianach szkieletowych, jak i murowanych.
Kasety do ścian gipsowo-kartonowych są dostarczane na plac budowy w częściach. Montaż polega na skręceniu i przymocowaniu do słupków oraz rygli szkieletu ściany. Następnie zostają obudowane płytami gipsowo-kartonowymi.
Kasety do ścian murowanych mają masywniejszą konstrukcję i są dostarczane na budowę w całości. Montaż polega głównie na zakotwieniu do ściany. Boki kasety są wykonane zazwyczaj z blachy i wykończone siatką, co umożliwia otynkowanie.